Genel Kültür

Şapkalı Mantar Nedir?

Şapkalı Mantar Nedir sorusu ilkbahar aylarının gelmesini bekleyenler tarafından en fazla sorulan ve merak edilen konular arasındadır. Gerek görüntüleri gerekse tatlarıyla büyük merak uyandıran şapkalı mantarlar, hakkında bilgi vereceğiz.

Şapkalı mantarlar genellikle ilk bahar yağmurlarının yağmasının ardından humuslu topraklarda görülür. Nemli ve loş ortamlarda yetişen şapkalı mantarların kökleri ise bulunmazlar. Şemsiyeye benzeyen tepeleri sayesinde genellikle şapkalı mantar olarak bilinirler. Şapka kısımlarının altında ise üremelerini sağlayan ve genellikle parmak kalınlığında olan spor keseleri mevcuttur. Ayrıca şapkalı mantarlar bir çürükçül besin olarak ta bilinse de oldukça lezzetli olmalarının yanı sıra görünüşü itibariyle ilgi çeken bir besin türüdür. Şapkalı mantarlar yağmurlu günlerde ormanlarda, humuslu topraklarda görülen ve ani büyümesi ile tanınmaktadırlar. Gelişimleri 5 gün süren şapkalı mantarlar, eşeysiz ve eşeyli üremeleri neticesinde çoğalırlar. Tek hücreleri olmaları sayesinde tomurcuklanarak çoğalan şapkalı mantarların suda yaşayanlara eşeysiz üremeleri neticesinde ürerler.

Şapkalı mantarların bir kısmı zehirli iken diğer kısımları ise zehirsiz mantarlardır. Zehirsiz şapkalı mantarlar zehirli olan mantarlarla büyüdüğü için zehirliler ile oldukça büyük benzerlik gösterirler. Bu nedenle zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek zordur. Ancak mantar konusunda uzman olan kişiler zehirli ve zehirsiz mantarları kolaylıkla birbirinden ayırt edebilirler. Zehirli şapkalı mantarların zehirleri oldukça etkili olduğu için insanlar üzerinde ölümcül olabilmektedir. Ülkemizde zehirli mantar yenmesi sonucunda hayatını kaybeden insanların olduğunu görmek mümkündür. Tatlarına bakılarak ayırt edilemediği için mutfaklarda genellikle kültür mantarları tercih edilir. Kültür mantarları ise laboratuvar ortamlarında yetiştirilen mantar türleri olarak bilinmektedir.

Şapkalı mantarlar ve diğer mantar türleri krofil taşımadığı için hiçbir şekilde fotosentez yağmaz ve oksijenli ve oksijensiz olmak üzere iki farklı sonulum gerçekleştirirler. Mantarların en önemli ve en büyük görevleri ise madde dönüşümü olarak görev yapmalarıdır. Tabiatta ölen hayvan ya da bitkilerin çürüyerek toprağa karışmasını mantarlar sağlarlar. Bu sayede karbondioksit salınımları sayesinde toprakta yetişen bitkilerin gerekli gelişimlerinin sağlanması ve uygun hale gelmesi için en önemli etken olarak kabul edilmektedir. Mantarlar dünya genelinde gıda, ilaç ya da farklı alanlarda kullanılan en önemli ürünler olması sebebiyle çok önemli bir yere sahiptir.

Şapkalı mantarların besin değerleri ise oldukça yüksektir. Bu nedenle insanların için oldukça büyük bir öneme sahip mineral ve vitaminleri barındıran şapkalı mantarlar, insanların en sevdiği ve tükettiği besin türleri arasında da yer almaktadır. Kanser tedavilerinde de aktif olarak kullanılan mantarlar insan sağlığı için çok önemli bir yere sahip olduğu için oldukça fazla tüketilen bir besin türüdür. Ülkemizde de aktif olarak tüketilen şapkalı mantarlar, ilkbahar yağmurlarının yağmasının ardından farklı bölgelerde tüketilmek ve satılmak amacıyla toplanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu ise mantar uzmanları ile toplanmasıdır. Aksi durumlarda zehirli mantar tüketimi sonrasında ölümcül olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu