Genel Kültür

Sıcak hava balonu nedir?

Sıcak hava balonu nedir sorusunu cevaplamadan önce sıcak hava balonunun ne olduğunu ve nelerden oluştuğu hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Bu nedenle sıcak hava balonunun hangi parçalardan oluştuğunu ve nasıl uçtuğu hakkında kısa bilgiler verelim.

Sıcak Hava Balonu Nasıl Uçar?

Balonlar, sıcaklık transferi ve yerçekimi prensiplerine göre uyarlanarak uçması ve hava kalması sağlanır. Balon içerisinde yer alan hava ısısı daha yüksek seviyelere geldikçe balonlar yükselmeye başlar. Balon içinde bulunan hava ısısı düştükçe havada bulunan balon alçalmaya başlar. Ancak balonu havada tutmak ve uçurmak için en önemli gereken malzeme ise vantilatörlerdir. Vantilatör ile şişirilen balonlar daha sonra ısıtılarak yükselmesi sağlanır.

Sıcak hava balonlarının parçaları

Sıcak hava balonları toplamda 3 ana parçadan oluşan bir sistemle çalışmaktadır. Bu ana parçalar ise şöyledir:

  • Kubbe: Oldukça hafif bir malzeme olan kubbe, yırtılmaz özelliği sayesinde havada durmasını sağlayan naylon ya da benzeri ürünlerden üretilen özel bir kumaştır. Zarf yapımında kullanılan yırtılmaz naylon, balon yapımında en fazla kullanılan madde olarak bilinir. Polyester ve başka maddelerden üretilen kubbe, balonların havada kalmasını sağlayan en önemli etkendir. Balonların ağız kısmında bulunan açık bölmeye ise ateşe dayanıklı olarak üretilen bir maddedir. Bu madde aynı zaman da itfaiyecilerin yangın esnasında elbiselerinin yanmamasını sağlayan madde olarak ta bilinmektedir.
  • Sepet: Özel olarak hasırlardan üretilen, yolcuların, pilotun ve sıvı propan yakıt tanklarının bulunduğu hazneye verilen isimdir. Çelik tellerle güçlendirilerek sazdan yapılan sepet, yolcuların balon içinde seyahat etmelerini sağlarken ayrıca esnek ve hafif olmaları sayesinde balonların havada kalmalarını sağlamaktadır. Kolay tamir edilmesi, hafif ve esnek olması nedeniyle genellikle örgü saz ve bambu kullanılmaktadır. Ayrıca oldukça dayanıklı yapıları sayesinde uzun süreli kullanımlar için de çok önemlidir.
  • Burner: Sıvı propanının gaza çevrilerek yanmasını ve balon içinde bulunan havanın ısıtılarak balonun yükselmesini sağlayan araçtır. Bu sayede balon içindeki hava ısıtılarak yükselmesi sağlayan en önemli araçtır. Sepetin üst kısmında yer alan burner, balon içinde bulunan havanın ısıtılmasını sağlayan bir alev çıkarandır. Balon içinde bulunan soğuk hava ısıtılarak balonun yükselmesini sağlayan burner, aynı zaman da pilotun balonu alçaltmak için balın içinde bulunan havanın soğumasına da izin vermektedir. Bu nedenle balon çevredeki diğer havadan daha ağır olarak alçalması mümkün hale gelir. Burner sayesinde pilot, balonun yükseltilmesini ve alçaltılması kendi kontörlü altında gerçekleştirmektedir.

Sıcak hava balonları aynı mı?

Ülkemizde ve dünya genelinde bulunan sıcak hava balonlarının tamamı, sepet, burner ve kubbeden oluşmaktadır. Ancak aralarındaki en büyük fark ise balonların şekilleri, büyüklüğü, sepetin şekli, balonun büyüklüğüne göre burner sayısı, tasarımı ve söndürme sistemlerinde farklılıklar bulunur.

Sıcak hava balonları yapılan bakımlara göre kullanım sürelerinde de değişiklik gösterir. Bu nedenle bir sıcak hava balonunun bakımına göre ömrü 500 saat uçuşun biraz geçtikten sonra kullanılması sakıncalıdır. Ancak sıcak hava balonlarında kullanılan sepetlerin ömürleri balonlarınkinden daha fazladır. Buna göre sıcak hava balonlarında kullanılan sepetlerin bakımlarına göre bin saatin üzerine çıkmaktadır.

Sıcak hava balon ile uçuş kaç saat sürer?

Sıcak hava balonu ile uçuş yapmak isteyenler, balonların hazırlık aşaması ve soğuk şişirmenin tamamlanmasından sonra 3 saate kadar sürmektedir. Bu nedenle hazırlık aşamasının süresine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği için minimum 1 saat ile 3 saat aralığında değiştiğini söyleyebiliriz.

Sıcak hava balonunun şişirilme ve söndürülme süresi ne kadar?

Sıcak hava balonunun şişirilme ve söndürülme süresi pilotun ve yer ekibinin tecrübesine göre 10 ile 25 dakika arasında değişkenlik gösterir. Bu nedenle sıcak hava balonunun uçuşa hazır hale getirilmesi için şişirilmesi ve uçuş sonrasında balonun toplanma süresinde değişkenlik görülmektedir.

Sıcak hava balonu hangi tip yakıt kullanır?

Ülkemizde kullanılan sıcak hava balonları sert alüminyum ve paslanmaz çelikten üretilen tüplerde 25, 30, 35, 120 ve 200 kilogramlık propan gazı yakıt taşıyan tüpleri kullanırlar. Ancak ortalama bir uçuş süresi boyunca balonda bulunan yakıtın ortalama %75’lik kısmı kullanılmaktadır. Bu nedenle uçuşa hazır hale getirilen balonun yakıtının %100 olması oldukça önemli bir yere sahiptir.

Balonların uçuş saatleri neden erken ya da geç?

Sıcak hava balonları, rüzgârların durumuna göre uçurulur. Bu nedenle rüzgârlar sabahın ilk saatlerinde ya da gün batımının hemen öncesinde oldukça sakin ve uçuşa elverişli olduğu için uçuşlarını gerçekleştirirler. Ülkemizde genellikle sabah ve akşam saatlerinde uçan sıcak hava balonları, daha dengeli ve rahat bir uçuşun yanı sıra balonların inme esnasında yumuşak inmesini ve maksimum seviyede balonların kalkmasını sağlayan hava şartlarına göre tercih edilir. Bu da ülkemizde genellikle sabahın ilk saatleri ve akşam gün batımının hemen öncesinde gerçekleştirilir.

Ayrıca balonların yönlerini rüzgârlar belirlediği için pilotlar balonların yönlendirmelerini sadece kısmi olarak gerçekleştirebilirler. Bu nedenle pilotlar genellikle balonların yükselmesi, alçalması ya da değişik yönlerden farklı hızlarla esen rüzgârları kullanarak balonların yönlerini kısmi olarak yönlendirirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu