arama

Bitkisel Yöntemler İle Bağırsak Temizleme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Bitkisel Bağırsak Temizleme Nedir? Tabii Bağırsak Temizliği
Bağırsak Temizleme Yolları ile yapılan uygulamalar sıhhatimiz için yapılması şart olan ehemmiyetli uygulamalardan birisidir. Bağırsak çeperleri zarar veren bakteri, mantar ve bu organizmaların atıklarıyla bir tabaka halini alır. Kolonlarda atık maddeler giderek birikir ve sıhhatli beslenme yoluyla bu maddeler dışarı atılmazsa kimi sıhhat problemlerine sebep olabilir, bu problemler kabızlık, şişkinlik, bağırsak gazı, hazımsızlık, göbekte aşırı şişkinlik ve gerginlik hissi, sinirlilik, alerjik hastalıklara yatkınlık gibi sayılabilir.

İlk olarak Bağırsaklarımızı atık borusu gibi düşünebiliriz. Bu atık borusundan, katı atıkları süpürmesi için yeterince sıvı geçmiyorsa zamanla bu borularda tıkanma alana gelecektir. Ayrı olarak yapılan araştırmalara göre bağırsak ve beyin arasında ehemmiyetli bir irtibat mevcuttur. Bağırsak ve beyin arasında yer alan bu ilişkiye göre sıhhatli bağırsaklar sıhhatli beyin, sıhhatli bir beyin ise sıhhatli bağırsaklar mananına geliyor.

Natürel Bağırsak Temizleme Metotları
Bağırsakları çalıştırmak için gerekenler özetle lifli gıdalar, natürel beslenme, yemeği iyi çiğneme, yeterli su alımıdır. Aşağıda ise bu özeti biraz daha genişleterek natürel bağırsak temizliği ( kolon temizliği) ile ilgili bilgi verdik.

1- Evvela günde 8 bardak başka bir deyişle vasati 1,5 litreden az su içmeyeye çalışılmalı kişiden kişiye ve mevsime göre bu oran artabilir fakat yetişkinler için bu miktardan az tüketmemeye çaba edilmelidir. Doğal yollardan bağırsak temizlemek için su idealdir. Yalnızca su içerek dahi bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz ama şayet bir tıkanıklık varsa aşağıdaki yollardan biri yada bir kaçı işinize yarayacaktır. Ayrı olarak gün içinde su içerken günlük ihtiyacınızın tamamını bir anda tüketmeyin. Gün içine yayın.

2- Sabahları aç karnına iki adet kayısı kurusu yenebilir. Kuru kayısı üzerine bir bardak ılık su içilmesi bağırsakları yumuşatarak harekete geçirebilir.

3- Çorba ve salatalara, limon, zerdeçal, biberiye, karabiber gibi baharatlar katılabilir. Karabiber’de tesirli bir bağırsak çalıştırıcı baharattır. Olasıysa tane halinde satın alın hanenizde ihtiyaca göre nasihaterek tüketin. Karabiber’in hem gaz giderici hem de bağırsak temizleyici tesiri vardır. Her tür yeşil yapraklı sebzeler bağırsak sıhhatine pozitif tesir edecek bitkisel besin öğeleri içerirler.

4- Keçiboynuzu meyvesi, bağırsak temizliği için kullanılabilecek besinlerden birisi. Zengin lif yapısı sayesinde bağırsakları temizliyor. Ayrı olarak, astım alerji, saman nezlesi gibi problemlerde de yarar sağlayabiliyor. Meyveyi tükettikten sonra 1 bardak su içmek mideyi deşarj olabilir.

5- Rezene çayı’da bağırsak hareketliliği için tesirli çaylardan birisidir ve aşırıya kaçmadan günde bir kahve fincanı içilmesi halinde kolon temizliği için yardımcı olacaktır. Günde bir fincandan fazla içilmemesi önerilir.

6- Etkili bir kolon temizleme için günde 20 dakika çok hafif tempoda yürüyüş veya hane içinde çok hafif karın egzersizleri yapıyoruz. ( Yere uzanıp bacaklarımızı karnımıza doğru çok hafif hareketlerle ve ağır çekimde 10 dakika çekiyoruz ). Bu hareketler sayesinde kolon hareketleri hızlanacak ve tıkanan borularda ki parçacıklar hareket haline geçecektir.7-) Keten tohumu da etkili bir kolon temizleyicidir. Keten tohumları sindirilirken geriye kalan posa şişerek bağırsaklardan geçer bu esnada bağırsakları harekete geçirir ve bir nevi bağırsak çeperlerini süpürür.

😎 Doğal elma sirkesi ve bal da bağırsakları harekete geçirerek etkili bir bağırsak temizliğine katı sunabilir.

PERHİZ VEYAHUT ORUÇ: Haftada bir yada iki sefer perhiz yapın. Bu sırada vücut sindirilmemiş olan yağları sindirir ve genel bir deşarj olma sağlar. Perhizden sonra soğan, sarımsak, yoğurt, kefir gibi gıdaları yiyerek kolon temizliğine yardımcı olabilirsiniz.

Not: Genel bir koşul olmasa da, büyük tuvalet ihtiyacı karşılanırken ister alaturka ister alafranga tuvalet olsun; ihtiyaç giderilmesinin alaturka pozisyonunda olması gerektiği istikametinde bir takım tavsiyeler mevcuttur.

Bağırsakların Tıkanmasına Sebep olan Etkenler Nelerdir?
Bağırsak Temizleme Yolları nin başarıya erişmesi için bilhassa kahve, kola, içki gibi içeceklere mesafe koymak iyi bir tercih olabilir. Çayı ise açık çay halinde ve çok sıcak olmaması kaydıyla içebiliriz. Hamur işi türü katı besinler, arıtılmış şeker içeren her tür tatlı, kızartmalardan uzak durmakta fayda var. Her türlü et yenebilir ancak et taze et olmalı ve yanında bol sebze eşliğinde tüketilmelidir. İşlenmiş et ürünlerinden de uzak durmakta fayda var. Kafeinli içecekler, kızartılmış besinler, işlenmiş etler bağırsak sağlığına negatif tesir edebilirler. Ayrı olarak aşırı şekerli ve unlu yiyeceklerde bağırsak florasını bozan besinler arasındadır.

Bağırsak Temizleme Metotları Zayıflatır mı?
Yalnızca bir kaç günlük bağırsak temizleme metotlarıyla 4-5 kilo vermek olasıdır. Atılan bu kilolar, yalnızca bağırsaklarda birikmiş ve her gün bizi zehirleyen atık maddelerdir.Bu arada sıhhatli ve temizlenmiş bir kolon sistemi demek hızlı bir sindirim ve hızlı metabolizma mananına gelmektedir. Bağırsak Temizleme Metotları muvaffakiyet ile uygulandığı takdirde vücut zehirli madde maddelerden arınacak ve tüm metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

Not: Daha ciddi problemlerde lütfen doktorunuza müracaatınız. Bağırsak Temizleme Metotları yazımız ilaç uygulaması değil natürel beslenme tavsiyesidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.