Sağlık

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri nelerdir? Nasıl tanı konur? Tüm merak ettikleriniz için hazırlamış olduğumuz makaleyi inceleyebilirsiniz.

Kişilerin yaşam kalitesini düşüren ve her an kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan sinüzit, ülke genelinde en sık rastlanılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kuru öksürüğün eşlik ettiği, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, göz çevresinde ağrı gibi kişiye rahatsızlık veren belirtiler ile kendini hissettiren sinüzit belirtileri çoğu kişide aynı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Sıklıkla alerjik bünyeye sahip olan kişilerde rastlanılan bu durumun tedavi ettirilmesi büyük önem taşımaktadır. Doktora başvurulmadığı ve tedaviye başlanmadığı taktirde alerjik astıma kadar ilerleyen bir hastalık olarak bilinmektedir.

Belirtileri oluşmaya başlayan kişilerin yaşam kalitesi ciddi oranda düşmektedir. Sürekli kendilerini rahatsız hisseden kişiler, zaman içerisinde sosyal yaşamda daha aktif olmayı seçmekte ve bu hastalığa karşı çeşitli tedavi yöntemleri aramaya başlamaktadır. Yaygın olarak rastlanılan sinüzit tedavisi için oldukça farklı yöntemler bulunmaktadır. Hastanın kendisine özel uygulandığı tedavinin yanı sıra, cerrahi müdahaleler ve doğal yöntemler ile tedavisi de mümkün olmaktadır.

sinüzit nedir

Sinüzit Nedir?

Burun boşluklarında bulunan hava dolu ceplerdeki sinüslerin, enfeksiyonuna sinüzit denmektedir. Burun boşluklarında bulunan hava dolu cepler, normal olarak solunan havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle genel olarak soğuk havalarda karşılaşılan bir durum olup, ayrıca halk arasında “başın ıslakken gezme, sinüzit olursun” teriminin de net olarak doğru olduğunu bize göstermektedir. Bunun yanı sıra alerjisi olanlarında sıklıkla karşılaştıkları bir durum olan bu enfeksiyonun 4 çeşidi bulunmaktadır.

Akut : Soğuk algınlığı ve alerji gibi nedenlerle yılda bir kaç kez karşılaşılan enfeksiyon durumudur.

Subakut : 2 aya kadar uzayabilen enfeksiyondur. Semptomlar bu süreç içerisinde görünür ve antibiyotik gibi tedavilere ilk aşamada yanıt vermeyebilir.

Kronik : Tedavi yapılmasına karşın 2 ay boyunca tedavilere yanıt vermeyen ve iyileşmeyen enfeksiyonudur.

Tekrarlayan : Akut enfeksiyonunun tekrarlanması durumudur. Yıl içerisinde normal bireyde 1-2 kere görünürken, tekrarlayan enfeksiyonlar daha sık görülür.

sinüzit belirtileri

Sinüzit Belirtileri Nedir?

Bu hastalığının belirtileri ortaya çıkan, fakat o an doktora gitmeye imkanı olmayan kişiler, sıklıkla internet üzerinde araştırmaya yaparak hangi belirtiler olduğunda öğrenmeye çalışırlar. Solunum yollarında bir rahatsızlık hisseden, sık sık baş ağrısı ve geniz akıntısı şikayeti olan kişiler de sinüzit görülmesi mümkündür. Cerrahi müdahaleden önce sinüzit tanısı konularak, kişinin hangi tür enfeksiyona yakalandığı tespit edilir. Sonrasında ise ilaçlı tedavi başlamaktadır. Ancak akut enfeksiyonda genel olarak her birey yılda 1-2 kere karşılaştığı için ve süresi de kısa olduğu için en çok karşılaşılan, ama en az tedavisi olan enfeksiyonlar arasındadır.

İnsanlık tarihi boyunca her zaman yaygın hastalıklarından bir tanesi olan sinüzittir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bu enfeksiyon sıklıkla geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, göz çevresi ve baş ağrısı gibi belirtiler ile kendini hissettiren bir hastalık olmakla birlikte, Subakut ya da Kronik olması durumunda, insanları rahatsız edici hale gelmektedir. Yine bu tür sorunları olanlar ve tedavi yaptırmayanlarda ise zamanla astım gibi hastalıkların da nedeni olmaktadır.

Uzmanlar tarafından sinüzit hastalığı iki farklı gurupta incelenmektedir; Akut ve Kronik ile Subakut enfeksikoyu. Hastalarda görülen belirtilerle birlikte hastalık süresi göz önüne alınarak uzman hekimler tarafından tanı konulmaktadır. Akut döneminde olan hastalar ile Kronik enfeksiyon olan hastaların belirtileri hemen hemen aynıdır. Tek fark genellikle Kronik sinüzit hastalarında daha şiddetli baş ağrılarının olması ve tedaviye cevap vermemesidir.

Akut sinüziti olduğu görülen hasta için belirli bir tedavi dönemi uygulanmaktadır. En geç 2 ay içerisinde tedaviye yanıt vermesi ve belirtilerinin ortadan kalkması beklenmektedir. Fakat 2 ay sonunda halen belirtiler devam ettiğinde akut tanısı, kronik tanısı olarak değiştirilmektedir.

sinüzit tanısı

Sinüzit Tanısı Konması

Uzman hekimler tarafından yapılan muayene ve hastanın şikayetleri dinlenerek kişilere sinüzit tanısı konulabilmektedir. Tanı konulması için en fazla tercih edilen yöntemlerin başında endoskop ile yapılan burun içi muayene gelmektedir. Böylelikle meatus bölgesi yani sinüs kanallarının olduğu yerlerdeki iltihaplar gözlemlenir. Bunun yanı sıra burun boşluğunda yapılan endoskop muayenesinde burun eti büyümesi, geniz eti, polip ve kemik eğrili oluşumları da gözlemlenmektedir. Bu nedenle belirli aralıklarla endoskop muayenesi yapılması doğru olacaktır.

Ayrıca mukozanın (sümük) rengi, salgı durumu da tanı konulmasında önemlidir. Eğer kişide alerjik nezle varsa, mukoza sayesinde daha kolay görünmektedir. Ayrıca Akut her ne kadar yılda bir iki kez görünse de, şiddetli olması durumunda takip edilmesi gerekiyor. Yine tanı konulması için belirli bir süre takip edilmesi gerekiyor. Bazı durumlarda ameliyatlık gibi görünen sinüzit hastalığı, iltihaplanmanın geçmesi ve mukozanın normale dönmesi ile birlikte ortadan kalkar. Bu nedenle kesin tanı konulması uzayan bir süreçtir.

Sivilce Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? 3 Adımda Öğrenin” makalemizi okuyarak sivilceler ile mücadele edebilirsiniz.

Tıbbı terimler ile hazırlanmış olan Wikipedia makalesini okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu