arama

Trafiğinizi Artıracak WordPress SEO İpuçları

Linklerle alakalı dikkat faktörüz şart olan şey ise miktarıdır. Çok fazla link kullanmaktan kaçınmalısınız. Fazla link kullanmak içeriğinizi negatif etkileyebilir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

WordPress, hızlı bir şekilde internet sitesi oluşturmanız için akılalmaz bir araçtır. İnternet site yapmak ile ilgili yeni de olsanız, profesyonel de olsanız WordPress size işlevsellik ve kolaylık sağlar. Her ne kadar WordPress yardımcı olsa da daha fazla trafik kazanmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda gayret harcamanız gerekiyor.

Muhteva idare sistemlerinin (CMS) pazar hissesinin %59’undan fazlası WordPress’e ait. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi WordPress’in kullanımının kolay oluşudur.

Gönderimizin geri kalanında, daha fazla trafik çekmenizi sağlayacak birkaç WordPress SEO emare paylaşacağız. İnternet siteniz üzerinden kitlenizi sahiden etkilemek istiyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız.

Muhtevanızı İyi Yapılandırın

Öncelikle sitenizin iyi geliştirilmiş muhtevalara sahip olması gerekiyor. Bu arada bu muhtevalar kaliteli olmalı. Neticede okumaya değer bir şey yoksa kimse sitenizi ziyaret etmeyecektir. Ancak SEO’yu etkilemek için bu da yeterli değil.

Uzunluk

Uzmanlar 1.000 kelimelik muhtevaların daha iyi performans gösterdiğini belirtmektedir. Lakin bu uzunluk sektörünüze göre değişkenlik gösterebilir.

 

Anahtar Kelimeler ve Tümceler

 

Anahtar kelimeler ve kullandığınız tümceler önceden olduğu kadar tesirli olmasa da hala ehemmiyetlidir. Arama motorları hala anahtar kelimelere ehemmiyet verse de muhtevanızda kullandığınız kelimelere de dikkat eder. Başka bir deyişle en kolay anlatımıyla olay kaliteli ve kapsamı geniş muhteva sunmakla alakalıdır.

Başlıklar

Başlıklar, Öne Çıkarılmış Snippet potansiyeline sahiptir ve okuyuculara yardımcı olur. Başlıklar Google’daki arama neticelerinin üst bölümünde yer alır.

Doğru Link Yapısı Oluşturmak

Linkler iyi bir WordPress gönderisinin veyahut sayfasının ehemmiyetli parçalarındandır. Arama motorlarına muhtevayla alakalı diğer bilgileri anlatırlar.

Linkler bir sayfanın SEO gücünü diğer sayfalarla paylaşmaya fayda. Sözgelişi, muhtevanızda bir link kullandığınız vakit bu link, Google gibi motorlara bu linkin ehemmiyetli olduğunu söyleyecektir.

Harici linkler, arama motoru sıralamalarını da etkiler. Zira bunlar, diğer alakalı bilgileri çevrimiçi yayınlamak için kullanılır. Linkler, Google gibi arama motorlarına karşı itibar kazandırır ve başka bir kaynaktan alıntı yaptığınızı gösterir.

 

Linklerle alakalı dikkat faktörüz şart olan şey ise miktarıdır. Çok fazla link kullanmaktan kaçınmalısınız. Fazla link kullanmak içeriğinizi negatif etkileyebilir.

 

Daha Hızlı Bir Site İçin Resimlerinizi Optimize Edin

Site hızınız SEO başarısı için büyük önem taşır. Google gibi arama motorları, daha hızlı siteleri netice sayfalarının daha üst sıralarına koyarlar. Bunun sebebi, mobil kullanıcıların %53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren siteleri ayrılmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden hızlı bir internet sitesine sahip olmalısınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Sayfanızda doğru görüntü boyutlarını kullanın.

 

WP Smush gibi sıkıştırma araçlarını kullanın.

 

a3 Lazy Load gibi temel yükleme eklentilerini kurun.

 

Görüntüleri optimize etmek ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız alakalı haberimize buradan erişebilirsiniz. IHS fiyatsız seo tahlil aracı ile internet sitenizi uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Yoast SEO’yu Yükleyin

 

Optimizasyon mevzubahis ise Yoast SEO akılalmaz bir araçtır. Muhteva oluşturma üzerine yoğunlaşırken sitenizin iyi bir puan almasını sağlayacak ek bileşenlere sahiptir.

 

 

 

Yoast’ın en tesirli bileşenlerinden bir tanesi, yayınlara ve sayfalara bir test2 aracı ilave etmesidir. Böylelikle muhtevanızın son trendler ve optimizasyon algoritmaları karşısında nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

 

 

 

Yoast ayrı olarak, .htaccess dosyalarınızı, meta data bilgilerinizi, site haritalarınızı ve daha fazlasını tertip etmenize olanak verir. Yoast, dünya çapında 3 milyondan fazla aktif yüklemeye sahip, sağlam bir platformdur.

 

 

 

Caching (Önbellek) Eklentileri Kullanın

 

 

Caching, biri internet sitenizi ziyaret ettiği vakit yüklenecek belirli şeyleri kaydetme işlemidir. Bu işlem neticeninde internet sitenizin öğelerinin direk yüklenmesine gerek kalmayacağı için siteniz daha hızlı görünecektir. Önbellek, bir serverda veyahut bir ziyaretçinin tarayıcısında bulunabilir.

 

 

 

WordPress için kullanabileceğiniz bol bol caching eklentisi mevcuttur. En yaygın olanlardan bir tanesi W3 Total Cache‘dir. Bu araç size bir hayli özelleştirilmiş tercih sunar. Ayrıca W3 Total Cache, içerik dağıtım ağlarıyla çok uyumlu çalışır.

 

 

 

Biraz karmaşık görünüyor olabilir, netlikle fark yaratacaktır!

 

 

 

Permalinkler

 

 

Permalinkler, WordPress’in her sayfasının ya da yayınının ayrı ayrı URL’leridir. Bu URL’ler, içerik saptadıkları vakit SEO için daha iyi performans gösterirler. Mesela, permalinkler yayına veyahut sayfanın başlığına dayalı olarak oluşturulur. Örnek verecek olursak:

 

 

 

Aşağıda yer alan URL #1, sıradan bir WordPress URL’sidir. URL #2 ise netlikle bir permalinktir.

 

 

 

URL #1: http://www.website.com/?p=123

 

 

 

URL #2: http://www.website.com/2017/09/15/ornek-bir-baslik/

 

 

 

Teknik olarak 2 irtibat da aynı muhtevaya gidiyor. Ama URL #2, başlığın tam olarak ne olduğunu teferruatlarıyla anlatıyor.

 

 

 

Ayrıca permalinkler WordPress üzerinden kolaylıkla değiştirilebilir ve ayrıca yapılarını özelleştirmek de dahil olmak üzere çeşitli seçenekler mevcuttur.

 

 

 

Optimize Edilmiş Temaları Kullanmak

 

 

WordPress temalarının tümü birbirine benzemez. Arama motorlarından iyi puanlar almak istiyorsanız, temanızın optimize edilmiş olduğundan emin olmalısınız.

 

 

 

Bazen gösterişli grafikler ya da eğlenceli sliderler kullanmanız gerekebilir. Lakin ne yazık ki bu unsurlar genelde internet sitenizin performansını engellemektedir.

 

 

 

Bunun önüne geçebilmek için çeşitli uygulamalar aracılığıyla internet sitenizin hızını test edebilir ve temaların bu hızdaki rolünü görebilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Paylaşımları Kullanın

 

 

Sosyal paylaşımlar, arama motoru optimizasyonunun salt bir parçası değildir. Lakin trafiğinizi büyük oranda artırabilir. Arama motorları bir takım vaziyetlerde ziyaretçileri bilgilendirmek için belirli sosyal paylaşım sitelerini tarar. Bu paylaşım siteleri çoğunlukla Google+ ve YouTube’dir.

 

 

 

Muhtevalarınıza sosyal paylaşım seçenekleri ilave ederek veyahut Buffer gibi uygulamaları kullanarak bu eksikliği kolaylıkla çözebilirsiniz. Genel olarak büyük ülke nüfuslarının %80’inden fazlası sosyal medya kullandığı için sitenizde sosyal paylaşım seçeneklerini bulundurmanız trafik konusunda size yardımcı olacaktır.

 

 

 

WordPress internet siteniz için Jetpack eklentisinin sosyal paylaşım becerinini kullanarak başlayabilirsiniz.

 

 

 

Eklentilerinize Dikkat Edin

 

 

Birçok internet site sahibi sitelerinde kullanmadığı eklentileri bulunduruyor. Bunu yapmak; alan, etkinlik ve hafıza gibi site kaynaklarınıza yük olur. Bu yüzden ihtiyacınız olmayan araçları tamamiyle kaldırmanızı öneriyoruz.

 

 

 

Yeni eklentiler bulduktan sonra daha önceki olanları aktif bir şekilde bırakmak ya da kaldırmayı unutmak sıklıkla karşılaşılan bir hatadır. Bunun önüne geçmek için periyodik olarak eklentiler listesini incelemelisiniz.

 

 

 

Dosyalarınızı Aktüel Tutun

 

 

WordPress çekirdeğinin, eklentilerinin ve temalarının aktüel tutulması SEO açısından oldukça yararlıdır. Belki de bir geliştirici performansınızı artıracak bir kod geliştirmiştir. Bu çok sık karşılaşılan bir vaziyettir, bu yüzden dosyalarınızı güncel tutmalısınız.

 

 

 

Sitenizde mükemmel şekilde performans gösteren eklentiler ya da temalar olabilir. Lakin bu eklentiler ya da temalar SEO standartlarıyla uyuşmuyor olabilir. Bu gibi vaziyetler da arama sonuçlarının en tepelerinde görünme talihinizi da azaltır.

 

 

 

WordPress’in gelişimine ayak uydurabilmek için dosyalarınızı düzenli olarak güncelleyin.

 

 

 

Harici Scriptleri Sınırlayın

 

 

Web siteniz üzerinden para kazanmak istiyorsanız bunu mantıklı bir şekilde yapmalısınız. Adsense ve benzer kuruluşlar, harici script isimi verilen şeyleri kullanırlar. Bu vaziyet, sitenizdeki kodun başka bir koddan dolayı harekete geçmesiyle olur.

 

 

 

Mesela, birçok aza internet üzerindeki değişik sunuculardan görüntüler alıyor. Bunun sonucunda siteler ziyaretçilere bu görüntüleri sunmadan önce işlemek zorunda kalıyor. Neticede görüntülerin yüklenme hızı 2 katına çıkıyor. Bu yüzden site hızları ve performansları büyük ölçüde etkilenebilir.

 

 

 

“Para kazanmak için bu tür görüntüleri kullanmayın.” demiyoruz. Yalnızca sınırlandırın.

 

 

 

SSL Sertifikalarını Yükleyin

 

 

Her şeyden önce güvenlik geliyor. Arama motorları Secured Sockets Layers kullanan web sitelerine daha fazla itibar gösteriyor. Bu da bir SSL’ye sahip olmanın trafiğinizi çok kısa bir müddette artırabileceği mananına geliyor.

 

 

 

SSL sertifikaları web sitenizdeki verileri ziyaretçilere kodlar. Hack tekniklerinin çoğunu önler ve ziyaretçilerinize güven duygusu verir. Bu durum hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları için pozitif bir durumdur.

 

 

 

Bu tip sertifikalar ucuz olmasına karşın son derece değerlidir. RapidSSL ile başlayabilirsiniz.

 

 

 

Meta İzahları Kullanın

 

 

Meta izahları, Google ya da Bing’deki bir aramanın sonucunda, site bağlantısının hemen altında gördüğünüz bilgi parçacıklarıdır. İnsanlara, aradıkları içeriğin alakalı bağlantıda olup olmadığını izah eder. Şayet değiştirmezseniz, WordPress düşünülen olarak sayfanın rastgele bir bölümünü kullanır.

 

 

 

Meta izahı, muhtevanın ne ile ilgili olduğunu kısaca özetler. Çoğunlukla 1 veyahut 2 tümcedir. Ancak muhtevanızı arama neticelerinde göstermek için son derece tesirli olabilir.

 

 

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Yoast SEO gibi eklentiler, meta izahlarını tertip etmenize müsaade eder.

 

 

 

Sitemap Oluşturun

 

 

Site haritaları akılalmaz derecede ehemmiyetlidir. Site haritaları, arama motorlarına muhtevalarınızın tam olarak nerede olduğunu söyler. Bu haritalar olmadan internet sitenizi arama neticelerinde görmeniz çok uzun vakit alacaktır.

 

 

 

Yoast SEO ile bir sitemap.xml dosyası oluşturabilir ve bu dosyayı Google’a ve Bing’e fiyatsız ilave edebilirsiniz. Yoast bu dosyayı düzenli olarak aktüeller, bu sayede arama motorları yeni muhtevalarınızın yerini de bilir.

 

 

 

Google Analytics’i Kullanın

 

 

Google Analytics, sitenizi giderek kaç kişinin ziyaret ettiğini gösteren bir araçtır. Bu araç, verileri hazırlarken sayfanızın performansını inceler.

 

 

 

Sayfalarınızda geçirilen müddetleri, hemen çıkma oranlarını, hangi yayınların veyahut sayfaların üzerinde çalışılması gerektiğini ve hangilerinin başarılı olduğunu gösterir. Bu verileri çeşitli araçlar ile sektörünüzdeki rakipleriniz ile mukayese edebilirsiniz.

 

 

 

Ziyaretçilerinizin internet sitenizde nasıl yollar izlediklerini ve muhtevalarınızla etkileşimde bulunup bulunmadıklarını görmek için periyodik olarak kontrol edin.

 

 

 

Gayretinizin Karşılığını Kesinlikle Alırsınız

 

 

 

2-3 yayın içeren bir WordPress internet sitesi kurarak trafik gelmesini bekleyemezsiniz. Başarılı olmak istiyorsanız gayret harcamalısınız. Muvaffakiyet yakalamanın ilk koşulu da iyi SEO’dan geçiyor. Yukarıda değindiğimiz SEO ipuçları ile oldukça başarılı olabilirsiniz. Ayrı olarak unutmayın ki WordPress internet sitenizin başarısını sağlayacak başlıca etken sizsiniz.