Sağlık

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genetik, beslenme, kıl bozukluğu, gelişim sorunları, hastalık, stres, deri hastalıkları, kimyasal maddeler ve hormon bozuklukları, saç dökülmesinin ana nedenleri arasında yer almaktadır. Ortalama bir insanda 100 bin saç teli bulunurken, yılda 3 kere saç dökülme dönemi bulunuyor. Saç dökülme dönemleri genel olarak 2 ay boyunca sürerken, bu süreyi aşması durumunda, saç dökülmesi hızlanarak, ciddi bir sorunun da belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

Saç dökülmeleri hem kadınlarda ve hemde erkeklerde görünen bir durum olmanın yanında, kellik durumu yani saçın bir bölgeden tamamen gitmesi, hem saç köklerinin artık işlevini kaybetmesi ve hem de dolaşımın durmasından dolayı oluşur. Bunun yanında saç seyrekleşmesi daha sık görülmekte olup, bu durum hemen hemen herkeste görünmektedir. Kısacası sırça gibi saçlar belirli bir süre sonra ortadan kaybolacaktır.

saç dökülmesi engellenir mi

Saç Dökülme Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz dökülmelerin yanı sıra, erkek ve kadın olarak da saç dökülmeleri cinsiyete göre ayrılmaktadır. Bunlarda yine kendi içinde ayrılmakla birlikte, saç kıran, alınan ilaçlar nedeniyle oluşan hormon bozuklukları, doğum sonrası yaşanan vitamin eksikliği, psikolojik stres ve stres nedeniyle kullanılan ilaçlardan dolayı da saçlar dökülür. Aşağıda tıbbı olarak da nedenlerini başlık halinde görebilirsiniz.

 • Saç kıran ile oluşan saç dökülmeleri
 • Tirot hormonları nedeniyle saç dökülmeleri
 • Vitamin eksikliğinden dolayı saç dökülmeleri
 • Strese bağlı saç dökülmeleri
 • Diş çürüklerinden dolayı saç dökülmeleri

Saç Dökülmesi Engellenir Mi?

Saç dökülmesinin neden olduğunu bilmek, saç dökülmesini engelleyebilir. Ancak yukarıda da yazdığımız gibi, genel olarak sağlık sorunları ve genetik sorunlar nedeniyle oluşan saç dökülmelerinin engellenmesi oldukça zordur. Diğer etkenler için çeşitli ve doğru kozmetik ürünlerin kullanılması ile birlikte, saç ve deri altının ihtiyacı olan vitaminler sağlanarak, burada saçların güçlenmesi ve dökülmesinin engellenmesi de mümkündür. Çeşitli kozmetik ürünler saçın dökülmesini yavaşlatmakta olup, dökülme başladıysa eğer engellenmesi mümkün değildir.

 • Saç dökülmesini yavaşlatan şampuanlar
 • Saç bakım ve kozmetik ürünleri
 • Saç bakım serumları

saç dökülme tedavisi

Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Olası sağlık sorunları nedeniyle saçlarınızın belirli bir kısmını kaybetmeniz durumunda, bu kısımlarda yeniden saç çıkması çok zordur. İmkansız olmadığını saç mezoterapisi tedavisi sayesinde kanıtlanmış durumda. Bu tedavide deri altına vitamin, antioksidan, mineral ve ayrıca deri altında dolaşımı hızlandıracak serum enjekte edilir. Ancak bu tedavinin asıl uygulanma süreci, saç dökülmesinin engellenmesi içindir. Her ne kadar dökülmüş olarak yerlerde kısmı saçlar yeniden görünse de, bunlar oldukça güçsüzdür. Çünkü dökülen saçlar, saç kökünün işlevini kaybetmesi nedeniyle olmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi ve PRP saç tedavisi ve saç ekimi de bulunmaktadır. Şuan için saç dökülmesine karşın en etkin yöntemler aşağıda maddeler halinde bulunmaktadır.

 • FDA onaylı ilaçlar ile ince ve dökülmenin yeni başladığı yerlerin güçlenmesi sağlanır.
 • PRP, hastanın kanının alınarak, çeşitli işlemlerden geçirilip, dökülen bölgeye yapılan enjekte ile sağlanır.
 • Saç Mezoterapisi ile deri altına serum enjekte edilerek, köklerin güçlenmesi sağlanır.
 • Genetik dökülmelerde PRP ve Saç Mezoterapisi birlikte uygulanarak, saçların yeniden çıkması sağlanır.

Kellik tedavileri hakkında dünya genelinde kabul gören bilgileri Wikipedia.com üzerinden bulabilirsiniz.

saç ekimi yöntemi

Saç Ekimi Tedavisi

Saç kaybı genetiksel yapı, stres, menopoz ve saç kıran gibi çeşitli faktörlerin saç derisi hastalığına yol açması ve kendisini saçların yoğun şekilde dökülmesiyle belirten kişinin dış görselini bozan bir sıkıntıdır. Her insanda saç dökülmesi farklı alanlarda ve farklı yoğunlukta gelişmektedir. Yani birinin tepede açıklığı varsa diğer bir kişinin kenar bölgelere doğru açık alanı olabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda en kalıcı çözüm olan saç ekimi yapılmaktadır. Yapılacak olan bu işlem, saç köklerinin öncelikle ense kısmından, eğer burada sorun varsa, köşelerden ya da en son olarak sakal bölgesinden alınması ve saç olmayan bölgelere nakil edilmesi ile yapılır. Aşağıda sıklıkla kullanılan yöntemleri görebilirsiniz.

 • DHI saç ekim yöntemi : Alınan saç kökleri bu yöntem sayesinde ekilecek yerlere delik açmadan yapılmaktadır.
 • FUT saç ekim yöntemi : Bu işlem saç kökleri ile birlikte, dokudan da parça alınarak yapılmaktadır.
 • FUE saç ekim yöntemi : Alınan saç kökleri, ekilecek yere açılan delikler yardımı ile yapılmaktadır.
 • Robotik saç ekim yöntemi : Bu işlem saç köklerini 10 bin kat yakınlaştırarak, oluşacak sorunları ortadan kaldırır. Aslında saç ekimi yöntemi olmayıp, sadece uygulanacak yönteme eklenerek, işlemin daha sorunsuz olmasını sağlar.

Saç ekimi hakkında merak ettiklerinizi Sağlık bölümümüzdeki makaleleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu