arama

Aroma Terapisinin Faydaları Nelerdir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Aromaterapi Nedir? Yararları Nelerdir?

Bu yazımızda Aroma Terapinin Faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aroma terapinin bizlere sağlamış olduğu faydalar hakkında eminiz ki bilgi edinmek istersiniz. Zira sağlıklı bir beslenme ile vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlarken aromatik yağlar kullanılarak yaptırılan masajlar kaslarımızın da rahatlamasını, sağlıklı olmasını sağlar. Bu yöntem sayesinde insanlar kendilerini her zaman dinç ve rahat hissedecektir. Vücudun sağlıklı olması sonucu itibariyle bu durum ruha da yansıyacaktır. Böylelikle zihinsel olarak rahat olma eylemi kolaylaşacaktır.

Sağlam vücut ve sağlam zihin sayesinde hayattaki başarılarınız aynı oranda artacak, yapmış olduğunuz hata ve yanlışlar da azalacaktır. Sağlıklı bünye doğru düşünür ve doğru hareket eder. Bunun yanında doğal bakım reçeteleri sayesinde cilt metabolizması hızlandırılabilir.Hızlanan metabolizma sayesinde arınma süresi de kısalacaktır. Arınmadan kastımız vücudun ve zihnin kötü olan etkenlerden soyutlanmasıdır.

İnsanlar saydığımız doğal bakım kürleri sayesinde vücutlarının isteklerini yerine getirmiş olurlar. Doğal olan her şey insan için vazgeçilmezdir. Bitkisel sağlık yeterince uygulanırsa kimyaya dayanan sağlık yöntemlerine gerek kalmaz. Saydığımız önerileri uygulayan bir insan örnek verecek olursak selülitlerini aldırmak, yüzünü gerdirmek ya da zihinsel yönden destek almak zorunda kalmaz.

Aroma Terapinin Kökleri

Aromaterapi esasen bir alternatif tıp yöntemi olarak keşfedilmesinden önce hemen hemen 5000 yıl kadar önce bile Mısırlıların kullamış olduğu bir tedavi yöntemiydi. O dönemdeki kullanım şu içeriklerde olmaktaydı. Mesela aromalı bitkiler demlenir ve elde dilen yağlarından kozmetikten mumyalamaya hatta tıbbi amaçlara kadar birçok alanda yararlanılmaktaydı.

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Esansiyel yağlar koklama hissi  sonrasında beyinde güdüsel ve duygusal davranışları düzenleyen Limbik Sistemi uyarma yoluyla devreye girerler.

Kokular ve yağın etkileri, vücutta organlarının ve mekanizmanın nasıl uyarılacağını belirleyen harekete geçiriciler içerirler. Örneğin bir aromaterapik masaj sırasında yağın kokusu solunur aynı zamanda da bu esansiyel yağ vücut tarafından emilerek deriye nüfuz eder.  Sonuç itibariyle de hemen hemen tüm organlara ve vücut merkez sistemlerine erişir. İnsan vücudu ortalama 30 dakikalık süreç içerisinde abrosbe yapar; ancak etkisinin saatleri bulabilmesi için duş alınmaması yerinde olur.