arama

Antioksidan Nedir? Yararları Antioksidan İçeren Besinler

Antioksidanların Vücuda Yararları Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Antioksidan Nedir?

Antioksidan, başka moleküllerin oksidanyonunu engelleyen moleküllerdir. Antioksidan vücudumuza yediğimiz gıdalardan ve vücut hücreleri tarafından üretilen kimyevi maddedir. Vücudumuzun ürettiği antioksidanlar; kalaz, glutatyon, peroksidaz ve SOD ( superoksit dismutaz)gibi enzimlerdir. Yediğimiz gıdalar tarafından vücudumuza alınan en ehemmiyetli Antioksidan betakaroten E ve C vitaminleridir. Bu Antioksidanlara ilave olarak coenzym Q-  de çok fazla bilinir.

Antioksidanların Vücuda Yararları Nedir?

Antioksidan Vücudumuza oksidasyona kapı aralayan zarar veren kimyevi tepkileri engeller. Antioksidan bakımdan zengin gıdalar tüketmek bizi bir hayli rizikolu hastalıktan koruru. Kalbimizi savunur ve destekler, Enfeksiyonel hastalıklardan savunur, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Göz sıhhatimiz için ehemmiyetli yer meblağ katarak rizikonunu azaltır ve bir takım kanser hücrelerini oluşma rizikonunu azaltır. Ayrı olarak yaşlanma tesirini yavaşlatıyor. Vücuda serbest köktenlerin girişini engelliyor ve onlar vücudumuza zarar vermeden vücudumuzdan çıkmasını sağlıyor. Bir takım insanların antioksidan düzeyleri değişik olup ihtiyaçları da fazla olabilir. Sigara ve içki kullana, şeker hastası, kolestrol düzeyi yüksek olan, spor yapan kişilerin ve kalp damar hastalığı olan kişilerin.

Antioksidan Bakımdan Zengin Besinler (Yiyecekler)?

E vitamini içeren besinler; buğday ve mısır hububat ürünleri, ayçicek ve mısır yağları,bakliyat ürünleri, ceviz,fındık, badem gibi çerezler ve yeşil yapraklı sebzelerdir. E vitamini en fazla Ayçiçeği bulunmaktadır.100 gr Ayçekirdeği günlük E vitamini ihtiyacının iki katını karşılar.

C vitamini ( Askorbit Asit ) antioksidan özelliği olan bir vitamindir. Bütün sebze ve meyvelerde bulunur bilhassa turunçgiller, turunçgillerler, yeşil sebzeler, böğürtlen, üzüm ve domateste bulunur.

A vitamini de ehemmiyetli antioksidandır. Kabak, lahana, kırmızı lahana,turp kayısı, muz, havuç, balık, özellikle somon balığı, Sarımsak, soğan, pırasa ve brokoli A vitamini kaynağıdır.