Genel Kültür

Tatil Nedir? 2021 İçin En İyi Tatil Yeri Seçimi

Harika bir yaz tatili için, size özel hazırladığımız bilgilere göz atın. Çocuk ve bebek dostu oteller, en güzel yemekli oteller ile tatilinizi planlayın.

Yaz geldiğinde herkesi harika bir tatil yapmanın amansız telaşı sarmaya başlıyor. En güzel, en sade, en çılgın tatil bunların hepsi herkes için farklılaşır ama en keyifli nasıl yapabilecekleri hakkında herkes ortaktır. Bu muazzam tatil için de bütçesini ortaya koyar ve her şeyi detayıyla hesaplamaya başlar. Ayrıca bununla birlikte ya da bunun yanında da diyebiliriz, hem uygun fiyata muhteşem bir tatil yapmak hem de ekonomik olmak yani ekonomik tatil yapmak da aynı derecede önem kazanırken ve bir de tatilde hangi bölgeye, mekana yani kısaca anlatmak gerekirse nereye gidileceği hakkında bilgi toplama telaşı başlar ki bu da oldukça önemlidir zira önem kazanması gereklidir.

Aile tatili ya da arkadaş tatilleri için plan yaparken, gideceğiniz bölgenin eğlencesini de incelemelisiniz. Ayrıca otelde konaklayacaklar için yine otelin hizmetleri, yemekleri ve aktiviteleri de büyük önem taşıyor. Burada yapacağınız bu planlar nasıl bir tatil yapmak istediğinizin göstergesi olacağı gibi, yıl boyu yorgunluğunuzu da en iyi şekilde eğlenerek veya dinlenerek atmış olacak ve tatil nedir? sorusunun tam olarak cevabını da vereceksiniz.

Konaklama tercihinizi yaptıktan sonra, kalacağınız yerin sertifikasının olup olmadığını T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ait https://ktb.gov.tr internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

kemer tatili

Kemer Tatili ve Otelleri

Kemer’de otel tercihi yaparak uzun bir çalışma sezonu sonrasında iş stresini üzerinden atmak mümkün olacaktır. Ruhsal ve bedensel olarak yenilenmek, sevdikleriyle ya da ailesiyle birlikte koca bir yılın yorgunluğunu üzerinden atabilmek her insan için son derece önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda tatil sektörünü yaratmıştır. Kemerde otel konaklamaları mükemmel bir tatil deneyimi sunmaktadır. Kimine göre tatil eğlenmektir kimilerine göre tatil sakin bir atmosferde olabildiğince dinlenmektir. Kimilerine göre ise tatil hem eğlence hem de dinlencedir. İhtiyaçlar ve beklentiler her ne olursa olsun tek bir gerçek vardır ki o da tatilin her insan için büyük bir ihtiyaç olduğudur.

Tatilin olabildiğince güzel geçebileceği ülkemizin cennet köşelerinden biride hiç şüphesiz turizm cenneti illerimizden Antalya’nın Kemer ilçesidir. Kemer balayı otelleri ile evlilik hayatına atılan ilk adım masalsı bir atmosferde taçlandırılmış olur. Türkiye’nin en güzel ve turistik yerleri arasında bulunan Kemer’de hizmet kalitesi yüksek ve uygun fiyatlı oteller bulunuyor olması ise her bütçeden insana keyifli bir tatil yapa bilme imkânı sunuyor. Büyülü güzellikteki Kemer sahilleri baştan sona kadar turistik konaklama tesisleri ile dolup taşmaktadır. Burada konuklarına kapılarına açan konaklama tesislerinin her biri yüksek standartlarda müşterilerine hizmet veren turistik konaklama tesisleri olma özelliğine sahip bulunuyor. Bu özellikleri bakımından yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Harika Bir Kemer Tatili

Gökyüzü mavisi berrak denizi, sahile kadar ulaşabilene yeşil her rengini sergileyen masalsı bir manzara yaratan çam ormanları ile Kemer, unutulmaz tatil keyfini yaşamak isteyenler için mükemmel bir atmosfer yaratıyor. Kemer sayesinde mükemmel bir tatili kendinize hediye edebilirsiniz. Masmavi berrak denizi ve parıldayan sıcak güneşi kadar renkli ve hareketli gece yaşamıyla da tatil için tercih sebebi olmaya devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceye doyuran gece kulüpleri, canlı müziklerle konuklarını coşturan mekânlar, nefes kesen unutulmaz geceler yaşanacak olan büyülü bir atmosfer Kemer’de tatilcileri beklemektedir. Ayrıca bu güzellikleri yeni evliler de doyasıya yaşayabilir.

Kemer’i tercih etmeniz için bir diğer önemli sebep ise bölgeye yakın mesafelerde bulunan gezilecek yer seçeneklerinin çok olmasıdır. Kanyon safari turlarının merkezi olma özelliğine sahip olan Göynük kanyonu, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Kaya sığınakları, ilgi çekici atmosferi içinde barındıran Yanartaş, yamaç paraşüt sporu için elverişli olan Tahtalı dağı, MÖ 7. yüzyılda Rodolular tarafından kurulmuş olan Phaselis antik kenti, 700 asırlık çam ormanlarıyla süslenmiş olan ve şehrin stres dolu karmaşasından uzak bir atmosfer barındıran Tekirova, turistlerin en önemli uğrak yerleri arasına girmiş olan ve aynı zamanda caretta carettalarıyla da büyük üne sahip olan Olympos tatilin en mükemmel haliyle yaşanmasına olanak veren masalsı yerler arasında bulunuyor.

side tatili

Side Tatili ve Otelleri

Son dönemde her mevsimin tatil yeri haline gelse de Side de yaz tatili bir başka. Akdeniz’in ılık suları, Side’nin güzel sahiliyle birleşince deniz, kum, güneş üçlemesi ile tatil yapmak isteyenler için ideal bir lokasyon. Denizi dışında, eğlence mekanlarının sayısı da gittikçe artan Side, tatil beldeleri içerisinde yerli ve yabancı turistlerin tüm yaz sezonu boyunca konakladıkları, tercih ettikleri bir yer. Arkadaşları ile tatil yapmak isteyenler, balayı çiftleri, tek başına kafa dinlemek arzusunda olanlar Side’de aile ile tatil yapmak isteyenler için, oldukça ideal bir ortam olarak karşımıza çıkıyor.

Otellerin sezon açılış dönemlerinde gecelik konaklama sınırlamaları bulunuyor. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde çok uygun rakamlar da özellikle indirimli olanaklar ile konaklama mümkün hale geliyor. Otellerin arasında ultra her şey dahil konsept veren isimleri, daha çok yüksek fiyatlara tabi tutulsa da yaz ayları için yüksek rakam denen şey sınırlamalara dahil değildir.

Keyifli Bir Side Tatili

Yani anlayacağınız fiyatlar uygun, müşteriler memnun! Böylelikle sezon trendleri arasında Side bölgesine akın etmek en mantıklı fikirdir. Side tatil bölgesi olarak farklılığını daha öncesinden tatmış ve tüm bir yoğun çalışma sezonu içerisinde tatil hayali kurmuş kişiler, genellikle nisan ayında dahi yani sezonun açılmadığı dönemlerde tatil yapabilirler. Yine de genel olarak Side’ye ne zaman gidilir sorusunun cevap kazanması gerekirse, mayıs aylarında kıpırdanmaların en hareketli olduğu dönemler, eylül ayının sonuna kadar devam etmektedir.

Turistler açısından mükemmel görünüme sahip olan bölge, her alanda sıklıkla tercih edilebilir. Manavgat Şelalesi, Apollo Tapınağı, Titreyen Göl ve Side Antik kenti gezmeyi unutmayın. Side ortalama 30 derecelerin üzerinde yaz sıcaklıkları yaşayan bir tatil yeridir.

kuşadası tatili

Kuşadası Tatili ve Otelleri

Yoğun çalışma sezonu bitti! Artık dinlenme zamanı geldi. Bu gibi durumlarda tatil yapmak için en doğru yer tercihi yapılması gerekiyor. Kişilerin profesyonel olarak hizmet almak istedikleri konumlar genellikle farklı tatil yörelerinde veya yazlık kesimlerde olabiliyor. Hem yazlık, deniz alanı yaşamak hem de lüks bir tatil bölgesinde konaklamak isteyen kişiler genellikle tercihlerini Kuşadası bölgesinden yana yapmaktadırlar. Mesela Türkiye’de ilk caz kulübüne Kuşadası bölgesi yer vermiştir. Bu bile yeterli bir neden olabiliyor. Tarih kokan mekânları birbirinden asil dekorasyonlara sahip ortamları, restoranlarının damak lezzetleri tarif edilemez ve yaşandığında anlatılabilecek koskocaman bir yerli dünya cennetidir.

Kuşadası bölgesinde birbirinden farklı dekorasyonlara sahip oteller bulunuyor. Ultra her şey dahil konseptinde veya pansiyon konumunda olan oteller kişilerin kendi konaklama tercihlerine bağlı olarak seçeneklerde bulunuyorlar. Akdeniz ve ege ortası iklimine sahip mükemmel doğa harikası bölgede, genellikle insanlar tatil yapmak için her yıl sabırsızlanıyorlar. Kuşadası’na bir giden tekrar gitmek isteyeceği için, bu durum her yıl tekrar etmektedir. Kuşadası’nda otel seçimi her zaman kişilerin kendi özgür iradelerin de olmakta.

Kuşadası Tatili İle Eğlenceye Doyun!

Denizin, kumun, güneşin, mükemmel doğa harikasının, eşsiz manzaraların yer aldığı Kuşadası bölgesi genellikle birçok güzelliğe eşlik etmektedir. Ölümsüzleştirilecek fotoğrafların her alanında bir karesi bulunuyor. Kişiler genellikle tatil yapmak istedikleri alanda arayış içerisinde girdikleri anda ilk vazgeçilemez alanlar arasında gelen bölgede gönüllerin hep bir tarafı kalıyor.

Otelleri, birbirinden farklı manzaraları, konaklama gerektiren yerleri, ziyaret mekânları ve her alanda farklı bölgeleri bulunuyor. Yeter ki konaklamak isteyin ve tatilinizi Kuşadası’nda geçirmek isteyin. Yapabileceğiniz veya yapamayacağınız hiçbir şey sınırlı değildir. Kuşadası’nda genellikle renkli ve hareketli geceler mevcuttur. Bu gibi durumlarda gece uykusu insanlara farklı ve kısa gelebilir. Turizm’in canlandığı aylar bölgede sadece güneşin görülmesi ile sezon canlılığı ortaya çıkmaktadır. İnsanlar Kuşadası yerleri olarak farklı iklimin veya sıcaklığın etkisi ne gördükleri anda kendilerini denizde bulurlar.

fethiye tatili

Fethiye Tatili Ve Otelleri

Ülkemizde bir birinden güzel tatil şehirleri olduğu için gerçekten seçim yapmak zor olabilir. Ya arkadaşlarınızla ya da ailelerinizle gidebileceğiniz bir oteli seçmek zor olabilir. Ama güneyde hem de egeye yakın daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için en ideal seçim Fethiye olacaktır. Fethiye’de genellikle yabancı turistler bulunsa da biz yerli turistlere rastlanması da mümkündür. Kimsenin birbirini tanımadığı rahat bir tatil yapabilirsiniz bu yüzden. Tatilin en önemli kısmını oluşturan soru konaklamak için nasıl bir yer ayarlanması gerektiğidir.

Hareketli ve canlı olan ortamların gece hayatı konusunda özellikle tercih edilebilecek mekânlarında Fethiye otelleri veya turistleri için farklı görünümlere sahip olunabilecek, unutulmayacak günler yaşamaya şahitlik yapılabilir. Turizm cennetinde eğlencenin doruklara varıldığı anda, gece hayatı veya günlük yaşamda kesinlikle eğlenilir mi, sorusu farklı anlam bozukluklarına sahip olabilir.

Unutulmaz Fethiye Tatili Sizi Bekliyor

Sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlenceli dakikalar ve zamanlar bölgede profesyonel kişiler tarafından yönetilen mekânlarda, çok farklı zaman geçirmeye ve unutulmaz anları yaşamaya şahitlik ediyor. Tatil istiyorsunuz bir yandan farklı eğlence yapısına sahip olan ve eğlence özgürlüğünde sınır tanımayan yerleri keşfetmek istiyorsunuz. Özellikle Fethiye bölgesindeki mekânlar sizin için tasarlanmış diyebiliriz.

Mümkün olduğunca tercihlerinden dışarı çıkmak istemeyenler alışkanlık olarak bu bölgede uzun yıllar konaklama ve tatil tercihlerini yapabilirler. Eğlence anlayışını farklı bir noktaya taşıyan bölgenin profesyonel donanımları ile masmavi denizin başında veya gece mekânlarında inanılmaz derecede mükemmel zaman geçirmeye öncülük etmektedir. Fethiye’nin en bilinen ve meşhur gece kulüpleri içerisinde yer alan lüks mekânlar, çok uygun fiyatlara hizmet sunarak mükemmel dakikalar geçirmeyi sağlamaktadır. Ayriyeten 5 yıldızlı ultra lüks otellerin içerisinde de bu mekânları tercih etmeden otel konaklaması dahilinde kullanmak mümkündür.

otel menüleri

Otellerin Menüleri Tatil Seçiminde Önemli

Yemek yemeyi sevindirecek oteller bu yıl menülerini oldukça genişletip konuklarına önce damak zevkini yaşatmayı planlıyor. Farklı mutfaklardan farklı lezzetleri sofralara getirerek tatilin en keyifli yanı olan yeme içme biraz daha çeşitleniyor. Bir çok kişi tatil yaparken özellikle otel araştırmalarında öncelikle menüye ve otelin mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Onlar damak zevki ön planda olduğundan keyifli bir tatilin yemekten geçtiği konusunda hem fikir olabilirler. Türk mutfağının yanı sıra otel menülerinde farklı ve şefin oluşturduğu menüler yemek seven gurmeler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Açık büfe kahvaltı dışında kahvaltının içinde yer alan değişik kahvaltılıklar tatil planı yapan gurmelerin tercihi olabilir.

Tatilin en keyif verici yanlarından biri olan farklı lezzetleri tatmak herkes için ilgi çekici olabilmektedir. Yemek konusunda hassas ve titiz davrananlar için öncelikle otelin mutfağından sorumlu şefin gerçekten başarılı işler yapmış olması gurme tatilcileri için en büyük avantajlardan biri olacaktır. Otel mutfaklarının standart kahvaltı ve yemek menülerinin dışına çıkması tatilcileri de memnun edecektir.

Gurme Otelleri Nasıl Belirlenir?

Sadece tatilcilerin gurme olması bu konuda yeterli olmayabilir. Otelin menü seçimlerinde ve şefin damak zevki de gurme damak tadına sahip kişilere hitap etmesi gerekir. Otelin mutfağında ter döken şefin kendisi de farklı lezzetleri ortaya çıkarmakta usta olmalıdır.

Damak tadına sahip olan kişiler genel olarak farklı tatları tadımlamaktan çekinmezler. Çeşitliliği bol olan menülerden tüm tatları deneyimleyerek fikir sahibidirler. Tatil planlarında da özellikle otellerin yeme içme bölümünü ince eleyip sık dokurlar. Bu yüzden mutfakta farklı işlere imza atan şeflerin otel mutfağında yer alması otel için en büyük avantajlardan biridir. Bu tarz otellerinin en büyük özelliği mutfaklarında ki şefin yaratıcı olmasıdır. Klasik yemek anlayışının çok dışında kalmadan damak kültürüne en yakın olan farklı lezzetlerin menülerde yer alması gerekir.

çocuk dostu oteller

Çocuk Dostu Oteller Nasıl Olmalıdır?

Kısa veya uzun süreli tatil imkânlarını değerlendirmek isteyen kişiler genellikle kültürel turizm turlarına veya otelleri akın ediyorlar. Tatil dönemlerinde sezon açıldığı dönemlerden başlayarak yaz bitimine kadar onlarca otel arasından mutlak suretle bir tane kendilerini uygun otel illaki çıkıyor. Bütün yılın yorgunluğunu ailesiyle atmak isteyen ve çocukları olan kişiler ise genellikle çocuklarına uygun oteller tercih etmek istiyorlar. Otellerin konseptleri düzenleri ve kişilere sağladığı faydalar ön plana çıkıyor. Seçenekler arasında bu gibi durumların en sık rastlanan özellikleri ise çocuk dostu oteller aileler çocukları ile harika vakit geçirmek istedikleri takdirde, otellerden birini tercih edebiliyorlar. Her bölgede mevcut onlarca çocuk dostu otellerden örnekler bulunuyor. Kişiler ekonomik bütçelerine göre de bu durumu göz önünde bulunduruyorlar.

Genel farklılıkları Spa veya Aquapark hiç fark etmeksizin dinlenmek için ya da eğlenmek için aileler öncelikli olarak kendilerini düşünebilirler. Konseptleri ultra her şey dahil veya her şey dahil olan kısımlarında genellikle aileler bu gibi durumları göz önünde bulundurmak zorunda kalıyorlar. Yani kişiler kendilerini, çocukları ile de harika vakit geçirebilecekleri birçok otel seçeneklerinden faydalanabiliyorlar. Otellerin farklılığı ise aquapark ve eğlence alanları yetişkinler için olduğu kadar küçük bireyler için de özellikle tasarlanmış bulunuyor. Siz havuz başında harika vakit geçirirken çocuğunuzla ilgilenecek aktivasyon görevlileri bulabiliyorsunuz.

Çocuklar İçin Harika Aktiviteler

Çocukların hayal dünyalarına özel düzenlenen etkinlik ve organizasyonlar tüm sezon boyunca tatil otellerinde konsept ağırlığı ile sürekli olarak gerçekleştiriliyor. Yani tatile gideceğiniz dönem hiç fark etmeksizin çocuğunuzun da kendine göre ve hayal dünyasına göre eğlenebileceği bir konsept mutlaka bulunuyor.

Ultra lüks veya her şey dahil konseptinde hizmet veren 5 Yıldızlı otellerde genellikle maksimum 12 yaş aralığına kadar ücret dahilinde olmayan çocuklar, konaklama imkânı sahip oluyorlar. Aileler bu gibi durumlarda 12 yaş altı maximum 2 adet çocuk rahatlıkla getirebilirler. Ebeveynlerinin kontrolleri altında 2 çocuk ücretsiz oteller veya 12 yaş arası bireyler çocuk dostu otellerin sunduğu imkânlardan sonuna kadar faydalanabilirler. Böylelikle ailelerin tatilleri de en iyi şekilde geçmektedir.

bebek dostu otel

Bebek Dostu Otel Nedir?

Ülkemizde son dönemlerde iç turizmde otellerin rekabet koşullarının iyice artmasıyla beraber, kalite standartlarını birbirinden ayırarak farklılaştırma metotlarına önem vermektedir. Tercih edeceğiniz oteller hakkında bilgi sahibi olmak için otellerin tavsiyesi veya şikâyet edildiği kullanıcı yorumları içeren bir takım web sayfaları bulunmaktadır ve son dönemlerde bu web sayfalarında ve kurumsal otel sayfalarında en fazla ciddiye alınan konuların başında ise “bebek dostu oteller” gelmektedir. Peki, nedir bu bebek dostu otel?

Ülkemizde yurt içi tatiller, özellikle okulların tatile girmesi ile başlamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise ailelerin tatillerini çocuklarıyla beraber geçirmek istemesidir. Bu yüzden çocuk ve bebekleri ile tatile çıkmak isteyen ailelerin en fazla dikkat ettikleri şey konaklama yapmayı düşündükleri otelde yavrularının nasıl daha rahat edeceğidir.

Bebekler İçin Konforlu Bir Tatil

Çocuklar ve bebekler ne kadar rahat ne kadar konforlu bir tatil geçirirse ebeveynler de o derece mutlu olacaktır. Bunu çok iyi bilen otel yönetimi çocuklar için ekstra yatırımlar ve kampanyalar düzenlemiştir. Bunun sonucunda ise ailelerin yöneldiği tesisler bebek ve çocukların dostu olan otellerdir.

Bebek sahibi ailelerin en çok dikkat etmesi gereken unsurlar otelin bünyesinde talep edilmesi durumunda odalara tahsis edebilecekleri bebeklere özel küvetin olup olmamasıdır. Bebeklerin yaz tatillerinde kum ve tozlardan olumsuz etkilenebileceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden tercih edeceğiniz otelde en az günde 2 defa oda temizliği hizmetinin verilmesine özen gösterilmelidir. Bunlardan en az biri detaylı temizlik olmalıdır. Bebeklerin de konforu çok önemlidir bu yüzden bebeklere özel yataklar, yastıklar olmalıdır. Olası sinek ve böceklere karşı korumak için ise cibinlik çok önemli bir yer taşımaktadır. Ayrıca bebeklerin mamalarını hazırlayabilmek için ısıtıcı gerekmektedir. Otellerin talep halinde bu ürünleri temin etmesi gerekir.

Bilgi Portalı ile her zaman güncel kalın ve en doğru bilgilere anında ulaşın. Güncel makaleler için ana sayfadan ya da kategorilerden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu