Sağlık

Sivilce Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? 3 Adımda Öğrenin

Sivilce nasıl engellenir? Evde sivilce bakımı hakkında tüm merak ettikleriniz ve sivilcelere iyi gelen besinler ile sivilce izlerine karşın makyaj önerimiz.

İnternet sayesinde birçok sağlık sorunu ve hastalık için evde uygulanabilecek pratik bilgiler edinmek mümkün olmaktadır. Kişilerin evde tedavi yöntemi aradığı en sık sorunlardan bir tanesi de sivilce (akne) problemidir. Her kişide zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı görülen akneler aslında büyük sağlık problemleri olarak kabul edilmemektedir. Ne zaman büyük, ağrılı, geçmeyen, tekrar eden akneler söz konusu olursa o zaman bazı kişiler iç hastalıkların bir belirtisi olarak akne çıktığını düşünerek paniklemektedir. Evde uygulanabilecek ve içeriği tamamen doğal, neredeyse evde bulunan malzemeler ile verilen sivilce geçirme tarifleri birçok kişinin ilgisini çekmektedir.

Akneler ergenlik döneminden itibaren en sık görülen cilt problemidir. Hem kadın, hem erkeklerde görülen akneler küçük çocuk ve bebeklerde dahi görülebilmektedir. Kimi zaman hormon, dış etkiler, beslenme şekli gibi nedenlerden dolayı oluşan akneler kimi zaman hastalık belirtisi veya kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kaşıntı, ağrı gibi kişiye rahatsızlık veren, cildin sağlıklı görünümünü bozan akneler aynı zamanda kişilere estetik açıdan da rahatsız etmektedir. Cildinin pürüzsüz görünmesini isteyen birçok kişi akne çıkmasını engellemek istemektedir. Bilinçsiz kişiler, sivilceleri temizlemek için sıkma, kaşıma, koparma gibi yöntemler denemektedir. Fakat koparılan, sıkılan akneler daha çok dağılarak birçok aknenin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunların engellenmesi için akne hakkında detaylı bilgi sahibi olmak önemlidir.

Evde Sivilce Bakımı

Evde Sivilce Bakımı

Sivilceler cildin sağlıklı görünümünü bozduğu için kişileri psikolojik açıdan da rahatsız etmektedir. Bu durumda birçok kişi hemen aknenin geçmesi için bütün yöntemleri denemeyi kabul etmektedir. Bitkisel sivilce tedavi yöntemleri birçok kişi tarafından uygulanıp olumlu sonuçlar alınmıştır. Aknelerden kurtulmak için en çok kullanılan besinlerin başında limon geliyor. Limon hem asitli olmasından bu bölgenin doğal olarak kurumasını sağlıyor, hem de C vitamini ile bu bölgeyi besliyor. Haliyle akne için cilt bakımı yapacakların sıklıkla limon ile yapılmış maskeleri kullanmaktalar.

Limon suyu ve tarçın : Bu ikili güçlü antibakteriyel özelliğe sahip olmakta ve tarçın cilt tabakasını hafif aşındırarak yenilemektedir.

 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çorba kaşığı tarçın

Limon ve zerdeçal : Limonun vermiş olduğu yıpranmaya karşın zerdeçal, akne ağrılarına ve iltihaplanmasına karşın anti-inflamatuar madde içermektedir.

 • 1 çorba kaşığı zerdeçal
 • 1 adet limon

Limon ve karbonat : Güçlü bir gazlı cilt temizleme özelliğine sahip bu ikili anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Tıkanık gözenekleri açar ve cildin yağlanmasını engeller.

 • 1 çorba kaşığı limon
 • 1 çorba kaşığı karbonat

Sivilceye İyi Gelen Besinler

Sivilceye İyi Gelen Besinler

Kişilerin alerjik bünyeye sahip olması alerji ilacı kullanmasını engelleyebilmektedir. Bu durumda kişiler sivilce için hap veya krem kullanma konusunda tereddüt yaşamaktadır. Doğal maskelerin yanı sıra sivilce izlerini yok eden karışımlar, akne oluşumunu engelleyen besinler ve cilde iyi gelen yiyeceklerde bulunuyor. Sivilce nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır  ve ne kadar sürer hakkında bilgi vermek doğru değildir. Çünkü bu kişinin cildi ile alakalı bir durum olmakta ve sivilcelerin bazen test edilmesi bile gerekebilir. Buna karşın cilde iyi gelen besinler, akne oluşumunu da engellemektedir. Aşağıda bazı besinleri görebilir ve bunları düzenli olarak tüketerek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

 • Domates : Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi domates, A, C ve K vitaminleri sayesinde gözeneklerin sıkışlaşmasını ve akne oluşmasını engeller.
 • Havuç : A vitamini zengini havuç, cildin nem dengesini düzenlener. Bu sayede akne ile birlikte cilte oluşan bir çok soruna karşın mücadele etmemize de fayda sağlar.
 • Balık : Omega-3 ve içerisinde bulunan çinko sayesinde hem sağlıklı beslenir, hem de aknelere karşı mücadele ederiz.
 • Nar : Antioksidan özelliğine sahip nar, sadece akne için değil, cildin genişlemiş damarlarını da sıkılaştırır. Nar tüketmek, cilt sorunlarınıza karşın sağlıklı bir karar olacaktır.
 • Avokado : Son yılların popüler besini avokado, C ve E vitaminin yanı sıra, omega-3 zengini olduğu için cilt sorunlarına karşın citti bir etkisi bulunuyor.

Sivilce İzlerini Kapatmak

Sivilce İzlerini Kapatmak

Aknelerin bilinçli veya bilinçsiz koparılması sonucunda daha çok akne çıkmasının yanı sıra ciltte kalıcı çukurlar, akne izleri de oluşmaktadır. Bu durum küçük bir sivilceden daha çok can sıkıcı bir hale gelmektedir. Aknelerin temizlenmesi için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ancak acil bir davete katılmanız durumunda ya da engellenemez bir sivilce oluşumuna karşın makyaj yapacaksanız eğer, aşağıda ki uyarılarımıza kulak vermelisiniz. Şunu da belirtelim her makyaj öncesinde cildin temizlenmesi gerekiyor. Ciltte kalan toksinler, makyaj nedeniyle hem akne oluşumunu hızlandırır, hem de leke oluşmasına neden oluyor. Yağlı cildi olanlar için makyaj önce yağın giderilmesi, nem oranı düşük ciltlerin nemlendirilmesi de gerekmektedir.

 • Fondöten : Kimyasal (çok az) ve komedojenik içermeyen ürünleri kullanmalısınız.
 • Kapatıcı : Cilt tonunuza uygun seçim yapmalısınız.
 • Pudra : Eğer sürekli akne çıkıyorsa, mineral içeren sabitleme pudrası kullanabilirsiniz.
 • Astar : Cilt tipine uygun seçim yapmalısınız.
 • Uygulama fırçası : Makyaj yaparken kullanacağınız fırçanın yumuşak kıllı olması cildinizin tahriş olmasını engelleyecektir.

Saç dökülmesi neden olur makalemizi inceleyerek sivilce ve aknelere karşın mücadelenizin yanında, saç dökülmesine karşında mücadeleye başlayabilirsiniz. Makalemizi incelemek için tıklayın.

Ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılan sivilceler ve ergenlerdeki değişim ile ilgili Wikipedia makalesini okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu