Genel Kültür

Osmaniye Sabun Çayı Şelalesi

Sabun çayı şelalesi, Osmaniye’nin Düziçi ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve doğa harikası bir güzelliğe sahip olan bir bölgedir. Sabun çayı şelalesine ulaşmak için bir patika yolu aşmanız gerekiyor. Ülkemizin en önemli ve en güzel şelaleleri arasında yer alan Sabun Çayı şelalesi, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Doğal güzellikler içinde yer alan bu şelale serin suyu ve oldukça temiz olması sebebiyle özellikle yerli turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Sabun çayı şelalesi son dönemlerde popüler bir hale gelmesinin ardından Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Düziçi belediyesinin destekleri sayesinde şelaleye ulaşmak için kullanılan yollarda çalışmalar yapılmış ve daha güvenli bir hale getirilmiştir. Bu yolu kullanan fotoğraf meraklıları ve doğaseverler bu bölgenin tanınmasını ve ilginin artmasında oldukça önemli rol oynamışlardır. Sabun çayının daha fazla insan tarafından tanıtılması amacıyla yapılan en önemli konu ise James Bond filminin Adana’daki çekimleri sırasında yönetmen ile iletişime geçilerek bu bölgede de kısa bir çekim yapılması istenmiştir. Bu çalışma 5 saniyelik olsa da özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Böylelikle yaz aylarında ve hafta sonlarında şelaleye gelen turistler de oldukça ciddi bir artış meydana gelmiştir.

Sabun çayı şelalesi, Düziçi ilçesinin tarımsal su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. 10 metre yükseklikten akan ve doğa harikası bir bölge olan şelale, yerli turizme kazandırılarak bölgenin kalkınması ve tanıtılması için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca Sabun çayı şelalesi oldukça temiz olması sebebiyle birden fazla canlı türü de yaşamaktadır. Sabun çayı şelalesi toplamda dört şelalenin bir araya gelerek oluşturduğu şelale olmasının yanışı sıra Ceyhan nehrine kadar devam etmektedir.

Sabun Çayı Şelalesinde Yapılacak Aktiviteler

  1. Fotoğraf: Doğa harikası ve eşsiz güzelliklere sahip bu şelalede birbirinden güzel fotoğraflar çekmenize olanak tanımaktadır. Yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünen bu şelale fotoğraf tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.
  2. Doğa Yürüyüşü: Sabun Çayı şelalesi doğa ile iç içe olduğu için tertemiz bir havaya sahiptir. Son dönemlerde onarılan patika yollar sayesinde bölgede doğa yürüyüşü yapabilir ve doğal güzellikleri yakından görme fırsatını yakalayabilirsiniz.
  3. Piknik: Doğa ile iç içe olup da sevdiklerinizle piknik yapmadan olmaz. Rahatlatan şelalenin sesinin yanı sıra cıvıl cıvıl kuş sesleri ile tertemiz havayı içinize çekerek lezzetli mangallar yapabilirsiniz. Ayrıca sıcaktan bunalırsanız serinlemek amacıyla şelalenin altına girebilirsiniz.

Sabun Çayı Şelalesi Konaklama İmkânları

Sabun çayı şelalesi doğal güzellikler içinde yer aldığı için çevresinde hiçbir şekilde betonlaşma alanı bulunmaz. Bu nedenle konaklama imkanı için ya Düziçi ilçesinde ya da Osmaniye merkezde konaklayarak bu bölgeye günü birlik seyahatler düzenleyebilirsiniz. Ancak doğa ile iç içe olarak eşsiz güzellikleri gece de görmek isteyenler bu bölge de kamp kurarak akşam ötüşen uğur böcekleri ve kuş sesler ile yanan ateşin başında huzurun ve sessizliğin tadını çıkarabilir. Ancak bizim tercihimiz eşsiz güzelliklere sahip Sabun çayı şelalesini gece de görmeniz olacaktır. Şelaleden akan tertemiz suyun sesini dinleyerek yanan ateşin başında sevdiklerinizle keyifli sohbet edebilir, huzur ve sakinliğin içinde rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ancak bu bölgede kamp yapacaksanız yiyecek ve içecekleri gün batmadan yanınıza almanız daha doğru olacaktır. Aksi taktirde sabun çayı şelalesine ulaşmak için geldiğiniz patika yollar akşam saatlerinde tehlike oluşturabilir ya da bir kaza geçirerek sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu