Sağlık

Saç Ekimi Yaptıracaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Saç ekimi yaptıracaklar nelere dikkat etmeli? Saç ekim merkezi nasıl seçilir? Saç tipinize uygun saç ekim tekniği hangisi? Tüm detaylar makalemizde.

Türkiye saç ekimi konusunda dünyanın en iyi ülkelerinin başında geliyor. Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte, en önemli etkenlerin başında, burada her türlü tekniğin kullanılması ve yeni tekniklerinde ortaya çıkması olduğunu söyleyelim.

Bilgi Portalı olarak bu konuda detaylı bir inceleme yaparak, saç ekimi yaptıracakların nelere dikkat etmesi gerektiği üzerine incelemelerimizi paylaşıyoruz. Öncelikle neden saç dökülür bunu incelememiz gerekiyor.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi demir eksikliği, hormon bozukluğu, stres, mevsim değişiklikleri, kötü hava şartları, bakımsızlık ve kullanılan şampuan nedeniyle de dökülebilir. Burada önemli olan saç dökülmesinin sürekli bir hale gelmemesidir.

Normal şartlarda bir insanda 100 bin adet saç bulunur. Bu sayı ortalama olmakla birlikte, bu sayıya oranla günlük 50-100 arası saç döküldüğü tespit edilmiştir. Ancak bundan fazlası olması durumunda, kullandığınız şampuanları değiştirmek, sürekli şapka vs. kullanıyorsanız bunları kullanmamak ve ayrıca saçlarınıza derinlemesine bir bakım yapmanız gerekebilir.

Ancak tüm bunlara rağmen saç dökülmesi devam ediyor ve sayısı da artıyorsa o zaman ne yapmalıyız?

Bölgesel saç dökülmesi

Bölgesel Saç Dökülmesi

İnsanın yapısına göre örneğin şakak bölgeleri daha açık olabilir. Burada bulunan saçlar dökülerek, orada kellik oluşabilir. Aynı şekilde kafanın üst arka kısmında dökülmelerden dolayı kellik başlayabilir. Kellik durumu irsi (kalıtımsal) olabileceği gibi, çevresel faktörler nedeniyle de olabilir.

Ayrıca saç dökülmesi ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olmaktadır. Anlık hızlı bir şekilde saç dökülmesi durumu ile karşı karşıya olanların doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bazı insanlarda saç dökülmesi karizmatik bir görünüm kazandırırken, ne yazık ki bu durum herkeste aynı olmayıp, ciddi manada sıkıntı yaratabilir.

“Saç” hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wikipedia maddesini (https://tr.wikipedia.org/wiki/Saç) inceleyebilirsiniz.

saç ekiminde dikkat edilecekler

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Buraya kadar yazdıklarımız genel olarak saçları yeni yeni dökülmeye başlayanların karşılaştıkları durumlara karşın okumak istedikleri kısa, net ve öz bölümdü. Ancak bundan sonrası için durum farklı bir hal alacak. Çünkü buraya kadar okuduysanız, artık saç ektirmeye karar verdiniz demektir.

İstanbul saç ekimi için oldukça önemli merkezlerin başında geliyor. Hem ülkemiz ve hemde dünya için önemli bir yer olan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerimizde bir çok teknik kullanılmaktadır. Bu teknikleri aşağıda görebilirsiniz.

  • DHI Saç Ekim Tekniği
  • FUE Saç Ekim Tekniği
  • ROBOTİK Saç Ekim Tekniği
  • FUT Saç Ekim Tekniği
  • PRP Saç Ekim Tekniği
  • PERKÜTAN SAç Ekim Tekniği
  • PROTEZ Saç Ekim Tekniği

Yukarıda bulunan saç ekim teknikleri sadece en fazla bilinenlerden oluşmaktadır. Her teknik kendi içinde değişen tedavi süreçlerine sahiptir.

     En İyi Saç Ekim Tekniği Hangisi?

İlk dikkat etmeniz gereken yer “en iyi saç ekim tekniği” ya da “en iyi saç ekimi yöntemi” gibi terimleri elemeniz olacaktır. Şunu bilmelisiniz ki, bu tekniklerin tamamı kendi içerisinde farklı avantajlara sahip olup, size uygun teknik sayesinde ciddi anlamda sıkıntısız bir ekim süreci geçirirsiniz.

Zaten saç ekim merkezleri de bu konuya hassasiyet göstererek, sizin için uygun olanı size tavsiye eder ve bunun için de ciddi bir analize girerek, doğru tetkikleri yaparlar. Kısacası “hemen gelin saçınızı ekelim” diye bir mantık bulunmuyor.

