Soru Cevap

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sorusu hem iş hayatınızda hem de ofis ortamında nerede olursanız en büyük sorunlardan bir tanesidir. En önemli imzalar, dosyalara işlenen bilgiler ya da yazılan yazıların büyük çoğunluğunu tükenmez kalem kullanarak yapıyoruz. Bu da hayatımızda sıklıkla kullandığımız tükenmez kalemlerin bazı durumlarda rahatsız edici durumlara yol açabiliyor. Kimi zaman tükenmez kalem içerisinde yer alan mürekkebin akması sonucunda istemsiz lekeler meydana geliyor. Bu lekeler ise oldukça inatçı özellikleri sayesinde aktığı bölgeye mıknatıs gibi yapışıyor. Koltuk ya da kıyafet gibi alanlara dökülmesi hayatımızı kabusa çevirirken bu durumların en tehlikelisi ise koltuk üzerine akan tükenmez kalemin mürekkebi günümüzü kabusa çevirmeye yetiyor.

Kıyafete dökülen tükenmez kalem lekesi çıkar mı?

İş hayatında giyilen elbiseler o iş ortamında kendi ruhumuzu ve benliğimizi yansıtan en önemli özelliklerdir. Ancak iş kıyafeti esnasında oluşan tükenmez kalem lekesi, oldukça büyük sorunların oluşmasına yol açabiliyor. Eğer kıyafetinize tükenmez kalem mürekkebi aktı ise en doğru ve hızlı çözüm ise biraz ılık su yardımıyla leke çıkarıcı deterjan uygulamak olacaktır. Ilık su içine ilave ettiğiniz leke çıkarıcı dökülen mürekkebin bir kısmını çıkarmada faydalı olacaktır. Ancak kurumuş bir mürekkep lekesi için oldukça uğraşmanız gerekebilir. Bu nedenle bir bez yardımıyla lekenin olduğu bölgeye leke çıkarıcı dökerek silebilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Koltuğa Dökülen Tükenmez Kalem Lekesi Çıkar Mı?

Tükenmez kalemlerin en fazla döküldüğü alanlar arasında koltuklar yer almaktadır. Koltuklar üzerine dökülen tükenmez kalem mürekkepleri için en hızlı ve doğru çözüm ise yine leke çıkarıcı ürünler kullanmanız olacaktır. Ancak koltuklar üzerine dökülen mürekkep lekesini çıkaracak en etkili yol ise kaliteli bir çamaşır suyu ile çıkarmak olacaktır. Koltuk üstüne dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için ılık su içine biraz çamaşır suyu ilave ederek mürekkep olan bölgeye dökün ve bir bez yardımıyla iyice silin. Böylelikle oluşan mürekkep lekesinden hızlıca kurtulabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Çıkar Mı?

Halk arasında en fazla rahatsızlık duyulan ve en şikâyet edilen konulardan bir tanesi mürekkep lekesidir. Oluşan mürekkep lekesinin çıkıp çıkmayacağı ve nasıl çıkacağı konusunda sık sık sorular sorulmaktadır. Ancak oluşan mürekkep lekeleri kolay birkaç adımdan sonra çıkarılabiliyor. Ancak lekeyi çıkarmak için kaliteli ve etkili leke çıkarıcılar tercih etmeniz gerekiyor. Ancak evinizde ya da bulunduğunuz bölgede leke çıkarıcı bulunmuyorsa elinizde bulunan ürünlerle mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz. Bu ürünler ise soda, sirke, limon suyu ya da Arap sabunu mürekkep lekesinin en seyrek hale gelmesini sağlayan ürünler arasındadır.

Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmanın İpuçları

  • Tükenmez kalem lekesi herhangi bir bölge fark etmeksizin nereye dökülürse dökülsün en öncelikli konu ise ilk ve ani müdahale olmalıdır. Bunun nedeni ise mürekkep lekesinin kurumuş hali oldukça zor çıktığı için mürekkep lekesi kurumadan önce leke çıkarıcı ve ılık su ile bölgeye müdahale edin.
  • Mürekkep lekesi çıkarmak için kullandığınız suyun ılık olmasına özen gösterin. Eğer oldukça sıcak ya da oldukça soğu su kullanımı lekenin yayılmasını azaltarak çıkmasını zorlaştırır. Aynı zaman da lekenin yoğunluğunun da azalmasına neden olarak oldukça zor çıkarılması bir leke haline getirir.
  • Tükenmez kalem mürekkebi dökülen bölgeyi temizleme esnasında bölgeye aşırı yüklenmeniz gerekmez. Sert bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirirseniz o bölgede yıpranma olacağını unutmayın. Bu nedenle hafif ve nazik bir şekilde temizleyin.
  • Mürekkep lekesi çıkarmak için ilk tercihiniz her zaman leke çıkarıcı olsun. Leke çıkarıcılar bu tür lekeleri için en etkili çözüm olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu