Sağlık

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi ?

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi sorusu son dönemlerde en fazla merak edilen konular arasında yerini aldı. Bunun nedeni ise son dönemlerde hemen hemen her iş kolunda renk körlüğü test sonucu istenen iş kollarının sebebidir. Özellikle ülkemizde asker, polis ya da bekçi olmak isteyen gençler bu iş kollarına katılabilmek için renk körlüğü bulunan bireyler bu sorunun cevabını oldukça fazla merak ediyor. Bu yazımızda renk körlüğü tedavisi var mı? Varsa nasıl tedavi edilir onun hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Renk körlüğü, renkler ve gölgelerin algılama konusunda oldukça sorunlar yaşanmasını ifade eden bir durumdur. Renk körlüğü belirtileri arasında en fazla öne çıkan ise yeşil rengin ve kırmızı rengin ayırt edilememesi durumudur. Ancak nadir durumlarda da olsa bazı durumlarda siyah-beyaz görme durumları ya da tüm renklerin hiçbir şekilde ayırt edilememesi durumları da söz konusudur. Renk körlüğü ülkemizde kadınlardan daha fazla erkeklerde görülen bir görme bozukluğu konusudur. Renk körlüğünün asıl nedenleri arasında ise gözde bulunan retina tabakasının bazı pigmentlerinin hiç olmamış ya da diğer bireylere göre eksik olma durumlarıdır. İnsanların bazıları renk körü olduklarını test yaptırmadığı ya da farklı durumlar oluşana kadar fark etmeden hayatlarına normal bir şekilde devam etmektedirler. Renk körlüğünün en önemli sebeplerinden bir tanesi kalıtsal bir rahatsızlık olduğudur. Ancak beyinde oluşan ani hasarlar görme sinirlerinde travmaya bağlı olarak yol açtığı rahatsızlıklar ya da uzun süreli ilaç tedavisinin uygulandığı durumlarda ilaçlarda bulunan bazı elementlere bağlı olarak da sonradan renk körü olma durumları da bulunur. Bunun en önemli nedeni ise bazı bireylerin farklı hastalıklardan kaynaklı kullandıkları uzun süreli ilaçlar, ilerleyen dönemlerde sonradan renk körü olma olasılığı durumunu ortaya koymaktadır.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk körlüğü belirtilerinin en önemli belirtileri arasında kırmızı, sarı, yeşil ve turuncu renklerin aynı renk tonu ile algılanması gösterilmektedir. Bireyler farklı renkleri sadece renk yoğunluklarına göre ayırt edebilmektedirler. Bunu örnek vererek anlatırsak kırmızı, yeşil ve sarı rengi normal bireyler belirtilen renklerde görürken renk körleri ise kırmızıyı daha koyu, yeşili kırmızıdan biraz daha az koyu ve sarıyı ise oldukça açık bir koyu şekilde görmektedir. Renk körü olan bireyler günlük yaşantıları süresince renk körlüğü sorunlarını en az seviyede hissederken bazı iş kollarında ise hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmez. Bu iş kolları arasında en ön planda çıkanlar ise özellikle otomotiv sektörü, asker, polis, bekçi ya da boyacı koludur. Bu kollar renklerle sürekli iç içe olduğu için renk körü bireylerin hiçbir şekilde bu iş kollarında çalışmalarına müsaade edilmez. Bu da renk körleri için olumsuz bir etken oluşturduğu için hem renk konusunda hem de bu işlerde görev yapmayacakları için psikolojik açıdan olumsuzluklar ortaya koyar. Renk körlüğünün en az görülen bir türü ise renk körü olan bir bireyin bütün renkleri, siyah beyaz görmesi durumudur. Oluşan bu olumsuz durum ise görüş bozukluğunu doğrudan etkileyerek ilerleyen durumlarda görme bozukluklarına doğrudan etki eder.

Kısacası renk körü olan bireylerin her bir belirtisi, bireylerin görme bozuklukları durumuna bağlı olarak farklı durumlar ortaya koysa da ortak noktası ise ilerleyen dönemlerde görme bozukluğu ile karşı karşıya kalacağıdır.

Renk Körlüğü Nasıl Tespit Edilir?

Aile bireylerden herhangi birinde renk körlüğü mevcut ise o ailedeki bütün bireyler renk körlüğünün içerdiği görme bozuklukları yaşayanlar göz kontrolüne ya da uzman bir doktor tarafından test edilerek tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Kişilere yapılan kapsamlı test ve muayeneler esnasında bireylere renk körlüğü testi uygulanarak, uygulanan bu test sonucunda göre renk körlüğü olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinde birbirinden farklı renk körlüğü testinin yanı sıra bir arkadaşınız ya da yakınınız ile kırmızı, yeşil ve sarı renkli 3 farklı nesne bularak bu renklerin ne olduğunu sırası ile karşılaştırarak bir ön test yapabilirsiniz.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?

Renk körlüğü bulunan bireyler için ve bunun yanı sıra okuma konusunda sorunları olan kişiler için günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için üretilen ve geliştirilen kontakt lensler ya da gözlükler bulunur. Bir doktor kontrolüne giderek size en uygun olan gözlük ya da lens ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki her birey için gözlük ya da lens farklılıklar göstereceği için sizin için en uygun olanı seçmeye özen gösterin. Aldığınız bu lens ya da gözlük sayesinde renk körlüğü tamamen ortadan kalkmış olmasa da alınan bu ürünler sayesinde günlük yaşantınızı daha normal ve sıradan yaşamanız için en uygun tedavi yöntemidir. Bu nedenle renk körlüğü tedavi edilir mi sorusunun en uygun cevabı tam tedavi olmasa da günlük yaşantınızı en az problemlerle yaşamanız için gözlük ya da lensler en uygun tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu