arama

Facebook, Müzik Piyasasını Ele Almaya Geliyor!

Ama atılan bu adım, hem kullanıcıları hem de hak sahiplerini deşarj olacak türden.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Facebook, müzik piyasasını ele geçirmek için harekete geçti. Şirket, müzik yayıncılarına, videolara ilave eden müziklerin haklarını almak için yüz milyonlarca dolar öneri etti. Bu adımın iki emeli olabilir; Facebook’a yüklenen videoların telif hakkı nedeniyle kaldırılmasını engellemek ve video müzik piyasasını kontrol eden YouTube’a tehdit etmek.

 

Raporlar, önümüzdeki senelerde internetteki muhtevaların yüzde 80’inden fazlasının video olacağını gösteriyor. Buna paralel olarak da Facebook’ta video bazlı paylaşımların popülaritesi son birkaç senede artış gösterdi. Facebook’a günlük olarak yüklenen videoların çoğunda, Facebook’un haklarını satın almadığı müzikler de var. Telif sahipleri de Facebook’tan videoları kaldırmasını istiyor. Ama atılan bu adım, hem kullanıcıları hem de hak sahiplerini deşarj olacak türden.

 

Gelen haberlere göre müzik sahipleri, olası bir çözüm ile ilgili Facebook’la müzakerelerde bulundu. Facebook’un telif haklarını ihlal eden müzikleri tanımlayan ve etiketleyen bir sistem kuracağı bildirildi. Bu anlaşma, Facebook ile müzik yayıncıları arasında yıllardır devam eden görüşmelerin bir neticesi.

 

Facebook, Ağustos ayı sonlarında, kullanıcıların onlarca özgün muhtevası izleyebilecekleri bir sekme olan ‘Facebook Watch‘ı duyurmuştu. Watch, sponsorluk anlaşması yapılan muhteva ve medya ortaklarıyla beraber piyasaya çıkmıştı. Bu yüzden müzik yayıncılarıyla yapılan anlaşmanın zamanlaması çok ehemmiyetli.

 

Telif hakkı sahipleriyle anlaşma sağlanırsa ve Facebook arzuladığı adımları atabilirse, YouTube’un tahtını sallayabilir. Halihazırda YouTube, müzik piyasasının tartışmasız öncüsü konumunda. Lakin Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yeni atılan adımla birlikte yıllardır hayalini kurduğu tasarıya bir adım daha yaklaşılmış oldu.

 

Facebook, bu sürecin bir parçası olarak dünyanın önde gelen sanatçılarının anlaşma yaptığı ve 200.000’den fazla müzik videosunun hak sahibi Vevo ile bir ortaklık kurabilir. Vevo’nun YouTube ile olan anlaşması bu sene bitiyor. Dolayısıyla Facebook, Vevo ile anlaşma fırsatına sahip.

 

Facebook doğru adımları atabilirse, YouTube dahil olmak üzere pazardaki diğer çevrimiçi medyayla rekabet edebilir. Bakalım Facebook’un bu adımına karşı Youtube’dan karşı bir hamle gelecek mi?

 

Facebook, çevrimiçi müzik pazarında Youtube’un rakibi olabilir mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

İndir59.4 MBFacebook Mobil iOSFacebook Mobil iOS iPhone ve iPad İçin Facebook Uygulaması

 

İndir11 MBFacebook Mobil AndroidFacebook Mobil Android Android İçin Facebook Uygulaması

 

Facebook, Watch Servisiyle YouTube’un Rakibi Oluyor

 

Facebook, Gazetecilere Facebook’u Kullanmayı Öğretecek

 

Facebook Bağımlılığı Beyni Küçültüyor