arama

O kaza, Baltacı Mehmet Paşa’nın kabrini istiyor

Kaza, Baltacı'nın Yunanistan'ın Limni Adası
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Prut Seferi esnasında Rus Çariçesi Katerina ile anlaştığı iddiaları yüzünden azledilen Osmanlı Veziriazamı Baltacı Mehmet Paşa’yla alakalı ölümünden 400 sene sonra memleketi olan Çorum’un Osmancık kazasındaki basın mensupları harekete geçti. Kaza, Baltacı’nın Yunanistan’ın Limni Adası‘ndaki kabirinin Osmancık’a getirilmesini istiyor.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın yerinin tespiti ve Yunanistan’daki yetkililerle temasta bulunmak üzere Limni Adası’na gitti. Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası’nda olan kabirinin Osmancık’a getirilmesi için Dışişleri ve Kültür Turizm Bakanlığına müracaat etmeye hazırlanıyor.

Çevrim, 1712 yılında Midilli Adası‘na sürgün edilen Baltacı Mehmet Paşa‘nın kabirinin saptayabilmesi için Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak karar aldıklarını söyledi. Araştırmaları nihayetinde Baltacı Mehmet Paşa’nın defnedildiği Niyasi Mısri Efendi‘nin türbesinin haziresini bulduğunu anlatan Çevrim, “Oradaki hazire ve Osmanlı kabirliğini dağıtmışlar. Buralara taverna yapmışlar. Hiçbir kabir yok. Mezar taşlarını da çeşitli yerlerde kullanmışlar. Ancak bir araştırma neticesinde Limni Adası‘nın kalesinde yeraltı şehrine inen merdivenlerde kimi mezar taşlarını merdiven olarak kullandıklarını gördüm. Buradaki mezar taşlarını fotoğraflayıp Ankara‘daki tarih profesörü Abdullah Gündoğdu‘ya ilettim. Mezar taşlarının Baltacı Mehmet Paşa‘ya ait olduğunu saptadık. Biz sahip çıkamadığımız için Yunanlılar Osmanlıya ait mezar taşlarını merdiven olarak kullanarak bir şekilde aşağılıyorlar. Mezar taşlarını saptadık. Mezarının bulunduğu hazireden toprağını getirdik” diye konuştu.

OSMANCIK’TA ATIL YUNANİSTAN’DA ETKİN

Limni Adası’ndaki incelemeler esnasında Baltacı Mehmet Paşa’nın Osmancık kazasında yaptırdığı çeşmelerin aynısının orada da var olduğunu gördüğünü ifade eden Çevrim, “Kitabelerinde Baltacı Mehmet Paşa’a ait olduğu yazılı. Onları restore ettirmişler. Birisinin kitabesi yok fakat birisinin kitabesi Osmanlıca olarak duruyor. Baltacı Mehmet Paşa’nın Osmancık’taki yapıtları atıl halde iken oradaki yapıtlarının etkin vaziyette olması sevindirici bir olay” dedi.

Dışişleri ve Kültür Turizm Bakanlığı’na teşebbüste bulunacaklarını anlata Çevrim, mezarın Osmancık’a getirilmesini istediklerini söyledi.