arama

Nane Yağı Faydaları Hakkında Bilgi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Nane Yağının Faydaları

Nane yağı oral ve harici yoldan kullanılabilen bir yağdır. Bitkinin yaprak ve sap kısımlarından elde edilen nane yağı içindeki aktif maddeler başlıca mentol ve menton’dür. Harici olarak kullanıldığında kas ağrılarına iyi gelmektedir.

Nane Yağı Faydaları – Nane Yağı Nasıl Kullanılır? ( Harici Kullanım içindir İÇİLMEZ )

Nane yağı, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrıları, karın ağrısı, tıkanmış sinüsler, ateş, halsizlik, nefes açma, saç bakımı, cilt bakımı gibi amaçlar için kullanılabilir. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken husus nane yağının esansiyet bir yağ olduğu unutulmayarak, tek başına ve yoğun miktarda kullanılmasının fayda yerine zarar sağlayacağıdır. Bu sebeple nane yağı ve bu gibi esansiyet yağlar taşıyıcı bir yağ kullanılarak seyreltilip uygulanmalıdır. Zeytin yağı iyi bir taşıyıcı yağdır. Bu sebeple örnek olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla nane yağı eklenmesi yeterli olacaktır.Ağrı kesici olarak uygulanması: Nane yağı, ağrı kesici olarak ağrıyan bölgelere uygulanır. Genelde ağrı giderme amaçlı beş damla nane yağı, bir yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırılarak ilgili bölgeye hafif masaj yaparak uygulanır. Baş, karın, eklem, kas bölgelerine uygulanması bu şekilde yeterli olacaktır. Ateş düşürücü olarak ise bir tatlı kaşığı zeytinyağı içine 2 damla nane yağı ekleyip karıştırarak ıslak bir bez üzerine döküp boyun, göğüs gibi bölgelerde bekleterek uygulanabilir.

Tıkanmış Sinüsleri açmak için nane yağını koklamak yeterli olacaktır. Nane, kekik, biberiye gibi yağları evinizde çocukların ulaşamayacağı bir yerde bir kap içinde bırakırsanız, yayılan koku da evinizde ferahlatıcı bir etki sağlayabilecektir. Nane yağı koklamak ayrıca nefesi açmakta, balgam söktürücü olarak etki edebilmektedir.Saç bakımı için nane yağı faydaları: Nane yağının saçları canlandırıcı etkisi vardır. Şampuanınız içerisine katacağınız bir kaç damla nane yağı ( her kullanımda 1 ölçek  şampuana 2 damla yeterli ) ekleyerek güçlü antiseptik ve kepek kesici etkisinden faydalanabilirsiniz. ( Saç Dökülmesini Önlemek için önereceğimiz yöntem çörek otu yağıdır. Bknz: Çörek Otu Yağı Saç Mucizesi )

Ağız kokusu içinse, yarım çay bardağı suya bir-iki damla yağ damlatıp ağız bölgesi bu su ile çalkalanabilir.Aynı şekilde daha önceki yazılarda belirttiğimiz gibi, kekik, biberiye, çay ağacı ve nane yağı gibi yağlar böcek kovucu yağlardır. Küçük bir parça pamuğa bir iki damla nane yağı emdirip, böcek yuvalarına, giriş ve çıkış yerlerine konabilir. ( Bknz: Böcek Kovan Bitkiler  )

Uyarı: Esansiyel Yağlar, ciddi derecede tahriş ve alerji ataklarına sebebiyet verir. Bu sebeple uzun süreli kullanımlarda dikkat edilmeli, aşırı kullanımdan kaçınmalıdır. Ayrıca çocukların ve hamile bayanların kullanması çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…..