Genel Kültür

Totem Nedir ?

Totem nedir sorusu halk arasında en fazla merak edilen konular arasındadır. Ancak aynı zaman da halk arasında totem, gerçekleşmesini istediğiniz konular için yapılan hareketlere de denmektedir. Totemde, olması istenen konunun, geçmiş dönemlerde istenilen konunun gerçekleşmesi için yapılan olay ya da eylemlerin aynı şekilde tekrarlanması ile yapılan konulardır. Halk arasında yapılan ve tekrarlanan bu eylem ve olayların yapılış şekli farlı olsa da amaç ise aynıdır. Ancak özellikle ülkemizde en yayın olarak kullanılan totem şekli ise adrenalini yüksek olan spor müsabakaları sırasında yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir futbolcunun geçmiş dönemlerde gol attığı esnada bir kişinin dizlerinin üstüne çökerek beklediği durum olduysa tekrar gol olması amacıyla aynı pozisyonu alması bir totem olarak kabul edilir. Ancak sadece spor müsabakaları için değil günlük hayatta da totem aynı amaç ile kullanılmaktadır.

Günlük yaşantımızda en fazla kullanılan totem ise sınavlara girerken takılan takı ya da giyilen elbisedir. Bunun yanı sıra uğursuzluk getirildiğine inanılan söz ya da kıyafetler de tekrar sınava girildiği zamanlarda takı var ise takılmaz kıyafet var ise aynı kıyafet giyilmeyerek totem olarak uygulanmaktadır.

Totem İnanış Biçimi Mi?

Totem genel olarak Kuzey Amerika bölgesi ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde inanış olarak kabul edilen bir inanış biçimidir. Bu bölgelerde yaşayan insanlar sapkınlık derecesine getirdikleri bu inanış biçimine göre hayvan, farklı nesne ya da putlara taparak bunları kutsal görür ve hiçbir şekilde zarar gelmesini istemez ve korurlar. Bu insanlar kutsal olarak gördükleri nesne ya da putlara taparak istediklerinin gerçekleşmesi amacıyla totemde bulunurlar. Daha açık bir ifadeyle bir insan topluluğu bir puta tapıyorlarsa istedikleri konuları dua ederek gerçekleşmesi istedikleri şey için fiziksel ya da sözsel olarak totem tutarak gerçekleşmesini beklerler. Bu bölgede yaşayanlar genellikle birer kabile olarak inandığı için bu kabilelerin birer reisi olur ve bunların doğaüstü güçlere sahip olduklarına inanılır. Reisler öncülüğünde toplu halde ayinler yaparak istedikleri şey için dua ederek totem yaparlar. Ayrıca topluluk reisin doğa üstü gücü ve inanış biçimi sayesinde totemlerle özel bağlantılar kurarak gerçekleşmesini istedikleri olaylar için dua ederler.

Totem inanış biçimi Kuzey Amerika, Afrika, Okyanusya ve Avustralya’nın geri kalmış kabile bölgelerinde totem inancı ile gelenek ve göreneklerine göre yaşamını devam eden kabilelerin hayatlarına devam ettiği bilinmektedir. Ayrıca totem, klan ve ilkel kabilelerde genellikle bitki ya da hayvanlara verilen en önemli isimler arasında yer alırlar. Totemleri kutsal olarak kabul eden ve bunu bir inanış biçimi olarak kabul eden dini görüşe verilen isme ise Totemizm ismi verilmektedir. Totemizm, kabilelerin kendi dillerine göre nişan alma ya da alamet olarak görülür ve kabul edilir. Brezilya, Orta Afrika ve Panama gibi ülkelerde genellikle kısaltma olarak kullanılmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan insanlar totem olarak kabul ettiği bir nesne ya da canlıyı korur ve gözetir. Aksi durumlarda totem olarak görülen bu nesne ve canlılara zarar verme durumlarında ise insanları olumsuz yönde etkiler. Ayrıca Avustralya bölgesinde totem olarak hayvanlar kullanılırken bu hayvanlar için yılda bir ya da birkaç kez özel törenler düzenlenerek bu hayvanların çoğalması sağlanarak totemin daha kısa sürede ve daha iyi şekilde kabul olması amaçlanır. Ayrıca totem olarak kabul edilen hayvanın etinin ya da sütünün tüketilmesi kesinlikle yasak olsa da özel olarak düzenlenen yıllık törenlerde bu durum geçerli değildir.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde halen Antik Mısır, Yunan, Galya ve İtalya halkının iç kesimlerinde totemizm inancının varoluşunun olduğu kanıtlanmıştır. Buna göre totemizme inana bazı kabileler totem olarak inandıkları nesne ya da canlıları vücutlarına kazıyarak törenlerde bu resimlere göre törenler düzenlemektedirler. Totem olarak kabul edilen bir canlının tören dışında eti ya da sütü tüketilmezken hiçbir koşulda bu hayvana da zarar verilmesi yasaktır. Ayrıca eğer bu totem bir ağaç ise oturulması, kesilmesi ya da zarar verilmesi yasaktır.

Totemizm İnancında Kutsal Olarak Görülen Hayvanlar ve Anlamları

 • Arı (çalışkanlığın öğrenilmesi amaçlanırken üretkenliğin en büyük ve en önemli sembolü olarak kabul edilir)
 • Ayı (yalnızlığın en önemli sembolü olarak kabul edilirken aynı zaman da odaklanmayı ve güçlü ve kuvvetli olmayı sembol edinir)
 • Kedi (algının gelişmesinin yanı sıra çevik olmayı ve dinç olmayı semboller)
 • Kelebek (kişinin kendi yaşamında değişimini ve gelişimini öğretirken aynı zaman da aşkı ifade eder)
 • Fil (sadakatin yanı sıra gücün öğrenilmesi ve zekanın nasıl kullanılması gerektiğini ifade eder)
 • Çakal (hayatın size karşı kurduğu tuzaklara karşı mücadeleci olmayı ve tuzaklardan kurtulmayı ifade eder)
 • Koyun (saflığı, sadeliği ve affetmenin ne kadar önemli olduğunu ifade eder)
 • İnek (gelişmek için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu öğretir)
 • Kartal (cesareti sembolize ederken aynı zaman da özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu anlatır)
 • Köpek (karşılık beklemeden saflığı ve sadakati ifade eder)
 • Kurt (sadakatin yanı sıra disiplini olmayı, ruhun özgür olmasını ve asla pes etmemenin önemini ifade eder)
 • Yunus (uyum, güven ve iletişimin en önemli özelliğidir)
 • Maymun (hiç bitmeyen enerjinin yanı sıra merakın ne kadar değerli ve önemli olduğunu ifade eder)
 • At (arkadaşlığı, dayanma gücünü ve özgürlüğü ifade eder)
 • Kaplumbağa (uzun ömrün ne kadar değerli olduğunu, sakinliğin ve sabrın çözüm olduğunu ifade eder)
 • Aslan (cesaretin en güzel örneği olarak kabul edilen aslan aynı zaman da dayanıklılık ve gücün en önemli sembolüdür)
 • Tavşan (bereketin en önemli sembolü olarak kabul edilir)
 • Baykuş (bilgeliği, sakin ve sabırlı olmanın önemini ifade eder)

Totem Türleri Nelerdir?

Totemin gerçekleşmesi amacıyla farklı söylemler ya da hareketlerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle ülkemizde en fazla tercih edilen totem ise nazar boncuklarıdır. Ayrıca geçmiş dönemlerde yeni doğan bebeklerin nazardan etkilenmemesi amacıyla bebeklerin yüzlerine siyah is sürülürken aynı zaman da yorganlarına da ekmek konurdu. Bu hareketler ise totem olarak görülen en belirgine eylemlerdir. Ayrıca beğenilmeyen ya da duyulmasını istemediğiniz bir söz ya da kelime söylediği durumlarda da kulağın çekilmesi de o olayın gerçekleşmemesi amacıyla yapılan bir totem eylemiydi.

4 farklı totem yapılış türü bulunur;

 • Birleşik totemler: Bir totemin gerçekleşmesi amacıyla sözlü ya da iç sesi ile yapılan eylem türüdür. Ancak bu totem türünde iki farklı eylem aynı anda yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir futbol maçının sonucunu merak edildi ise yanındaki kişinin maç sonucunu kontrol etmesini isterken diğer yandan ne olur kazanmış olsun vb. cümleler kullanılır.
 • Sözlü totem: Söylenen kelimenin bir anlam ya da cümle içinde ifade karşılığının olmaması anlamında yapılan totem türüdür. Örnek vermek gerekirse bir futbol maçında maçın 2-2 devam ederken 3. Golü isteyenlerin totem olarak söylediği ‘üç – üç’ kelimesinin iki kez arka arakaya söylenmesine denir.
 • Düşünce ile yapılan totem: Eylem ya da harekete geçilmeden önce zihinde yapılan ve söylenen totem türüne denir. Örneğin, bir futbol maçının sonucunu merak edenler ve kazanmak istedikleri için en giydiği formayı hayal etme biçimine denir.
 • Eylemle yapılan totem: Sadece zihinde düşünülen ve hiçbir şekilde eyleme dökülmeyen totem biçimi.
 1. Yapılması gerektiği halde yapmayan totemler: Bir sınav sonucunu öğrenmek için kendi bakması gerekirken yanındaki kişiye baktırmak.
 2. Yapılmaması gerektiği halde yapılan totemler: Sınav girmeden önce okunmuş pirinç yemek.

Bireylerin günlük yaşamlarında gerçekleştirdiği totemler, bazı durumlarda obsesyon bozukluğunu ifade etmektedir. Bu nedenle totem yapmak bazı durumlarda hastalığın belirtisi olduğu için doktor kontrolüne görünmekte faydanın olduğunu unutmayın. Doktor kontrolü her zaman sizin sağlığınız için en iyi şeyi yapacağı için sürekli olarak totem yapıyorsanız kontrol olmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu