Akıl sağlığı, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından tanımlandığı gibi , bir kişinin günlük sorunları etkili bir şekilde çözdüğü, sağlıklı ilişkiler kurmayı bildiği, değişime uyum sağlayacağı ve stresle baş ettiği bir zihniyet halidir.

Karşıt durum, büyük olasılıkla bir kişinin zihinsel bir bozukluğa sahip olduğunu gösterir. Genelde kendini düşüncenin bir değişimi, kendini ve gerçekliği algılamanın çarpıtılması olarak gösterir. Davranış problemleri var, refah duygusu yok.

Hesaplamalara göreZihinsel sağlık istatistikleri: İngiltere ve dünya çapında.Ruh Sağlığı Vakfı, dünya genelinde 6 kişide 1 haftalık bir zihinsel bozuklukla karşı karşıyadır. Dünya Sağlık Örgütü :Zihinsel bozukluklar. Temel gerçekler.dünyadaki 300 milyondan fazla kişide depresyon, 60’ında bipolar bozukluk, 21’inde şizofreniden muzdarip olduğu bildirildi .

Sorunun ölçeğini hayal etmek zor değil. Yakın bir kişinin iki kutuplu, depresif, endişeli, sınırda veya diğer bozukluklarla savaşabileceği bir hayatla paralellik kurmak daha zordur. Güvenilir bir destek olabilmek için doğru davranmanın ne olduğunu hatırlamak önemlidir.

Çocuklar için

Çoğu çocukluk çağında duygusal tepki görmezden gelme ve tanımama konusunda zaten karşı karşıya kalmış durumda. Benzersiz deneyimleri ve deneyimleri değer kaybetmeye devam etmeyin. Ve birisinin daha kötü olduğu anlayışı, kendisini daha iyi hissetmenin şüpheli bir yoludur.

Ne söylenemez:

  • Kötü günlerim vardı.
  • Bir işin bile var.
  • Sadece kendini mahvediyorsun.

Tavsiye ver

İstenmeyen tavsiye kimseye hükmetmez, ancak zihinsel engelli bir kişi iki katına çıkar. Yetkili psikoterapistler bile doğrudan tavsiyede bulunmaz ve dikkatini dağılmak, eğlenmek, çalışmamak gibi basit eylemleri yapmak. Sadece sistematik terapi yardımcı olur, bu da zaman ve enerji gerektirir.

Tavsiyenin gerçekten değerli olduğundan eminseniz, önce görüşülen kişinin dinlemeye hazır olup olmadığını belirtin.

Ne söylenemez:

  • Durumu değiştirmeniz gerekiyor.
  • Yoga’ya git / barda / güzellik salonunda.
  • Hadi!

Zihinsel problemleri olan ve sürekli kendilerini azarlayan insanlar, bu nedenle suçluluk duygularını güçlendirmeyin. Pozitif takviye çok daha verimli çalışır. Küçük şeyler için içtenlikle övgüler. Bazen sokağa çıkarken böylesine önemsiz olmak ciddi bir başarı olabilir.

Ne söylenemez:

  • Yanılıyorsun!
  • Senin için üzgünüm
  • Zaman boşa harcıyorsun, hiçbir şey değişmez!

Girişimi bekle

Sevilen birinin yardım istemesini bekleme. Davetsiz kalmaktan korktuğu, reddini kalıcı olarak beklediği, tek başına uğraşmaya çalıştığı, telefonu elinde tutmanın gücünü hissetmediği için bunu yapmayabilir. Kendinizi çağırın veya yazın. Büyük ihtimalle, bu çok beklemektedir.

ayrılmak

Sevilen biri sana güvenip destek bekleyince gücünü değerlendir. Onlardan yeterince varsa ve orada olmaya karar verdiyseniz, her şeyi yarı yarıya atmayın. Senin için zor olduğunu söylemekten korkmayın ve yalnız kalmanız gerekir. Zihinsel rahatsızlığı olan insanlar, kural olarak, empatiktir ve anlayacaktır. Birleşmekten çok iyileşmek için nefes almak daha iyidir. Desteği kaybetmek – acıyor.

Ne yapmanız gerekiyor

Konuyu keşfedin

Aynı dili konuş. Edebiyatı inceleyin, hafifçe sorun. Dolayısıyla, eylemlerin nedenlerini anlamaya başlayacaksınız, davranış çok garip görünmeyecek ve “Bir tanı ile kendinizi haklı göstermeyin” veya “Bu sadece depresyon değil, bir sonbahar üzüntüsü” olan rahatsız edici ifadeler kullanmayacaksınız. Ortak bilgi sahibi olmak bir araya getirir.

katılmak

Bazen bir kişi, özellikle de bir kriz durumunda, nelerin yararlanabileceğini bilmeyebilir. Bu nedenle, sinemaya gitmek ya da eğlenceli bir hikaye anlatmak gibi özel yardımlar sunun.

Devleti kolaylaştıracak etkinlikler ve faaliyetlerin bir listesini birlikte yapabilirsiniz. Eğer sevilen çok hasta ve değil konuşmak için onları kullanabilirsiniz.

Bir uzman bulma konusunda yardım edin

Destek – güçlü bir güç ancak bir uzmanın yardımını ihmal etmeyin. Terapist  ayrıca bir doktor. Zihinsel rahatsızlıklarda tedavi edilmesi gerektiğini ona söylemektir. Sevilen biri, bir uzman bulmayı bilmiyorsa veya korkuyor – yardım edin. Klinikte arayın, web’deki incelemeleri inceleyin, dersler hakkında bize bilgi verin.

tezahürat

Çok nazik sözler söyle. Öz-eleştiri en belirgin zaferleri bile yok edebilir. Başarı için iyi ve övgüye odaklaştıkça kendinize olan inanç ve kendiniz üzerinde çalışma arzunuz da o kadar güçlü olur.

Kendinize iyi bakın

Birinin akıl hastalığına yakın olmasına yardımcı olmak için doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ama başkalarının acısını sağlıklı desteği gereklidir gücü ve enerji ve dalış için kendi ortaya çıkması için tetikleyici olabilir. Bu nedenle kendinize iyi bakın, durumunuzu izleyin ve yardım istemekten korkmayın.


Sevdiklerinizin zihinsel bir bozukluğu varsa, biliniz: desteğiniz büyük bir değere sahiptir. Yalnız değil kavga etmek en az iki kat daha hızlı kazanmaktır.