arama

Gerçekten Stres ve Ağrı Kolaylaştıran Sadece Müzik

Dinleme, Hızlı ve Yavaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Stres kesinlikle her yerde. Hayatınızın bir veya daha fazla alanda başarılı geçtiğinizi hissettiğinizde bile, başka yerde stres olacak. İnsanların stres azaltmak için seçtikleri yollardan biri, özellikle de en sevdikleri şarkıları tekrarlamak suretiyle müzik dinlemektir.

Sevdiğiniz şarkıları dinlemek insanların daha iyi hissetmesini sağlar. Ancak araştırmalar, en sevdiğiniz müziğin stres ve ağrıyı azaltmak için en iyi seçenek olmayabileceğini bulmuştur.

Dinleme, Hızlı ve Yavaş

Daha hızlı melodiler sizi daha iyi veya daha iyi hissettiriyor olsa da, daha yavaş melodiler stres ve kaygıları azaltmaya yardımcı olur.

Daha yavaş atımların meditasyon etkisi vardır. Daha hızlı atımlar aynı tür bir his uyandıramaz. Bunun yerine, genellikle daha dikkatli ve yoğun düşünmeyi teşvik ederler. Bu durum diğer durumlar için de yararlıdır, ancak stres azalması için yararlı değildir.

Monash Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, yavaş klasik müziğin “kaygı, kalp atış hızı ve kan basıncını” azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. 1 Beynin klasik müziğe tepkisi, depresyon semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceği gibi gündelik kaygı ve stresin daha da artmasına yardımcı olabilir.

Yavaş müzikal vuruşlar, beyin dalgası hızını değiştirebilir ve daha meditatif veya hipnotik bir durum oluşturabilir. Müzik terapisinde bilişsel bilim adamları ve araştırmacılar müzikal ritimlerin beyin dalgalarımızı ve duygusal durumlarımızı nasıl etkilediğini incelemek için çok zaman harcıyorlar. Bu nedenle pek çok kültür (çoğu dini hizmet dahil) daha yavaş tören müziğini önemli ritüellerin büyük bir parçası yapmaktadır.

Kulaklıklardaki müziğin dinlenmesinin, cerrahiye ihtiyaç duyan hastanedeki stres ve endişeyi azalttığı da gösterildi. Kronik ve ameliyat sonrası ağrılı hastaların hem fiziksel ağrılarında hem de duygusal sıkıntıda azalmaya yardımcı olabilir.

Yatıştırıcı Müzikler Sıkıcı Olmamalı

Yavaş melodiler, özellikle yavaş klasik müzik, bazı dinleyiciler için sıkıcı gelebilir. Kendinizi zevk alamayacağınız yavaş melodileri dinlemeye zorladığınızda, stresinizi azaltmaz, bunun yerine gerginlik yaşatır. Sevmediğiniz gevşeme müziğini kendiniz dinlemeye zorlamak zorunda değilsiniz.

Zaten pek çok yavaş melodiyi sevmiyorsanız, bu Spotify playlistini “Yatıştırıcı Strings” olarak öneririm. Müzik sakinleştirici ancak yavaş melodileri dinlemeye alışkın olan herkese sıkıcı değil.

 

 

Kaygılarınızı hafifletmek için kullanmak istediğiniz parçaları bulmak için favori türlerinizi keşfe başlayın. Gittikçe daha fazla müzik keşfederken zevkinize göre daha kişisel efektli parçaları keşfedeceksiniz. Kendinizden nefret ettiğiniz müzikle uğraşmayın, dinlerken açık fikirli olun ve ritmlerin ve melodilerin ruh halinizi nasıl etkilediğine dikkat edin. Kendinizi bile şaşırtabilirsin.