     Kronik Sağlık Sorunu Olanlar Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Yine hassa bir konu olan kronik sağlık sorunları olanların saç ekimi yaptırıp, yaptıramamasıdır. Şöyle söyleyelim, saç ekimi öncesinde alkol ya da sigara alınması yasaktır ve alan kişinin tespit edilmesi durumunda, saç ekimi ileri bir döneme ertelenir.

Haliyle, kalp, tansiyon, kolestrol, gibi bir çok sağlık sorunu olanlarında yine kullanmış oldukları ilaçlar kanı hızlandırdığı için, saç ekimi yapılması uygun değildir. Uygunluk durumu ise doktor kontrolü ile olmaktadır. Öncesinde doktorunuz ile görüşüp, saç ekimi yaptırıp yaptıramayacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Kronik sağlık sorunları bulunanların bunu saç ekim uzmanları ile de görüşmeleri ve onlara durumu anlatmaları gerekiyor. Çünkü işlem sırasında ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir ve bu durumlarda, saç ekim cerrahi olayın neden kaynaklandığını bilmediği için müdahale edemeyebilir.

Yine saç ekiminde kronik rahatsızlıkları olanlar, süreci hem hastalık alanındaki cerrah ile ve hem de saç ekim cerrahi ile görüşerek belirlemesi gerekmektedir.

     Hangi Tip Kıllar (Greft) Nakil Edilmeli?

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise vücudunuzdan alınacak olan kıl tipidir. Bu kılın zayıf, renginin açık olması gibi durumlar nedeniyle, istediğiniz sonucu almanızı engelleyebilir.

Greft her bir saç köküne verilen isimdir. Kafa ile birlikte yüzün hattınızda bulunan kıllar da test edilerek, kel olan bölgeye kaç adet saç kökünün yani greft naklinin yapılacağı belirlenir. Bir insanın kafasında 100 bin adet saç olduğunu düşünürsek eğer, bölgesel saç ekiminde en azından 5000 – 10000 adet greft nakil edilebilir.

Genel olarak kafanın arka kısmı ve ense bölgesi nakil için en fazla tercih edilen bölgelerin başında geliyor. Çünkü buradaki kıl kökleri saçınız ile daha uyumlu olmakla birlikte, daha zayıfta olabilir. Böyle durumlarda çene altı ve gıdı bölgesinden kıl alınması da nakil türleri arasında bulunuyor.

Nakil yapılacak olan bölgeden çıkan kılların güçlü olması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda buradan alınan kıllar her ne kadar yeni bölgesinde uyum sağlasa da, görüntü açısından o kısım istediğiniz gibi görünmez. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için, saçınıza uygun bölgeden kıl alınmasına dikkat etmelisiniz.

saç ekim cerrahı

Saç Ekim Cerrahı Nasıl Seçilmeli?

Ayrı bir başlık olarak ele almamız gereken en önemli konulardan biri ise cerrah seçimi olacaktır. Yine saç ekimi tekniği gibi bu da dikkatli ve titiz bir şekilde yapılmalıdır.

Evet ülkemizde her saç ekim tekniği kullanılsa da, saç ekimi cerrahları kendi alanında gelişmiş uzmanlardan oluşuyor. Bazı kliniklerde birden fazla cerrah olduğu için, her cerrah kendi alanındaki tekniği uyguluyor.

Bu nedenle saç ekimi cerrahları ile görüşürken, mutlaka öncelikle tekniğinin ne olduğunu araştırmalı ve buna göre görüşmelisiniz.

Saç Ekim Merkezi Nasıl Seçilir?

Zincirin son halkası olan saç ekim merkezi ise yine seçimlerde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Şunu belirtelim ki, saç ekimleri 10-12 yıl önce 1 greft nakil fiyatı 3-4 TL iken, bu fiyat halen aynı seviyelerde bulunuyor. Aslında o yıllarda Dolar ya da Euro ile fiyatlandırılma yapılırken, bugün Türk Lirasında kalmış durumda ve bu nedenle dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelinerek saç ektiriliyor.

Ülkemizdeki saç ekimi merkezleri bu nedenle oldukça etkin olarak hizmet veriyor ve sorun yaşamadan saç ekimi yapmak için elinden gelen tüm titizliği gösteriyor. Merkez, cerrah ve ekim tekniği zincirin birer halkaları olduğu için, hepsi önemli olup, önem sırası bulunmuyor.

Sitemiz üzerinden yine merkezler hakkında bilgi alabilir veya yazımıza yorum yazarak merkez, cerrah ve uygun teknikler hakkında cevap arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu