arama

Yerel SEO Kontrol Listesi

Daha fazla yerel müşteriye erişmek için hazır mısınız? İşte size yardımcı olacak eksiksiz bir SEO kontrol listesi:
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Mahalli SEO bir hayli konuda ananesel SEO ile benzerdir. Ama bir takım istikametleriyle de tamamiyle farklıdır. Mahalli SEO ile ananesel SEO arasındaki en büyük farklardan bir tanesi müşterilerin nasıl amaçlandığıdır.

Mahalli SEO bir hayli konuda ananesel SEO ile benzerdir. Ancak bir takım istikametleriyle de tamamiyle farklıdır. Mahalli SEO ile ananesel SEO arasındaki en büyük farklardan bir tanesi müşterilerin nasıl amaçlandığıdır. Mesela; mahalli SEO’da ananesel SEO’dan değişik olarak, anahtar kelimeleri oluştururken hedef coğrafya da dikkate alınır. Bunun nedeni araştırma yapan kişiye yakın olmanın, mahalli arama sıralamalarını etkileyen ehemmiyetli bir etken olmasıdır.

 

Bulunduğunuz yere yakın yerde olan birinin aramalarında sizi görememesi büyük bir fırsatı kaçırmaktır. Hem müşterinizi hem de müşterinizin parasını bir rakibinize kaptırmış olursunuz. Mahalli SEO, bunun önüne geçebilmek büyük bir fırsat sunuyor. Evet biraz gayret ve vakit gerektiriyor. Lakin buna değecektir.

 

Daha fazla yerel müşteriye erişmek için hazır mısınız? İşte size yardımcı olacak eksiksiz bir SEO kontrol listesi:

 

Yerel SEO: İnternet site Optimizasyonu

 

Konum taktiğinizi belirleyin. Zira hane eşyası tabanlı bir işletme ile tıbbi ürünler satan bir işletmenin taktikleri farklıdır.

İnternet sitenizde bir iletişim sayfası, bir ile ilgili sayfası ve bir ana sayfa oluşturun.

İletişim sayfanızda her bir konum için eksiksiz bir isim, adres ve telefon numarası bulundurun.

10 taneden daha az şubeye sahip bir işletmeniz varsa, internet sitenizin altbilgisinde tüm adresleri listeleyin.

Saklılık ile ilgili kaygılarınız varsa işletme adresinizi yayınlamayın. Lakin böyle bir vaziyette müşterilerinizin size erişebilmesi için iş emelli bir telefon numarası ilave ettiğinizden emin olmalısınız.

Telefon numaranızın mobil kullanıcılar tarafından tıklanabilir vaziyette olduğundan emin olun.

Müşterilerinizin size kolaylıkla erişebilmesi ve daha iyi SEO optimizasyonu için internet sitenize bir harita (Google Map) ilave edin.

Google’ın yerel işletmenizi daha kolay tanımasına yardımcı olmak için Schema kullanın.

Google My Business sayfası oluşturun ve eksiksiz bir şekilde profilinizi bitirin.

Mahalli SEO: Muhteva

 

Bir mahalli muhteva taktiği oluşturun. Yüksek kaliteli muhtevalar bir hayli konuda başarılı olmanızı sağlar. Linkler ve muhtevalar, Google’ın en ehemmiyetli etkenlerinden 2 tanesidir. Bu, mahalli SEO için de ananesel SEO için de geçerlidir.

 

Ayrı olarak üzerinde durulması şart olan bir diğer etken de backlinklerdir. Mahalli SEO ile ilgili oldukça ehemmiyet taşırlar.

 

Ulaşabilirlik ile ilgili mesele yaşatmayan, meblağlı bir muhteva taktiği oluşturun.

Meta izahlarda ve title tag’lerde daha mahallileştirilmiş anahtar kelimeler kullanın. Örnek verecek olursak “Közde kahve dükkanları” yerine “Kadıköy közde kahve dükkanları” gibi bir anahtar kelime kullanabilirsiniz.

Blog muhtevalarınızda daha mahalli ifadeler kullanın. Sözgelişi Kadıköy’de bir işletmeniz varsa, Kadıköy’de yapılacak şeyler ile ilgili bir muhteva oluşturabilirsiniz. Veyahut benzer fikri rastgele bir muhtevanıza katabilirsiniz.

Muhtevalarınızı zenginleştirmek için mahalli resim ve videolar kullanın. Bu görsel medyalarda kullandığınız anahtar kelimelerin mahalli olmasına dikkat edin.

Özgün muhtevalar yayınlayın.

Yineleyen sıralamalarınızı Moz Local gibi bir araç kullanarak kontrol edin.

Bunların dışında muhteva meseleleriniz da olabilir. SEO başarıları için bu meselelerden kurtulmalısınız.

Çoklu İşletmeler İçin Muhteva Oluşturma

 

Ansızın fazla konumda ansızın fazla işletmeniz varsa, ansızın fazla internet sitesine sahip olmanız gerekiyor mu gerekmiyor mu bunun üzerine düşünün. Mahalli SEO ile ilgili uzmanlaşmış kişiler, tüm şubelerinizi içeren tek bir internet sitesine sahip olmanız gerektiğini düşünüyorlar.

 

Her bir şubeyi ayırt etmek için bulunduğu konuma mahsus promosyonlar sunun.

İnternet sitenize, ile ilgili yazacağınız bir şeyler olması için değişik konumlarda organizasyonlar tertip edin veyahut çeşitli etkinliklere destekçi olun.

Konumunuzla alakalı ve demografik blog yazıları yazın.

Bir muhteva takvimi oluşturun. Böylelikle hem muhteva tasarılamanız olur hem de sıralama fırsatları karşısında düzenli ve istikrarlı olursunuz.

Trendleri takip edin. Bunun için Google Trends’i kullanabilirsiniz.

Kullanıcılarınızın görüşlerini dinleyin.

Mahalli SEO: Alıntılara Destur Verin

 

Alıntılar, isminizin, adresinizin, telefon numaranızın ve internet sitenizin başka bir sitede tam olarak ya da kısmi olarak görüntülenmesini sağlar.

 

Bu işlem manuel olarak ya da otomatik olarak yapılabilir. Manuel alıntıların avantajı, kontrol edilebilir olmalarıdır. Otomatik olanları ise zaman ve emek istikametinden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak işletme bilgileriniz hakkında daha az kontrol sahibi olursunuz.

Yerel alıntılar için BrightLocal, MozLocal ve Yext gibi platformları tecrübe edebilirsiniz.

Yerel SEO: Sosyal Medya ve Müşteri Fikirleri

 

Ürün ve hizmetleriniz için müşteri görüşlerinden ve incelemelerinden faydalanın. Onları internet sitenizde paylaşın.

İşletmenizi Yelp’te, Foursqure’da, Zagat’ta ve Bing Places’te ilave edin.

Hala yapmadıysanız işletmenizi Google My Business’da listeleyin. Bu SEO üzerindeki en büyük tesiri yaratacak faktördür. Zira Google’ın değerlendirmeleri insanların arama neticelerinde ilk dikkat ettikleri yerdir.

İnternetteki mahalli işletme bilgilerinizi optimize etmek için bir araç seçin. Bunun için en uygun adaylar Acxiom My Business Listing Manager ve Localhub’tır.

BirdEye, ChatMeter, OnDemandReviews ve ReviewTrackers gibi müşteri ilişkileri idaresi araçlarına yatırım yapın ve üzerinde işlem yapılması şart olan müşteri yorumlarını hatıranda tespit edin.

Bir sosyal medya taktiğiniz olsun.

Müşterileriniz ve hedef kitleniz için popüler olan sosyal medya sitelerini bilin.

Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest, Instagram ve Google Plus gibi sosyal medya platformlarında profiller oluşturun.

Tüm sosyal medya hesaplarınızı mahallileştirin ve hepsini internet siteniz ile entegre edin.

Tüm sosyal medya hesaplarınıza iletişim bilgilerinizi ilave edin.

Sosyal medya hesaplarınızı onaylanmış yapmaya çalışın.

Müşteri sorunlarında size destek verebilmesi için sosyal medya hesaplarınız için nitelikli birini tutun.

Oluşturulan içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Google My Business profilinizde detaylı bilgiler sunduğunuzdan emin olun ve optimize edin. Anahtar kelime seçimi yaparken dikkatli olun.

Google My Business profilinizin doğrulanmış olduğundan emin olun.

Fotoğraflarınızı My Business profilinize ilave edin.

Müşterilerinizin Google My Business profilinize yorum yapmaya teşvik edin. Ama çok ısrarcı olmayın. Bu ilişkilerinizi negatif etkileyebilir ve ayrı olarak çok sayıda müşteri yorumu/incelemesi kuşku uyandırabilir ve hesabınızın askıya alınmasını sağlayabilir.

Düzmece müşteri değerlendirmelerinden uzak durun.

Müşteri incelemeleri kaidelerine uyun.

İşletmenizin negatif açıklar alması muhtemeldir. Bununla yüzleşmek için hazır olun.

Organik anahtar kelime sıralamanızı takip ve tahlil edin. Bunun için kullanabileceğiniz Analytics SEO, SERPS.com, RankWatch, WhiteSpark Local Rank Tracker ve Moz.com Pro Rank Tracker gibi araçlar mevcut.

Sitenizde kırmızı bayrak olup olmadığını sık sık kontrol edin.

Mahalli SEO: Gerçek Dünya

 

Sizinle çalışması için kaliteli kişiler seçenek edin. Bu eksiksiz yerel SEO kontrol listesi, iyi bir hizmet vermeniz vaziyetinde harbiden son derece faydalı olacaktır.

Çalışanlarınızı ve müşterilerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıdığınız kadar tanıyın ve analiz edin.

Sorunları daha ortaya çıkmamışken belirleyin. Öngörülü olun. Her zaman için yedek bir tasarı bulundurun.

Artılarınızı artırmak ve eksilerinizi azaltmak için düzenli toplantılar yapın.

“Yerel SEO” tabirindeki yerel kelimesinin yalnızca web dünyasıyla hudutlu olmadığını bilin. Bütçenize ve işletmenize bağlı olarak broşürlere, gazete, radyo ve Tv reklamcılığına yatırım yapın.

Markanızı yapabildiğiniz kadar iyi yapın. Müşterileriniz bir ürünü veyahut hizmeti aradığı vakit akıllarına ilk siz gelin ve karşılarına ilk siz çıkın.

Netice

 

Mahalli SEO ve genel SEO, uygulanmaları itibariyle bir hayli istikametten farklılık gösterir. Artık bu mahalli SEO kontrol listesine hâkim olduğunuzu varsayarsak, internet sitenizi etkin bir şekilde optimize edebilir, ürününüzü/hizmetinizi pazarlayabilir, daha fazla mahalli müşteriye erişebilir ve haliyle daha fazla gelir ele geçirebilirsiniz.Hemen web sitesinizi yayına almak için WordPress Hosting Paketi  , Sitebaz ve ileri düzey kullanıcılar için diğer hosting paketlerimizi önerebiliriz.