arama

Sıcak Hava Egzamayı Tetikliyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Sıcak havanın çoğu kez bilhassa egzaması olan kişilerin hayat kalitesini negatif istikamette etkilediğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Nurşen Durukan, yaz aylarında yaşanan terleme veya güneşe ve sık duş almaya bağlı cilt kuruluğunun egzamayı tetiklediğini kaydetti.


Egzama, çeşitli sebeplerle ortaya çıkıp ciltte kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle görülen ve bir cilt hastalığı olduğunu ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Nurşen Durukan, “Egzama, derinin iç ve dış faktörlere karşı yanıtı olarak ortaya çıkar. Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; fakat rahatsızlık verebilir. Egzama çoklukla alerji sebebiyle oluşur ancak stres de egzama oluşumunda ehemmiyetli bir riziko etmenidir. Bununla beraber egzama, hiçbir sebep yokken de ortaya çıkabilir. Egzamanın tekrarlaması veyahut şiddetlenmesinde sıcak hava da ehemmiyetli bir rol oynar” dedi.

“CİLT NEMLENDİRİCİLERİ VE KREMLER KULLANILIR”


Kolay bir rehabilitasyonla kontrol altına alınabilinen egzamanın başlıca belirtileri arasında; deride kızarıklık, kaşıntı, şişme ve sivilce gibi döküntüler bulunduğunu öne süren Durukan, “Rehabilitasyon edilmeyen ve savsaklayan vaziyetlerde, deride geri dönüşümsüz belirtiler olabilir. Deride kalınlaşma ve deri renginde koyulaşma bazen yıllarca sürebilir. Egzama hastaları için tetikleyici etmenlerden uzak durmak ve kimi savunucu yollar kullanmak rehabilitasyonun ilk ve en ehemmiyetli mertebesidir. Bununla birlikte rehabilitasyonda kaşıntıyı önleyici sistemik ve lokal ilaçlar, cilt nemlendiricileri ve kremler kullanılır. Altta yatan rastgele bir başka problemin olup olmadığı araştırılır” diye konuştu.

“OVMA VE KAŞIMA EGZAMAYI ARTTIRIR”Egzaması olan kişilerin yapmaması gerekenler ile ilgili da birtakım ikazlarda bulunan Durukan, “Ovma ve kaşıma, aşırı sıcak ortamlarda bulunma, terleten ve cildi tahriş eden; naylon, cilt, polyester ve dar elbiseler giyme, sabun, deterjan ve parfümlü ürünler kullanma, egzamalı yerleri su ile çok fazla yıkama, uzun müddet sıcak su banyosu veya sıcak duş yapma, aşırı sıcak veyahut soğuk, yün gibi vücuda batan elbiseler giyme, battaniye, halı ve koyun postlarındaki yünle direk temas, stres, elem, sıkıntı yakıntıları egzamayı arttırır” ifadelerini kullandı.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER