arama

Süt Veren Emziren Anne Perhizi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Emzirme esnasında sevgili anneler çok enerji sarf eder. Bu nedenle süt veren anne istediği kadar yemeli ve yeterli sıvı almalıdır (8-10 bardaktan kadar).

Annenin beslenmesi kesinlikle sıhhatli ve çeşitli olmalıdır: et / balık, meyve-sebze, çeşitli bulgurlar başka bir deyişle hububatlar, süt ürünleri (yoğurt, kefir, vb.). Gün içinde 4-5 sefer küçük porsiyonlarla sık sık ara öğün yapması gerekir.Önceden Ped.ler süt veren annelere bir hayli gıdalardan vazgeçmelerini öneriyorlardı. Ama şu anda doktorlar çocuğun hayatının yalnızca birinci 3 ayında bu gibi gıdaları yasaklıyorlar:

– yumurta, tavuk eti, içinde yumurta olan soslar (bilhassa mayonez).

– çikolata ve kakao.

– fındık.

– deniz ürünleri ( Kalamar, midye vb.). Bu yasak balığa ait değildir. Süt veren anne hafta içinde 2-3 sefer balık yiyebilir.

– turunçgiller (limon, portakal, mandalina vb.).

Bilhassa belirtmek gerekirse bu ürünler bebeğin ilk 3 ayında başka bir deyişle gazlı olduğu en sık ağladıkları dönemde bir süre uzak durulmasıdır. Daha sonra bu ürünleri perhize ağır ağır, ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu müddet içerisinde bebeğinizin verdiği reaksiyonlara dikkat etmenizde yarar olacaktır.Şayet çocuğun sıhhatinde hiçbir farklık yoksa, ürün perhiz listenizde kalabilir. Aksine çocuklar idrar yada kaka rengi  baş bölgesinde kabuklanma oluşmaya başlıyorsa saydığımız yada sizin ilave ettiğiniz ürünleri yani yasaklı alerjik ürünleri diyet listenizden çıkarmalısınız. Aşağıdaki gıdalar ise yeniden emziren anneler için hudutludur;

– süt – günde 1 bardak, şeker 1-2 çay kaşığını geçmemeli. Süt çocukta sancılar ve alerjik tepkilere kapı aralayabilir.

– inek sütünden yapılmış peynir (özellikle sarı türler). Gün içinde 1-2 parça.

-İnek sütünde protein fazladır.

– çilek, frambuaz, siyah frenk üzümü, böğürtlen, şeftali, kayısı, kiraz, domates alerjik özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla gün süresince 1-2 avuç çilek, 1-2 şeftali, domates, kayısının tüketilmesine müsaade edilebilir.

– muz – günde 2 tane tüketilebilir

– kahve ve koyu çay. Bunların içerdiği maddeler çocuğu huysuzlandırabilir hem de çocukta baş ağrısına kapı aralayabilir.

– konserve, sucuk, sosis, füme balık. Bu besinlerin içinde yüklü miktarda katkı maddeleri bulunmaktadır, konserve muhtevanındaki gaz,kimyevi katkı maddeleri hem annelerin hemde bebeklerin sıhhatini tehlikesye atmaktadır.

– Marketlerde satılan hazır pastalar, tatlılar, vaffle vb. tatlılar. Bu gıdalarda da çeşitli kimyasal katkılar oldukça fazladır. Evde pişirilen tatlılara müsaade edilir (az miktarda!).

– beyaz ekmek ve un mamulleri. Gün içinde 3-4 parça beyaz ekmek tüketilebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.