arama

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Hacklenir&gizlilik

Sosyal Mühendislik Nedir ?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Selamün aleyküm turkz ahalisi bugün sizlere baya kişinin merak ettiği nasıl hacklerim, neler yapabilirim, hackledikten sonra nasıl gizlenebilirim. Bu tarz soruların hepsini bu makale de bulacabileceksiniz.

 

Sosyal Mühendislik Nedir ?

Sosyal mühendislik yani ingilizce tanımı ?Social Engineering? olarak isimlendirilen en temel hacking yöntemlerinden biridir…Sosyal mühendislik temel olarak insan ilişkilerini veya insanların dikkatsizliklerini kullanarak hedef kişi yada kurum hakkında bilgi toplamak ve gereken yönergelerle kullanmak olarak tanımlanabilir. Bu olayda amaç hedef kurum veya kişi yapısı, kurumsal ağın yapısı, çalışanların/yöneticilerin kişisel bilgileri , şifreler ve saldırıda kullanılabilecek her türlü materyalin toplanmasıdır.

 

1.Yöntem; İlk olarak net hacklenme olarak Sosyal Mühendislik (Kandırma Sanatı) dediğimiz yöntem geçerlidir. Bu yöntemde yapılan hatalar arkadaş doğrudan beklemeden kişinin hassas noktalarını bulmadan tuzağa çekmeye çalışır ve kendi yem olur karşıdaki kişiye ve hackleyemez. Öncelikle adım adım nasıl hacklenir yazarsam baya karışır örneğin karşıdaki insanın illaki bir noktada hassastır, cinsellik,futbol,sinema,kitap hangisini seviyorsa o alandan ilerlenerek hacklenebilir. Yani öncelikle belli bir süreç geçirerek hassas yerinden vurarak ve karşıdaki kişinin güvenini kazanabilirsiniz.

 

Fake Script Nedir ?

Hackerların kullandığı yöntemlerden biri olan fake script amacı karşıdaki kişiyi kandırarak sosyal medya veya maillerini çalmayı hedef alarak bazı platformların klonyarak oluşturulup kullanılmasına fake script denir .

 

2.Yöntem; 1.yöntem ile doğrudan bağlantılı bir yöntemdir. Buradan ya z-shadow gibi yerlerden fake script atarak şifresini çalabilirsiniz eski ama teknoloji bilgisi az olan kişilerde geçerli olabilir . Hosting ve alan adı alarak ucuz yerlerden fake script yükleyerek phishing saldırısına çevirerek hackleyebilirsiniz. Tabi Türkiyede ki kişileri hacklerseniz yakalanma ihtimaliniz artabilir.

 

Rat Nedir ?

 

Bilgisayarınızda arka kapı açarak kötü amaçlı kişilerin bilgisayarınızı kontrol etmesine ve bilgilerinize ulaşmasına olanak sağlayan programlardır.

3.Yöntem; Bu yöntem ile doğrudan kişinin bilgisayarına girerek hesaplarını ve tüm mail ve elinde olan herşeyi alabilirsiniz. Bu yöntem biraz zordur ama bilgisayara girerseniz herşey sizin olur . Bu yöntem de sağlam olarak sosyal mühendislik gerektirir. İnandırıcı olmalısınız karşıdaki kişiyi hacklemek için resim veya şarkı yolları ile bilgisayarlarına girebilirsiniz.

 

Brute Force Nedir ?

Türkçe tabiri kaba kuvvet saldırısıdır.

Kaba kuvvet saldırıları bir çeşit kriptografi saldırı türüdür.

Saldırılacak hedefte bir bilgi bulunamamasına karşın tahmini ve internet ortamında kullanılan basit şifre türlerinin listelenmesidir. (Hydra Crunch)

Sonra hedefe yönelik bu şifrelerin denenmesi yardımcı bir yazılım oluşturarak veya el ile bunlar tek tek denenerek şifre kırmaya yönelik saldırıdır. (Örnek yazılımlar ; Türk-Altay v3.0,Hydra GTK vb.)

Kaba kuvvet ile yapılan saldırılar, oluşturduğunuz parola listesinin mantığına ve yaygınlığına bağlıdır. Kısacası olayınız kaba kuvvet saldırısı ile şans işi döner.

 

Yöntem ; Bu yöntem daha etkilidir ama zor ihtimallerdendir . Bu saldırılarda kişinin herşeyini bilmelisiniz sm mühendis olarak fake script ile hackleyemezseniz bu yöntem devreye girer kişi hakkında toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayıp wordlist (kullanıcı bilgileri) oluşturarak hedefe atak yapabilirsiniz . Türkiyede ki kişilerin şifre güvenlii düşük olduğu için hackleme ihtimaliniz yüksektir.

Başınız belaya girebilir uyarımı yapayım . Sorumluluk almıyorum.