Sağlık

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecekler

Saç ekimi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli? Saç ekimi sırasında ne yapılmalı? Saç ekim sonrası nelere dikkat edilmeli? Tamamı makalemizde.

Saç ekimi öncesi ve sonrası hakkında bilgi vermeden önce, neden saç ekimi yaptırdığımızı inceleyelim. Kişilerin genel anlamda saç sorunları ele alındığında bu problemin daha fazla erkekleri etkilediği görülmektedir. Kadınlarda da sıklıkla yaşanan saç dökülme eylemi, erkeklerde daha yoğun yaşanmasından ötürü kelliğe varan sıkıntılı bir durum içermektedir. Bu durum içine giren bireyler saçlarında yaşanan kaybı önlemek adına kozmetik ürünler sağlığa uygun olmayan saç ekimi gibi çeşitli yöntemler denenmektedir.

Günümüzde saç kayıplarını en iyi şekilde geri dönüşümünü sağlamanın saç ekimi öncesi sonrası operasyonu olduğu doğrudur ama bu işlem uzmanlar tarafından yapılmadı gereklidir. Peki, saç ekimi nasıl yapılır diye soracak olursanız, bugünün en başarılı DHI ve FUE tekniğiyle uzman hekimlerin yüz güldüren sonuçlar elde ettiğini söyleyebilirsiniz. Bu teknik kıl köklerini tekli şekilde alamaya yönelik olup, bir seansa fazlaca işlem yapma olanağı sunmaktadır.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ekimi öncesi ve sonrası ortaya çıkacak saç ekimi sonuçları için önemli hususlardan biri de operasyonun ardından hekimin önerdiği şekilde ve aralıkta saçların yıkama işlemini yapmaktır. Saç ekiminden sonra saç derisinde kızarıklıklar ve kabuklanmalar oluşmaktadır. Hekimin önerilerine göre yıkama işlemlerinin doğru yapılmasına göre yeni saçlarınız daha sağlıklı çıkacaktır.

Saç ekimi sonrasında saçın yıkanma işlemi sadece hekimin ön gördüğü şampuan ve losyon ile yapılmalıdır. Uzman Hekimin önerilerinde erkeklerde ve kadınlarda saç ekimi işlemi bittiğinde 1 ay süreli olmak üzere kişi deniz, havuz ve kafa bölgesinin zorlandığı egzersizlerden kaçınmalıdır.

Ayrıca ekilen saçlar tam anlamında çıkana ve kendini toparlayana kadar güneş ışınlarından kişi kendini korumalıdır. Ayrıca kişinin mevcut saç kaybı ve ense bölgesindeki saçların sıklığına bağlı şekilde saç ekimi öncesi ve sonrası görselindeki değişim gerçekleşecektir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası 

Saç kaybı genetiksel yapı, stres, menopoz ve saç kıran gibi çeşitli faktörlerin saç derisi hastalığına yol açması ve kendisini saçların yoğun şekilde dökülmesiyle belirten kişinin dış görselini bozan bir sıkıntıdır. Her insanda saç dökülmesi farklı alanlarda ve farklı yoğunlukta gelişmektedir. Yani birinin tepede açıklığı varsa diğer bir kişinin kenar bölgelere doğru açık alanı olabilir.

Dolayısıyla bu gibi durumlarda en kalıcı çözüm olan saç ekimi işlemini tercih eden bireyler, bu işlemde saç ekimi öncesi ve sonrası nelerin yapılması gerektiğini de merak etmektedirler. Bu konuda aşağıda maddeler hakkında bazı hususlar belirtilmiştir.

Saç ekimi öncesi dikkat edilecekler;

 • Öncelikle saç ekim yönteminin belirlenmesi ve size uygun olması gerekiyor.
 • Yöntemin belirlenmesi ile birlikte, hekimin tavsiyeleri ile birlikte, bir hafta ya da birkaç gün kan sulandırıcı ilaç içmemelisiniz.
 • Saç ekimi öncesi ve sonrası alkol alınmamalıdır. Bu süreç genel olarak 1 hafta olarak kabul edilmektedir.
 • Saç ekiminin yapılacağı günden bir gün önce sigaraya ara vermelisiniz.
 • Kişisel olarak rahat kıyafetler ile saç ektirmeye gitmelisiniz.
 • Saç ektireceğiniz gün tok karnına olmaya özen göstermelisiniz.
 • Saç ekim süresi boyunca hareket etmeyeceğiniz için, çeşitli ihtiyaçlarınızı da gidermelisiniz.

Saç ekimi sırasında dikkat edilecekler;

 • Belirlenen yönteme göre hekiminizden sağlık konusunda bilgi almalısınız.
 • Saçların doğru şekilde ekilmesi yani yönünün doğru olması gerekmektedir.
 • Saçlarınız ıslak olmamalı, çeşitli şekillendiriciler ve kozmetik ürünler olmalıdır.
 • Saç ekimi sırasında yemek yemeniz zor olacağı için, tok karına olmalısınız.
 • Saç ekimi öncesi ve sonrası sigara alınmadığı gibi, aynı gün sigara içmeyeceksiniz.
 • Belirli bir süre hareketsiz kalacağınız için, cep telefonu ya da yanınızda kitap bulunması zaman geçirmeniz için iyi olacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • 2 hafta boyunca saçlar düzenli olarak her gün hekimin belirttiği şekilde 1-2 kez yıkanmalıdır.
 • Operasyonun ardından 1 ay boyunca baş kısmını zorlayıcı spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.
 • Saç ekiminden 2-3 hafta sonra ekilen saçlar dökülecek olup, ardından 4 ila 8 ay arasında yeniden uzama dönemine girecektir. Bu süreçte saçlar tamamen sağlıklı haline kavuşuncaya dek güneş ışınlarından korunmalı ve gerekirse şapka takılmalıdır.
 • Yapılan saç ekimi operasyonunda kişi hemen rutin yaşamına dönse de dikkatli olması geren 1 aylık bir süreç vardır. Bu süreç de deniz ya da havuza girmemelidir.
 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz saç ekimi öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dair bilgiler, sizlerin daha sağlıklı sonuçlara şahit olmanız içindir. Uzman bir kuruluşta yaptıracağınız saç ekimi operasyonu, hekiminizle ilk tanışmanızdan başlayan bir dikkat ve tedavi aşaması içerecektir. Sizler verilen talimatları özenle yerine getirirseniz, ortalama 1 yıl içinde istediğiniz yoğunlukta saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Ekiminde Klinik Seçimi Önemli Mi?

Saç Ekiminde Klinik Seçimi Önemli Mi?

Bu operasyonu sağlıklı ve güven verici gerçek uzman kişilerin oluşturduğu profesyonel kliniklere ulaşım sağlayarak gerçekleştirebilir. Resmi internet sitelerinden incelemeler yaptıktan sonra online muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışı müşteri kabul ederek özellikle yurt dışı müşteri misafirlerine yol ve konaklama imkânı sunarak kaliteli hizmet vermektedir.

Dünyada sağlık sektörü bölümünde yeniliğin ve kalitenin gerçek yüzü olarak çalışmalar sürdürerek bünyesinde uzman doktorlar eşliğinde müşterilerini memnun etme çabaları göstermektedir. Memnuniyetin ön planda olması her şeyden önce gelerek önce insan sağlığın önemi vurgulanmaktadır.

En iyi saç ekim merkezleri ile ilgili hazırladığımız makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Video sosyal medya platformu Youtube sitesinden ya da uygulamasından saç ekim tekniklerini ve detaylarını doktorlardan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu