arama

Kızıl ateş vakalarında endişe verici bir artış, İngiliz yetkilileri endişelendirdi

Streptokok piyojenlerin oluşturduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı
Asırlık katil kızıl, İngiltere ve Doğu Asya’da artıyor araştırmaya göre , Lancet Infectious Diseases dergisinde Pazartesi günü yayınlanan ve araştırmacılar nedenini bilmiyorum.

 

“İngiltere’deki cari oranlar 1900’lü yılların başında görülenlerin yakınında bulunmamakla birlikte, son yükselişin büyüklüğü son yüzyılda belgelenenden daha büyük” açıklamasında bulunan Kamu Sağlığı İngiltere’den çalışma yazarı Theresa Lamagni, analizi. “2017 yılı için yapılan bildirimler rakamlarda ufak bir düşüş olduğuna işaret ederken, durumu dikkatli bir şekilde izlemeye devam ediyoruz … ve araştırma artışın daha da araştırılmaya devam ediyor.”

Kırmızı bir döküntü ile özdeş görülen ve zımpara gibi hissedilen kırmızı kurdelal ateş, streptom boğazının arkasındaki aynı bakterilerin, A Grubu Streptokok piyojenlerin oluşturduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

 

Araştırmaya göre, tarihsel olarak çocukluk ölümünün ortak bir nedeni olan kızıl kızgınlık, genellikle her 4-6 yılda bir “doğal çevrimsel model” takip eden vakalarda meydana gelen artışla birlikte, son iki yüzyılda azalmaktadır.

Fakat 2009’dan bu yana, Vietnam, Güney Kore, Hong Kong ve anakara Çin’i de dahil olmak üzere birçok Doğu Asya ülkesinde davalar giderek artıyor.

Analiz sonuçlarına göre, İngiltere’de bir yıl zarfında meydana gelen bir salgın, 2013 yılında 4.700 iken 2014 yılında 15.637 iken İngiltere’de meydana geldi. Enfeksiyonlar, Birleşik Krallık için 50 yıllık bir yüksek olan 2016’da yaklaşık 20.000’e yükselmeye devam etti.

 

Araştırmacılar, 2013 yılında (703 vaka) ve 2016’da (1.300 vaka) neredeyse ikiye katlandığına göre, İngiltere’de salgın sırasında hastaneye yatışların yüksek olduğunu söyledi.

Kızılcağin ateşini belirleme

 

Boğaz ağrısı çeken herkes scarlatina olarak da bilinen kızıl bir ateş bulsa da, genellikle 10 yaşın altındaki çocuklara yol açar. Öksürük ve hapşırma yoluyla damla damla yaygınlaşan grup A strep de kapı kolları, tabaklar ve aletlerin üzerinde saatlerce saklanabilir .

 

Kızarıklığa adını veren kırmızı döküntü tipik olarak boyundan ve yüzden başlar ve göğüs, sırt ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. İlk önce döküntü kötü bir güneş yanığı gibi görünür, ancak o zaman yükselmeye başlar ve engebeli hale gelir. Bastığınızda, kırmızı ten beyaza dönecek; Ayrıca kaşıntılı olabilir. Döküntü azaldığında, özellikle kasık, parmak uçları ve ayak parmaklarında cilt soyulur.

Yüzü 101 ya da daha yüksek bir ateşle birlikte, yutmayı zorlaştıran çok boğazlı, kırmızı bir boğaz, kızarık boyun bezleri, baş ağrısı ve vücut titreme, mide bulantısı ve kusma ile birlikte kırmızı ateşin önemli bir işaretidir.

Erken bir belirti, boğazın iç kısmında beyazımsı bir kaplama ile birlikte “her zamankinden daha kırmızı ve engebeli” bir “çilek” dili olabilir. Diğer belirti bulguları, koltuk değneği, dizler ve dirsekler daha derin tonlar ile cildin kırışmalarında kızarmış bir yüz (ağızda beyaz bir çizgi hariç) ve kırmızı çizgilerdir.

 

 

Kızarıklık tedavisi, strep ile aynıdır: bakterilerin atılması ve nüksetmemesi için tamamlanması gereken bir dizi antibiyotik. Rejim uygun şekilde takip edilirse, hastalık genellikle birkaç hafta içinde ortadan kalkar. Tedavi edilmediği takdirde, ciddi hastalıklara hatta ölümlere neden olabilir.

Kırmızı ateşin komplikasyonları arasında, böbrek hasarının bir şekli olan Bright hastalığı ve kalbi etkileyen, kalbi etkileyen, otoimmün hastalık olan romatizmal ateş, cilt ve beyn yer alabilir. Eğer romatizmal ateş kalbe etki ederse, uzun süreli zarar verebilir. Penisilin keşfedilmeden önce kırmızı felaketin yetişkinler için önde gelen kalp hastalığının nedenlerinden biri de budur.

Kırmızı renkli ateş, yüzyıllar boyunca yıkıcı salgınlara neden oldu . Hastalık bulaşmasını önlemek için enfekte olanlar yataklar ve eşyalar yakıldığında haftalarca izole edildi. Hastalığın yaygınlığı, yaygın antibiyotik kullanımından önce bile azalmaya başladı, neden gizemli.

Dedektif çalışmaları devam ediyor.

 

Çalışmaya göre hastalığın günümüzde yeniden diriltilmesi de bir sır niteliğindedir. Araştırmacılar, insanların bağışıklık durumundaki değişiklikler, çevresel nedenler ve hatta Asya’dan İngiltere’ye kadar olan hastalığın seyri gibi olasılıklara bakıyorlar, bununla ilgili kanıt çok az olmasına rağmen. Birleşik Krallık’taki olgular en az üç bilinen suştan kaynaklanmış olsa da, bunlardan sadece bir tanesi Hong Kong’da ve yalnızca birkaç vakada görülmüştür.

 

Lamagni, “İngiltere ve Doğu Asya arasındaki durum arasında net bir bağlantı olmamasına rağmen, bu değişikliklerin arkasındaki sürücüleri daha iyi anlamaksızın bir bağlantı dışlanamaz” dedi. “Kızılca ateşte artışın daha fazla açıklanması için avlanma devam ediyor.”

Bu arada, İngiltere’deki ebeveynlerin gösterge işaretleri için göz kulak olmalarını ve çocuklarını veya kendilerini değerlendirme ve tedavi için bir doktora götürmeleri için çabucak davranmasını öneriyor.

“Okullarda ve kreşlerde salgınların yönetimi ile ilgili rehberlik güncellendi ve araştırma artışı daha da araştırmaya devam ediyor” dedi. “Eflakları, kızıl kızgınlığın belirtilerinden haberdar etmeye ve çocuğunuzun ona sahip olabileceğini düşünürlerse (pratisyen hekimle) iletişime geçmelerini öneririz.”