arama

WordPress Joomla vs. Drupal: Güvenlik, SEO, E-Ticaret

Karşılaştırmamızda en çok kullanılan bu 3 platformun arasındaki bariz farkları, tamamiyle objektif bir şekilde sizlere aktaracağız.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Sizi bilmiyoruz fakat biz bir ürünü satın almadan önce o ürünün doğru seçenek olup olmadığını enine boyuna araştırıyoruz. Hem de tamamiyle fiyatsız olan ürünler için dahi bu vaziyet geçerli.

İlk sefer bir internet sitesi sahibi oluyor olmanız veyahut yüzlerce domaine sahip olmanız fark etmeksizin, yeni bir internet sitesine başlamadan önce aklınıza gelen ilk isimler kuşkusuz Joomla, Drupal ve WordPress’tir.

Karşılaştırmamızda en çok kullanılan bu 3 platformun arasındaki bariz farkları, tamamiyle objektif bir şekilde sizlere aktaracağız.

Teferruatlara inmeden önce bu 3 platformu kolayca tanıyalım. Tam şu mertebede dikkatli olmak gerekiyor zira WordPress bir blog, Drupal ve Joomla ise birer muhteva idare sistemidir (CMS). Lakin daha kolay olması için şu an için bu 3 platformu da İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olarak kabul ediyoruz.

1- WordPress

Bu fiyatsız yazılım, üst düzey bir geliştirici topluluğu tarafından yönetilmektedir ve bu yazılımın üst düzey sunucuları, WordPress üzerinde çalışmayı son derece kolay hale getirmiştir. Ayrı olarak WordPress bu platformlar arasında en popüler olanıdır. (Nisan 2016 bakımından mevcut sitelerin %26 sı WordPress ile yapılıyor.) WordPress’in içerik yöneticilerinin kalbini nasıl kazandığını merak ediyor musunuz?

WordPress Nedir?

“WordPress, İçerik Yönetim Sistemine dönüştürülmüş bir blogdur.” desek çok da yanlış bir tümce kurmuş olmayız. WordPress platformu her ne kadar bloglar için yapılmış olsa da binlerce tema ve eklenti ile ihtiyacınız olan her şeye (mağaza, portföy, galeri vb.) dönüşebilir.

WordPress Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

WordPress’i kullanarak aklınıza ne geliyorsa yapabilirsiniz. Başka bir deyişle kullanım alanı oldukça geniştir. Mesela; hane hanımları WordPress kullanarak kendilerine ek iş sağlayabilirler.

Bunun dışında Best Buy, The New Yorker, Star Wars, Beyonce gibi dünya devi marka ve kişiler de WordPress kullanıyor.

Ayrı olarak WordPress bloglar için de son derece kullanışlıdır, şahsi siteler ve KOBİ’ler için de idealdir.

Nasıl Kullanılır?

Rastgele bir muhteva idare sistemi veyahut internet sitesi oluşturucuyu kullanabilmek için evvela bir web hosting hizmetine ihtiyacınız var. WordPress sitenizi hemen oluşturmak için aşağıdaki

2- Joomla

Joomla pek popüler olmasa da hemen hemen WordPress kadar kuvvetli bir platform.

Joomla Nedir?

Muhteva İdare Sistemi olarak kabul ettiğimiz bu 3 platformdan yalnızca Joomla harbiden de bir içerik yönetim sistemidir. (CMS) İçerik Yönetim Sistemini tanımlamak gerekirse: aklınıza gelebilecek her türlü dijital muhtevası (fotoğraflar, videolar, metinler, galeriler, widget’lar, sosyal uygulamalar vb.) oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. Joomla’nın güzelliği karmaşıklığındadır. Ama bu karmaşıklık yeni başlayanlar için sinir bozucu olabilir.

Joomla Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Joomla, WordPress’in aksine ne yeni başlayanlar için ne de blog yazarları için uygundur. Sadece web’de birkaç sayfalık paylaşımlar yapmak istiyorsanız, Joomla pek de size göre değil.

Joomla daha çok müessesesel sitelere, kâr emeli gütmeyen kuruluşlara, büyük eğitim müessese ve kuruluşlara hitap ediyor.

Nasıl Kullanılır?

Joomla’yı kullanabilmek için de tıpkı WordPress’te olduğu gibi bir web hosting hizmetine ihtiyacınız var. İyi bir hosting hizmeti alırsanız, kontrol oturumunuzda yapacağınız tek tıklama ile Joomla yazılımını yükleyebilirsiniz. En iyi hosting hizmetini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki Joomla Hosting Paketimizi inceleyebilirsiniz:

3- Drupal

Sona bırakmış olmamız Drupal’ın kötü bir seçenek olduğu mananına gelmiyor, netlikle sağlam bir platform ve çok kuvvetli bir güvenlik duvarı var. Popülerlik yarışında da Joomla’nın hemen ardında bulunuyor. (İnternet sitelerinin %2,2’si Drupal ile yapılıyor. Joomla’nın yüzdesi ise %2,8.)

Drupal Nedir?

En basit anlatımıyla; Drupal ile özel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir içerik yönetim sistemi oluşturabilirsiniz. Drupal bu istikameti ile diğer platformlardan ayrılıyor. Ancak ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, Drupal’i kullanmak çok zor olabilir.

Drupal Hangi Alanlarda Kullanılır?

Drupal, bu 3 platform içindeki tartışmasız en kompleks platformdur. O kadar karmaşıktır ki bazen deneyimli olan geliştiricilerin bile sinirlerini bozabilir. Lakin Drupal, sağladığı üst düzey güvenlik duvarı ile kurumsal siteler ve devlet kurumları için son derece cazip hale geliyor. Hem de bir söylentiye göre Beyaz Saray bile Drupal ile çalışıyor. J

Nasıl Kullanılır?

Diğer 2 platformda olduğu gibi Drupal’ı da kullanabilmek için de bir web hosting hizmetine ihtiyacınız var. Drupal’ı kullanmak biraz ürkütücü duruyor olabilir, lakin iyi bir hosting hizmeti alırsanız gönül rahatlığıyla Drupal’ı kullanabilirsiniz.

3 platform ile ilgili da bilgilendiğimize göre artık bire bir karşılaştırmalara geçebiliriz:

Güvenlik

Bir içerik yönetim sisteminin güvenliğini sağlayabilmek için; çekirdek kodlarına, eklentiler ve uzantılar gibi üçüncü parti uygulamalara ve aktüelleme ve savunma işlerini üstlenecek mesul kişilere ihtiyacınız var. İnternet sitenizi yönetirken güvenlik ile ilgili yeterli hassasiyeti göstermemek büyük bir hata olabilir.

1- WordPress’te Güvenlik

WordPress’te çekirdek kodu etkin bir şekilde savunur ve destek veren geliştiriciler aktüel güvenlik tehditlerine karşı her vakit tetiktedir. WordPress’in güvenliği ile ilgili başınıza gelebilecek en kötü vaziyetlere genelde kullanıcılar sebep olur. (Eklentilerin yanlış kullanımı ve başarısız yazılım aktüellemeleri) Bunun dışında WordPress güvenliğinizi sağlamak için WordPress’in en aktüel sürümünü kullanmalısınız. Rastgele bir temayı veyahut eklentiyi iyice araştırmadan indirmemeli ve eklentilerinizi aktüellemeyi unutmamalısınız. Zira aktüellenmeyen eklentiler sisteminizi savunmasız bırakır ve yeni WordPress yazılımları ile uyumsuz olabilir.

2- Drupal’da Güvenlik

Bu üçlünün içinde en sağlam güvenlik sistemi kuşkusuz Drupal’ın. Drupal Geliştiricisi Dries Buytaert ve kurmuş olduğu güvenlik ekibi, çekirdek kodu ve çekirdek modülleri ile ilgili son derece titiz çalışmalar yürütüyor. Artan güvenlik zafiyetleri karşısında gösterdikleri hassasiyet sayesinde, bir meseleyle karşı karşıya kaldıkları zaman hatıranda müdahale edebiliyorlar.

Drupal’da çekirdek kod düzenli olarak güncelleniyor. Ayrı olarak Drupal’ın güvenlik ekibi, kodlarında spontane oluşabilecek potansiyel tehlikeleri önlemek konusunda kendilerine yardımcı olmaları yerine geliştiricilerine eğitimler de veriyorlar.

3- Joomla’da Güvenlik

Diğer iki platformda olduğu gibi Joomla’da da çekirdek kodu konusunda uzman olan bir ekip var. Bu ekip sayesinde güvenlik açıkları hatıranda saptayor ve hemen tedbirler alınıyor. Joomla’nın bünyesinde, tüm çalışmalarını çekirdeğe yönlendirmiş bir ekip mevcut, bu ekip sayesinde Joomla kullanıcıları sitelerinde ne vakit bir tehlike olsa, bundan hatıranda haberdar oluyorlar. Uygulamanın handikapı ise herkesin Joomla’ya katkıda bulunabiliyor olması. Bu yüzden Joomla kodu ile karıştırılmış olan üçüncü parti uygulamalarına dikkat faktörüz gerekiyor.

SEO

“Web trafiği olmayan bir internet sitesi son derece manasızdır.” desek yanlış bir tümce kurmuş olmayız. Siteniz arama neticelerinde hiç kimsenin karşısına çıkmıyorsa sitenizi kimse ziyaret etmez. Bu da sitenize hiç kimsenin kayıt olmayacağı, forumlarınızda hiç etkinliğin olmayacağı veyahut rastgele bir ürün satışının gerçekleşmeyeceği mananına gelir. Böyle bir vaziyetle karşılaşmamanız için SEM (Arama Motoru Marketing) var. Ayrı olarak WordPress, sitenizin arama motorları tarafından fark edilmesini sağlamak için bir takım araçlarla beraber çalışıyor. Web sitenizin analizini SEO Analiz aracı ile sorgulayabilirsiniz.

1- WordPress’te SEO

WordPress, internet sitenizin SEO gücünü yükseltmeniz konusunda size yardımcı olacak bir hayli eklentiye sahip. Bu eklentilerin sitenizin muhtevanını tertip etmek ya da sitenizin kodunu yapılandırmak gibi birçok işlevi var. Son zamanlarda birçok kişi arama motoru tercihlerini mükemmelleştirmek için profesyonelleşmeye çalışıyor. Fakat internet sitenizin arama optimizasyonunu gerçekleştirmek için bir SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Tek yapmanız şart olan alakalı eklentileri kullanmak!

WordPress’in en çok tercih edilen eklentilerinden biri olanYoast SEO, sitenizden sorumlu bir uzman gibi hareket eder. Eklenti; sitenizdeki hataları bulmak hesabına sitenizi tarar, site haritanıza yardımcı olur ve hem de daha iyi muhtevalar üretmenize katkıda bulunur.

2- Drupal’da SEO

SEO ile ilgili WordPress’in Joomla ve Drupal’a karşı daha üstün olduğu aşikâr. Ancak Joomla ve Drupal arasındaki karşılaştırmadan bir galip çıkartmak güç. 2 platform da birbirine çok benzer avantajlara sahip. Bu 2 platformun da fiyatsız birer yazılımı var. Bu platformdaki eklentiler, uzantılar ve modüllerle beraber internet sitenizin SEO bilgilerini kolayca test2 edebilir ve hangi düzeyde olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrı olarak Yoast hayranları için şunu da anımsatmak gerekiyor ki; Drupal’in de bir Yoast eklentisi mevcut.

3- Joomla’da SEO

Joomla’nın kendi platformuna has bazı SEO eklentileri var. Bu eklentilerden premium olanları 50$-100$ farklılık gösteren ücretlerle satılıyor olsa da herkesin indirmesi için fiyatsız olarak sunulmuş bir takım faydalı SEO eklentileri de mevcut. Joomla sitenizde SEO yardımına ihtiyacınız varsa Joomla’nın SEOSimple isimli eklentisi netlikle tecrübeye değer.

E-Ticaret

Yalnızca resim baskılı kupalar yapıp satan bir işletme olmanız veyahut çok daha büyük bir perakende şirketi olmanız hiç fark etmeksizin e-Ticaret, insanları online olmaya teşvik eden en ehemmiyetli etkenlerden bir tanesi.

En iyi e-ticaret web barındırıcıları, e-ticaretin başarısını artırmak için her türlü yazılımın indirilmesini ve yüklenmesini kolaylaştırırlar. Karşılaştırdığımız bu 3 platform da bünyelerinde yer alan çevrimiçi mağazalarının etkinliğini artırmak için PayPal ve Stripe gibi dev sistemlerle çalışıyorlar.

1- WordPress’te e-Ticaret

WordPress ile online bir mağaza kurmak, bir e-Ticaret teması seçimi yapmak kadar basit. Ayrı olarak WordPress ile internet sitenize tercih ettiğiniz bir ödeme sistemini ilave edebilir ve hosting sağlayıcınızın sunmuş olduğu çeşitli e-Ticaret araçlarından yararlanabilirsiniz. Son olarak WordPress’in diğer platformların aksine KOBI’ler için de uygun olduğunu unutmamak gerek.

2- Joomla’da e-Ticaret

Joomla’nın backend arayüzünün daha az sezgisel olması, platformu rakipleri karşısında dezavantaja düşürüyor. Joomla’nın bir diğer dezavantajı da küçük işletmeler için uygun olmaması. Fakat Joomla, çok fazla içerik barından dinamik web siteleri için mükemmel bir platform. Çok sayıda aynı ürünü ve ürün sayfasını yönetmenin ne kadar zor bir iş olduğunu ve bu ürün ve sayfaların daimi aktüellenmeleri gerektiğini düşününce Joomla’nın ne kadar başarılı olduğunu daha iyi kavrayabilirsiniz. Şayet iyi bir büyüme anlayışınız varsa ve/veya teknoloji meraklısı kişilerle çalışmaya hazırsanız Joomla ile muazzam bir e-Ticaret platformu oluşturabilirsiniz.

3- Drupal’da e-Ticaret

Joomla, e-Ticarete yeni başlayanlar için korkutucu gözüküyor olmasına karşın yeniden de Joomla’da bir şeyler muvaffak olmak olasıdır. Fakat Drupal için bunu söyleyemeyiz. Şayet tecrübesiz bir site sahibi iseniz netlikle Drupal’dan uzak durmanız gerekiyor. Drupal tamamen fiyatsız olmasına rağmen, platformdaki modülleri kullanabilmek için saatlerce gayret göstermeniz gerekiyor. Bunu yapmak yerine müşterilerinizle iletişim halinde olmayı ya da zanaatınızı geliştirmeyi tercih edebilirsiniz. Başlangıç için Drupal ve Joomla haricinde OpenCart Hosting paketi ile başlamanızda netlikle yarar var.

Kurumsal Siteler

Kurumsal siteler sadece bir ürününün alım-satımını yapmaktan ibaret değildir. Bazı kurumsal site sahipleri, ürün ticareti yapmak yerine bilgi ticareti yaparlar. Sivil toplum örgütlerini ve destek kuruluşlarını veyahut ODTÜ gibi büyük eğitim müesseselerini bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Ayrı olarak müessesesel bir internet siteye sahip olmak için 4 tarafı duvarlarla çevrili bir iş yerine sahip olmanız da gerekmiyor.

1- Joomla

Joomla’nın ekibi, işletmelerin müessesesel sitelere sahip olabilmelerini ve marka kimliğine kavuşabilmelerini kolaylaştırmak için yoğun çalışmalar yaptı ve bu çalışmaların neticeninde Joomlart.com isimli siteyi kurdu. Binlerce müessesesel tema ve grafiği bünyesinde barındıran Joomlart.com, bir internet sitesine daha sahip olmuş kişiler için fiyatsız ve tesirli bir başlangıç olabilir.

Kurumsal medya bültenleri, rekabetçi analiz raporları, ürün verileri ve ciddi rastgele bir işletmeye ait diğer dijital verileri sunabiliyor olması, Joomla’nın muhteva idaresi konusundaki kabiliyetlerinden bazıları.

2- WordPress

WordPress aracılığıyla bir müessesesel siteyi kullanmak, bir internet site oluşturma platformunu kullanmak kadar kolaydır. WordPress, 3 platformumuz arasında en sezgisel arayüze sahip olan platformdur. Bu sezgisel arayüz, markanızı kurmanıza, büyütmenize ve muhtevalarınızı düzenli olarak aktüellemenize yardımcı olur.

Ayrı olarak WordPress’in müessesesel sitenizin işlevselliğini yardımcı olmak için kendi uzmanları tarafından geliştirdiği 46.000’den fazla eklentisi mevcut.

3- Drupal

Drupal’ı bir içerik yönetim sistemi olarak kabul etmiş olsak da Drupal tam olarak bir içerik yönetim sistemi değildir. Bu yüzden bir kurumsal site oluşturmak için çok da doğru bir tercih olmayabilir. Fakat yine de Drupal’ın güvenlik konusundaki üst düzey yetenekleri onu kurumsal siteniz için bir tercih haline getiriyor.

Performans

Bu 3 büyük platformun performansını sıhhatli bir şekilde karşılaştırmak oldukça güç. Zira performans, hosting sağlayıcınıza ve önbellek araçlarının kullanımına göre değişkenlik gösterebilir.

1- Drupal’da Performans

Teknik olarak bir takım eksikleri olsa da performans ile ilgili Drupal oldukça potansiyel sahibi. Beyaz Saray’ın dahi Drupal’ı kullandığını düşünürsek J çok da bir şey izahımıza gerek kalmıyor. Drupal, yüksek performanslı web uygulamalarını meselesiz çalıştırmasıyla tanınmış kişi olan bir platformdur ve geliştiricilere mükemmel bir tecrübe sunar.

2- WordPress’te Performans

WordPress’in avantajlarından bir ötekisi de arkasındaki kalabalık ekibidir. Bu ekip her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olur ve gerek güvenlik ile ilgili gerekse performans ile ilgili hatıranda destek sağlar. Ayrı olarak W3 Total Cache, WP Super Cache veyahut Varnish gibi popüler önbellek eklentilerini kullanırsanız mükemmel yükleme müddetlerine sahip olabilirsiniz.

3- Joomla’da Performans

Joomla’nın performansını artırmak için de tıpkı WordPress’teki gibi yapabileceğiniz birçok şey var. Oluşturmuş olduğunuz mükemmel bir sitede olağanüstü paylaşımlar yapıyor olmanız performansı yüksek düzeylere çekmek için yeterli değil. Bunun için iyi bir hosting hizmeti almalı ve Joomla’nın eklentilerini  kullanmalısınız.

Joomla’nın sunmuş olduğu araçlar ile Joomla’nın çekirdeğini ve eklentilerini aktüelleyebilir veyahut sitenizin işlevselliğini artırabilirsiniz. Üstelik bu araçların nasıl kullanılacağını anlatan rehberlere ve öğreticilere de kolaylıkla erişebilirsiniz.

 

WordPress Hosting Paketi:

Paketimiz ayrı olarak; kolay heyetim, otomatik aktüelleştirme, değiştirilebilir PHP sürümü ve 7/24 Uzman WordPress Desteği gibi avantajlarıyla beraber geliyor.

Joomla Hosting Paketi:

Paketimiz ayrı olarak; kolay heyetim, otomatik aktüelleştirme, değiştirilebilir PHP sürümü ve 7/24 Uzman WordPress Desteği gibi avantajlarıyla beraber geliyor.