Eğitim

Truva atı hangi şehirdedir?

Truva atı hangi şehirdedir sorusu en merak edilen konular arasında gelmektedir. Çanakkale’nin merkezinde bulunan ve her gün binlerce insanın gördüğü ve yanından geçtiği Truva atı, yapım amacı ise savaş sanatında düşmanları yanıltmak amacıyla tasarlanmış ve tarih kitaplarına ismini altın harflerle yazdırmış bir hikâyeden oluşmaktadır. Odysseus’un Truva surlarını yıkmak ve içlerine girmek amacıyla şehri ele geçirmek amacıyla tahtalardan yaptırdığı at heykeli ya da maketi olarak bilinmektedir.

Şimdilerde Çanakkale’nin merkezinde bulunan Truva atı, yerli ve yabancı turistlerin en merak ettiği ve en fazla görmeyi tercih ettiği bir alandır. 1973 yılında Ahmet Karadeniz tarafından inşasına başlanan Truva atı, iki yıllık bir çalışmanın ardından 1975 yılında tamamlanarak yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuldu. Yunanlıların gururlarını oldukça okşayan bu Truva atı efsanesi, gerçekleştiği ilk yıldan günümüze kadar dilden dile dolaşarak efsaneleşti. Ayrıca Truva savaşının gerçekleştiği efsane savaş ise şimdilerde Truva Antik Kenti olarak bilinmekte ve her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Önemli Not: ‘Çanakkale il sınırları içerisinde toplamda 2 adet Truva atı heykeli bulunmaktadır. Bu heykellerden bir tanesi orijinaline birebir benzerlikte olan heykelken diğeri ise Truva antik kent sınırları içerisinde yer almaktadır. Ancak Truva antik kenti içinde yer alan bu Truva atının orijinaline benzememektedir. Yapılış amacı Truva savaşının geçtiği yere temsili olarak yapılmış olmasıdır. Bu nedenle Truva atının orijinaline benzeyen maketini Çanakkale şehir merkezinde göreceğinizi unutmayın ve bunun altını çizelim.’

Truva Atı Neden Yapıldı?

Truva atının yapılış amacı, yunan askerlerinin Truva savaşını kazanmaları amacıyla ellerinde olan bütün taktikleri ve savaş stratejileri denemelerinin ardından bir türlü surları aşamazlar. Ancak oldukça dâhice düşünülerek sahil kenarına yunan askerleri tarafından bir tahta at maketi yapılarak çekilirler. Truva şehir sakinleri yunan askerlerinin geri çekildiğini ve sadece bu Truva atı maketini bıraktıklarını görünce savaşı kazandıkları hissine kapılarak bu maketi şehrin surlarının içine kadar götürürler. Ancak Truva şehir sakinleri gecenin geç saatlerine kadar savaşı kazandıklarını düşünerek içip sarhoş olduktan sonra sızarlar. Ancak Truva atı maketinin içine gizlenen bir grup yunan askeri sarhoş olan Truva şehir sakinlerine gözükmeden surların içinde kapıları ardına kadar aralayarak yunan ordusunu içeri alır ve bu sayede Truva şehri yunan askerlerinin eline geçer. Oldukça dâhice düşünülmüş bu savaş stratejisi sayesinde efsaneleşen Truva atı, günümüze kadar kulaktan kulağa gelmiştir.

Ülke olarak Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u nasıl fetih ettiğini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’yi nasıl geçilmez kıldığıyla övünüyorsak Yunanlılarda Truva Atı hikâyesiyle o denli övünür ve gurur duyarlar.

Truva Atının Gerçek Hikâyesi

Geçmişten günümüze kadar birçok savaşın ana sebepleri arasında kadınlar geldiği gibi Truva savaşının asıl sebebi de kadındır. Truva kenti kralı olan Priamos’un küçük oğlu Paris, Sparta kralı olan Menelaos’un eşine karşılıklı aşık olarak kralın karısını Sparta şehrini terk etmeden yanına alarak kaçırır. Ancak Paris’in şehri terk etmesinin ardından bu olayı duyan Menelaos, kardeşinden de destek alarak tüm ordusu ile Truva şehrine karşı denizde uzun bir yolculuğa çıkar. Ancak bu olayın diğer tarafından ise Truva şehir sakinleri de gelebilecek büyük savaşa karşı hazırlıklarına çoktan başlamışlardır.

Yunan ordusu kralı Menelaos, ve yunan askerleri, bütün girişimlere ve savaş taktiklerine rağmen Truva şehir surlarını aşmayı bir türlü başaramaz. Ancak yunan ordusunda aktif rol alana Odysseus’un aklına oldukça dâhice bir fikir gelir. Bu fikir bir at maketini içermektedir ve çok kısa sürede bu devasa büyüklükteki at maketi tamamlanarak içine yunan ordusunun en seçkin askerlerini yerleştirirler. Truva yunan ordusunun savaşı kazanamadığını anlayıp şehri terk ettiğini düşünürler. Ayrıca At heykelini gören Truva şehir sakinleri bu at heykelini tanrının bir lütfu olarak görür ve şehrin surlarının içine alır. Truva şehir sakinleri o geçe savaşın kazanıldığını düşünerek kutlamalar ve eğlencelerle sarhoş olduktan sonra yunan askerleri gecenin geç saatlerinde at maketinin içinden çıkarak şehir surlarının kapısını ardına kadar açarak yunan ordusunu şehrin surları içerisine alır ve yunan askerleri şehri teslim alır. Bu olay da efsaneleşerek günümüze kadar gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu