Sağlık

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı nedir? Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Glisemik İndeksi Düşük Bazı Gıdalar hangileridir?

Şeker hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelen, gizli ve tehlikeli hastalıktır. Vücudumuzda kan şekerini düzenleyen midenin arka tarafında pankreas adı verilen bir bez bulunmaktadır. İnsan vücudunda kan şekeri yani glikoz beynimiz ve sinir sistemimizi oluşturan hücrelere enerji sağlayan en temel kaynaktır. Kan şekerini düzenleyen hormonlardan biri insülindir.

Vücudumuzda insülinin salgılanamaması veya etkisiz kalması durumunda hücre için enerji sağlayan şeker hücreye giremez. Şeker hücreye giremeyince kanda birikmeye başlar. Bunun sonucunda kanda bulunması gereken şeker miktarı haddinden fazla artar. Bu durum hücrelere zarar verir ve fazla şeker vücutta zehir görevi görmeye başlar. Bunun sonucunda da halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ortaya çıkar. Diyabet oluşumu hem kalıtsal hem de çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı günümüzün modern toplumunda giderek yaygınlaşan hastalıklar arasında başı çekmektedir. Şeker hastalığının belirtileri kolay kolay hissedilmediğinden “gizli ölüm” olarak adlandırılmaktadır. En çok vücudun bazı bölgelerinde yaralar, susuzluk, organlarda çalışma bozukluğu, görme bozukluğuyla kendini gösterir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da özellikle genetik yatkınlığı olan kişiler için tüm tedavi yöntemlerinden en etkilisi ve uzun süreli olarak etki edebilecek yöntem bitkisel yöntemler olmaktadır. Şekeri yükselen kişiler için kandaki şeker seviyesinin dengelenmesi adına çeşitli besinler tüketirler. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi de gerekmektedir.

Şeker hastalığının oluşumundaki en önemli neden özellikle son yıllarda tüketimleri artan hazır gıdalar ve yanlış beslenme düzenleri olmaktadır. Her gıdanın faydası olmasına karşın günlük ve aylık olarak tüketilmesi gereken oranları da mevcuttur.

Özellikle de şeker hastalığına yatkın ve hasta kişilerin glisemik endeksi yüksek besinleri çok daha az tercih etmeleri daha faydalı olacaktır. Günlük ihtiyaç olunan şekerin, kan seviyesini ani yükseltmeyen şekere sahip besinlerden alınması çok önemlidir.

şeker hastalığı insilün

Şekeri Düşüren Yiyecekler

İnsan vücudundaki kan şekeri oranını sabit tutmak veya yavaş yükselmesini sağlamak amacıyla doktorlar tarafından önerilen besinler vardır. Bu besinler aynı zamanda da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Vücuttaki şekeri düşüren yiyecekler kişinin sağlık durumuna göre doktor tarafından oluşturulmalı ve doktor kontrolünde tüketilmelidir.

 • Keten Tohumu: İçerdiği besin lifleri ve yağ asitleri sayesinde şekeri düşürmek amacıyla kullanılan bir besindir. Aynı zamanda insan vücudunda üretilmeyen pmhe-3 ve omega-6 yağ asitlerine sahiptir.
 • Badem: Sahip olduğu protein ve sağlıklı yağ asitleri sayesinde metabolizmayı güçlendirmektedir. En önemli özelliği insülin direncini kontrol edebilmesidir. Bu yüzde günde 10-15 adet mutlaka tüketilmelidir.
 • Tarçın: Kolesterolü düşüren önemli bir baharattır. Vücutta kan şekeri düzenlemesi yapmaktadır. Düzenli olarak günde yarım çay kaşığı kadar tüketilen tarçın kan şekeri seviyesini %20 oranında düşürmektedir. Ancak kan inceltici ilaç kullanan bireyler doktor kontrolünde kullanmalıdır.
 • Tatlı Patates: Kan şekerini sabit tutma özelliği olan tatlı patates kişide tokluk hissi uyandırır.
 • Limon ve Elma Sirkesi: Glisemik indekslerin düşmesine yardım ettikleri için yüksek karbonhidratlı yemekler ile tüketilmelidir.
 • Acı Kabak: Kan şekeri düşürücü özelliğe sahip olduğu için diyabet kontrolünde de faydalıdır.
 • Çemen: Çemenin glukoz kontrolü sağladığı ve düşük kan şekerini düzenlediği düşünülmektedir. Yüksek oranda lif içeren bir gıdadır.
 • Hint Bektaşi Üzümü: İçerdiği C vitamini pankreasın çalışmasını sağlamaktadır.
 • Siyah Erik: Kan şekeri seviyesini azaltmaktadır. Özellikle de eriğin glikozit jamboline ve alkaloid jambosine içeren çiğitleri şeker seviyesini düzenlemektedir.

şeker hastalığı

Şeker Hastalığına Etki Eden En Önemli Besinler

Şeker hastalığı riski taşıyan kişilerin ya da hasta olan kişilerin bazı besin gruplarını diğerlerine göre daha az tercih etmesi gerekebilmektedir. Şeker hastalığında kan şekeri seviyesindeki değişimler aynı zamanda tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına da etken olabileceği için bitkisel tedaviler yapılarak bu sorunlar da önlenebilmektedir. Modern tıp tarafından üretilen tedavi yöntemlerine katkıda bulunacak şeker hastalığına bitkisel çözüm tercihi günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. İnsanların çoğu, oluşan farkındalık sayesinde alternatif tıbbım nimetlerinden faydalanmaktadırlar.

Şeker hastalığında şekeri düşürmek için çeşitli besin gruplarına yönlenebilinir. Bunlar besinlerin daha olumlu etki etmesinin nedeni ise kan şekerine ani değil yavaş etki etmesidir. Şeker hastalığına iyi gelen ve çok bilinmeyen ancak kan şekerini düşüren iki besin bulunmaktadır: kabak ve kavundur. Acı kabak özellikle de diyabet hastalarının günlük olarak tükettiği besinlerden olmaktadır.

Suyu içilebileceği gibi besin direkt olarak da tüketilebilir. Şeker hastalığında kan şekerini düşürmek ve dengelemek için kullanılan nişastasız sebzeler de glikozun dengede tutulmasında yardımcı olmaktadırlar.

Özellikle de karbonhidrat alımında hızlı bir şekilde şekere dönüşmeyen besinlerin tercih edilmesi çok önemli olmaktadır. Bunun için de işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. İşlenmiş gıdalar içerisinde hazır olarak alınan yemekler, malzemeler ve bisküvi gibi şekeri ani yükselten gıdalar bulunmaktadır. Bunlar yerine tatlı yemek istediğinizde daha doğal meyveler ya da kan şekerinizi yükseltebilecek diğer baharat, sebze ve benzeri gıdalardan faydalanmanız doğru olacaktır.

şeker hastalığı

Şeker Hastalığına Bitkisel Çözümler

Kan şekerini düşürmeye yarayan çeşitli bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler kullanılırken her gün ve düzenli olarak yapılması, hastalığın da kalıcı olarak çözümlenmesinde çok önemli olmaktadır. Bunun için bitkisel tedavi yöntemleri, hastanın hayatında ve düzenli bir şekilde olmalıdır. Şekeri düşürmede kullanıla besinler, bir tedavi yönteminden çok bir alışkanlık haline getirilmelidir. Bu şekilde hem psikolojik bir baskı haline gelmeyecek hem de yanlış alışkanlıklardan kurtularak, hastalığın kalıcı olarak çözümlenmesini sağlayacaksınız.

Şeker hastalığındaki çok kullanılan bitkisel yöntemlerden biri tarçındır. Kan şekerini dengelemede çok önemli olan tarçın bir baharat olmasının yanında içtiğiniz çaylarda, yemeklerde, tatlılarda, kürlerde kullanılabilmektedir.

Bitkisel çözümler için meyve ve sebzelerde de kan şekerini dengeleyen besinler bulunmaktadır. çemen, hint Bektaşi üzümü, siyah erik, mango yaprakları, köri yaprakları, guava meyvesi, bamya ile çeşitli kürler ve tarifler yapılarak şeker hastalığına bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu besinlerin dışında günlük severek kullanılan gıdalarla da alışkanlıklarınızı doğru yönde değiştirebilirsiniz.

Özellikle sebzelerin konserve olmayan, tuzsuz ya da az tuzlu, tereyağı kullanılmamış, kızartılmamış yemeklerinin tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Meyveleri de taze şekilde tüketmek, meyve sularına dikkat etmek ve tüketimde aşırıya kaçamamak gereklidir.

şeker hastalığı
şeker hastalığı

Glisemik İndeksi Düşük Bazı Gıdalar

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra hasta insanlar şeker hastalığına iyi gelen besinleri tüketerek ve kürlerini de uygulayarak kilolarını sabitleyebilir veya düzenli kilo verimini sağlayabilirler. Bu gıdalar insülin direncini düzenlerken aynı zamanda kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, sinir sistemi hastalıkları, beyin damarlarında daralma gibi ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olacaktır.

Glisemik İndeks gıdalar tüketildikten sonra kan şekerinin ne sıklıkla yükselik düştüğünü gösteren bir listedir. Düşük glisemik indekse sahip yiyeceklerin kan şekerini daha yavaş yükselttiği görülmüştür. Aynı zamanda bu gıdalar sağlıklı bir yaşam için gerekli kilo vermeyi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Glisemik indeks listesinde kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayan besinler ise şunlardır;

 • Az yağlı yoğurt
 • Müsli
 • Çavdar
 • Soya sütü
 • Kepek
 • Buğday
 • Az yağlı süt
 • Bezelye
 • Havuç
 • Patlıcan
 • Karnabahar
 • Lahana
 • Mantar
 • Domates
 • Biber
 • Soğan
 • Erik
 • Greyfurt
 • Kuru kayısı
 • Marul
 • Brokoli
 • Yeşil fasulye
 • Kiraz
 • Elma
 • Armut

Bilgi Portalı “Sağlık” kategorimizden bir çok bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

Acıbadem Hastanesi tarafından hazırlanmış olan Gizli Şeker makalesini de okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu