arama

Telefonu – bağımlılıkla mücadele etmek için akıllı telefonun yerini aldı

Clemens Schillinger (Klemens Schillinger)
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Alışılmadık bir aksesuar, bir alet kullanmaktan gelen dokunsal duyuları taklit eder ve olumsuz sonuçlara neden olmaz.

Akıllı telefona bağımlılık çekmeyen kişiler bile yakındaki birisi mesaj gönderdiğinde veya telefonunu cebinden çıkardığında araçlarını kontrol etmek için bilinçaltında bir refleks geliştirdi. Bu üstesinden gelinemez arzu ile mücadele etmek, tasarımcı Clemens Schillinger (Klemens Schillinger) tarafından icat edilen aksesuar Substitution Telefonudur.

Gadget’ın boyutunu ve ağırlığını tekrar eden akıllı telefonun büyük ölçüde basitleştirilmiş bir versiyonu. Bununla birlikte, benzerlikler sona eriyor. İkame Telefonunda ekran yok, elektronik işlev yok. Onu arayamazsınız, ancak sahte, zum yapabilir ve kaydırabilirsiniz.

 

Temel dokunsal duyular, plastik kasanın içine yerleştirilmiş taş toplar tarafından simüle edilir. Bu boncuklar olukların içinde serbestçe döndürülerek, bir akıllı telefon kullanırken olduğu gibi, hareket fırçalamasını, yakınlaştırmayı ve kaydırmayı simüle etmenize olanak tanır. Değişik tür hareketlerle Substitute Phone’ın çeşitli modelleri vardır.

 

 

Yaratıcıya göre, bu tür ikame terapisi olumlu bir etkiye sahiptir. Bunun teyidi tüpü normal bir çubukla değiştirme arzusundan kurtulan yazar Umberto Eco’nun deneyimi olarak düşünülebilir. Aynı şekilde akıllı telefon hile çalışır: bize ve memnuniyeti bir tür vererek dokunsal etkileşim sürecine önemli aslında.

 

 

Şimdi Yedek Telefon, Viyana Tasarım Haftası çerçevesinde sergileniyor ve satın alınamıyor. Ancak Schillinger, aksesuarları gelecekte satışa çıkarmayı vaat ediyor.