arama

h Etiketleri ile Başlık Hiyerarşisini Doğru Kuralım

Özellikle WP sitelerde
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Birçoğumuz kelime işlemci ofis yazılımı (Word gibi) kullanırken, yazılarda büyük başlık, ikinci başlık, üçüncü başlık, dördüncü başlık, paragraf, normal gibi seçenekleri görmüşüzüdür, hatta kullanmışızdır.Özellikle, sık yazanlar bunu çok dikkatli bir şekilde kullanırlar.

 

Bu şekilde yerleşik olan yazım seçeneklerini arama motorları da önemle sitelerimizde aramaktadır. Biz de bunu etkin bir şekilde kullanmalıyız.

 

Sitenizin metin editöründe (Özellikle WP sitelerde) başlık hiyerarşisini pratik olarak dğzenleyecek seçenek yoksa, önce bunun için gerekli eklentiyi kurmak lazım. WordPress, Joomla ve diğer CMS içerik yönetim sistemleri için TinyMCE metin editörünü kullanmanızı öneririz. Bu eklenti ile tek tuşla, başlıkları kolayca önem sırasına göre düzenleyebiliriz.

 

h Etiketleri Başlıkları Önem Sırasına Göre Sıralar

 

Bir sitenin tüm sayfa ve içerik yazılarında h etiketlerini dikkatle ve özenle kullanmak, yazılarımızı daha değerli yapar ve bu sayede arama motorları tarafından daha çok sevilir. Seo açısından önemli bir site içi faktördür.

 

Heading Tags (h Etiketleri) Düzenleme Seçenekleri

 

1- Header, body, top gibi sitemizin üstteki global ayarında, sitemizin genelini özetleyen bir ifadeyi en önemli başlık olarak seçip h1 etiketi ile yazmak, ondan sonra, tüm sayfaların ve içerik yazılarının başlığına h2 etiketi ile başlamak. Çünkü bir sayfada birden fazla h1 etiketi bulunması arama motorları tarafından hoş karşılanmaz.

 

Bu yöntem pratik gelebilir. Bunun için mesela “body” dosyasında en üstte veya tercih edeceğiniz bir global ayar dosyasında:

 

<h1>Sitenizin tümünü en güzel açıklayan ifadelerden oluşmuş, genel bir başlık</h1>

 

<h1>İzmir, Kurumsal, Profesyonel, Kişisel Site, Web Tasarım,  Seo, Backlink, Google, Bing, Yahoo, Yandex,  Arama Motoru Optimizasyonu,  Hosting</h1>

 

Şeklinde en önemli başlığımız yazılır. Peki bu kadar uzun başlık nereye sığar?

 

Bu çok önemli değildir. Ancak bu kadar uzun başlık, göze hoş görünmez derseniz, kodun başına

<div style=”display:none;”>sonuna da </div> kodlarını ekleyerek, bu kadar uzun başlığı görünmez yapabilirsiniz.

 

Site içindeki diğer yazılarımızda da:

<h2>Web Tasarım Süreci</h2>

 

Sayfa, içerik yazısındaki alt başlıkları da önem sırasına göre, <h3> Alt Başlık</h3>, <h4>Dördüncü Dereceden Başlık</h4>, <h5> … </h5>, <h6>….</h6> şeklinde ihtiyaca göre kullanılabilir.

 

2- Heading Tags (h etiketleri) Daha Genel Kullanım Şekli:

 

Sitedeki tüm sayfalarda, içerik yazılarında, en önemli başlığı her zaman h1 etiketi ile belirtmek, alt başlıkları da önem sırasına göre h2, h3, h4, h5, h6 şeklinde düzenlemek.

 

Sitenizin yapısına göre her hangi bir yöntemi seçebilirsiniz. Minimal tasarımlı sitelerde 1. yöntem pratik bir tercih olabilir.

 

Hangi yöntemi kullandığımızın bir önemi yok, ama h etiketlerini doğru kullanmanın arama motoru optimizasyonu için önemli bir getirisi olmaktadır.

 

<h2>Sayfa, İçerik başlığı</h2> şeklinde başlıklarla başlamak.

 

Örneğin:

description”>