Sağlık

Saç Ekimi Sonrası 7 Merak Edilen Soru

Saç ekimi sonrası bir çok dikkat edilmesi gereken durum bulunuyor. Konu ile bir çok soru toparlayarak, bunlara cevap vermeye çalıştık. Ancak ilk olarak şunu belirtelim ki, bu cevaplar özellikle soruyu soranları pek memnun etmeyecektir. Çünkü bu sorular, zaten mevcutta doğal saçlara da zarar verdiği için, ilk olarak bunları ekim öncesinde ve saç ekimi sonrasında yapmamanız gerekiyor. Yine de insanların bir çok alışkanlığı olduğu için, bu alışkanlıklarından kurtulmaları zor olduğu gibi, saç ekim sürecinde bu tür alışkanlıklara dikkat etmeniz gerekiyor.

İşte bugün hayatımızdaki en önemli kötü alışkanlıklarımız için saç ekimi sürecinde ne gibi sorunlar yaşamayacağımıza cevap vermiş olacağız. Buna göre saç ekimi sürecini daha başarılı bir hale getirmiş olacaksınız. Özellikle belirtelim ki, bunlara dikkat etmeniz oldukça önemli olup, hem saç ekimi öncesinde ve hem de saç ekimi sonrası mutlaka uymalısınız. Ayrıca bunlar doktorunuzun da tavsiyesi olacağı için, söylediklerine uymalısınız. Sonuçta saç ekimi de bir ameliyat olduğu için, her ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gerekenler olduğu gibi, saç ekiminde de aynı titizlik ile dikkatli olmanız gereken bir çok detay bulunuyor.

Okumanızı Tavsiye Ediyoruz; Saç Ekimi Yaptıracaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Saç Ekimi Sonrası İlaç İçilir Mi? 

Saç Ekimi Sonrası İlaç İçilir Mi?

Sadece saç ekimi sonrası değil, öncesinde de ilaç almamalısınız. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ve bunun için ilaç tüketiyorsanız, mutlaka hastalığınız ile ilgili olarak branşın doktoru ile görüşmeli ve izin almalısınız. İzin alsanız dahi saç ekim doktoruna da bu durumdan bahsetmelisiniz.

İlaçlar kan akışını hızlandırdığı için ve kafa da ekim sırasında mikro boyutlarda delikler açıldığından dolayı, kan akışı hızlanması sonucunda, dışarı kanama olabilir. Yine saç ekimi öncesinde de kan akışı hızlanacağı için, operasyon yarım kalabilir. Kısacası hem ilaç tüketimi için doktorunuz ile görüşmeli, hem de saç ekimi doktoruna da durumu söylemelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Sigara İçilir Mi?

Saç Ekimi Sonrası Sigara İçilir Mi?

Öncesinde ve sonrasında kimi doktorlar bir hafta, kimi doktorlar ise 2 gün sigara içilmemesi gerektiğini söyler. Burada doktorların farklı düşüncelere sahip olduğunu düşünmeyin. Uzmanlık alanlarına yani saç ekimi yöntemine göre karar verdiklerinden dolayı ve her uzmanın farklı ekim tekniği olacağı için, sürede farklı olabilir.

Sigara içerisinde bulunan bir çok zehir kana direk karıştığından dolayı ve saç ekiminde kafa üstünüzde delikler açılacağı için, buraya ulaşan zehirler cildinizde tahrişlere neden olacaktır. Buna göre sigara içmek zararlı olacağı için, belirli bir süre ara vermeniz gerekiyor.

Yine şunu da söyleyelim ki, saç dökülmesi nedenleri arasında sigara içmek bulunduğu gibi, sigara dumanı da saç köklerine zararlıdır.

Saç Ekimi Sonrası Alkol Alınır Mı?

Saç Ekimi Sonrası Alkol Alınır Mı?

Hayır alkol alınmaz. Hatta bir hafta önce ve sonrasında almamanız gerekiyor. Alkol kan akışını direk hızlandıran ve incelten etkiye sahiptir. Bu nedenle alkol tüketmek kanın daha hızlı akmasına neden olacağından dolayı, sadece dışarı akan kanlar değil, bunun yanı sıra ekim süresince kan doluşumuna etki edeceği için, yanıltıcı olacaktır.

Yani kan dolaşımının belirli bir standartta olması gerekiyor. Buna göre hem var olan saçlar, hem de ekilen saçlar doğru bir şekilde tutunamayacağı için, alkol almak zararlıdır. Süre olarak ise bir hafta önce ve sonrasında alkol alınmaması gerekiyor.

Saç Ekimi Sonrası Çay İçilir Mi? 

Saç Ekimi Sonrası Çay İçilir Mi?

Çay içilmesinde her hangi bir sorun yok görünüyor olsa da, çok sıcak içmek metabolizmanızı etkileyeceği gibi, boşaltım sistemini de etkilemektedir. Örneğin normalde içtiğiniz çay miktarını azaltmanız gerekecektir. Günde bir iki bardak çok etkilemese de çok sıcak içmemeniz ve demini de doğru yapmanız gerekiyor.

Sağlık durumlarına, yaş durumlarına ve vücut yapınıza göre değişkenlik göstereceği için, bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Ve sizlere vereceği öneriye uygun olarak çay tüketmeli ve yine sürecin ne kadar olacağını da öğrenmelisiniz.

Okunacak Önerimiz; Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi?

Saç Ekimi Sonrası Bakım Yapılır Mı?

Saç Ekimi Sonrası Bakım Yapılır Mı?

Burada ki bakım farklı kozmetik ürünler, jöle, wax gibi saçınıza uyguladığınız şekillendiriciler ise bunları kullanmamanız gerekiyor. Düzenli kullandığınız şampuan ürünlerini de ilk iki, üç yıkamada kullanmamalısınız. Zaten saç yıkaması için gerekli bakım ve şampuan ürünleri doktorunuz tarafından veriliyor.

Özellikle ilk on gün ve bu on günlük sürede ki bir kaç yıkama için bu ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca bu yıkamaları klinikte yaptırmanız da iyi olacaktır. Ama yaptıramıyorsanız, nasıl saçınızı yıkayacağınızı, bakımlarını nasıl yapacağınızı da öğrenmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır?

Saç ekiminde direk güneş ışınlarından mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü ozon tabakası ne kadar güneşin zararlı ışınlarını filtreliyor olsa da, bu filtreleme yine de zararsız bir hale gelmiyor. Normal doğal saçlara sahip olanlar için bile güneş ışıklarına çıkmak tehlikeli olurken, saç ekimi yaptıranların ve özellikle kafalarının yaralı bir durumda olması, daha büyük zararlara neden olacaktır.

Ama kendinizi güneşten korumak için, şapka gibi saçınızı kapatacak eşyalarda kullanmamalısınız. Genelde yaraların kapanması süresi iki haftayı bulabiliyor. Bu nedenle ilk iki hafta güneşten korunmanız iyi olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Yıkanılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Yıkanılır?

Yukarıda belirttiğimiz üzere saç ekiminde yıkama işlemi ilk 2-3 keresinde yavaş, sakin hareketler ile yapılmalıdır. Özellikle kaşıntı çok olacağı için ve bu sizi etkileyeceği için, kaşımak isteyebilirsiniz. Ama yapmamalı ve doğal olarak yaraların iyileşmesine izin vermelisiniz.

Vücudunuzu yıkamada her hangi bir sorun olmasa da, saçlarınıza dikkat ederek ve direk sıcak ya da soğuk sudan uzak tutup, sadece hafif su akıntısında saçlarınızı yıkamalısınız. Sürecin tamamlanmasının ardından ise normal yıkanma sürecine geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu