arama

Türk Doktordan Akılalmaz Buluş

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Samsun’da operasyonlarının mükemmel olmasını isteyen Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nden Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Burak Tuna, dünyada ilk defa “Ortopedi Robotu”nu yaptıSamsun’da bir ortopedi uzmanı doktor tarafından yapılan ve dünyada bir benzeri olmayan “Ortopedi Robotu” ile kırıklar açık operasyona gerek kalmadan rehabilitasyon edilebilecek.İHA’nın haberine göre; 5 sene önce zorlu bir kırık operasyonundan çıktıktan sonra aklına bir aletle bu işlemin yapılabileceği fikri gelen Opr. Dr. Burak Tuna, mühendis arkadaşlarının yardımıyla 3 sene süren çalışmalar neticeninde “Ortopedi Robotu” ismini verdiği bir alet yaptı. Kırılan kemikleri normalden daha kısa müddette yerine oturtan robot, hem vakitten tasarruf sağlıyor hem de kemikleri daha iyi bir şekilde yerine oturtabiliyor. Robota sabitlenen kırık kemik parçaları joistik yardımıyla uzaktan bir ekran aracılığıyla yerine oturtulabiliyor. Uzaktan müdahale ve kısa müddette işlemin bittirilmesi sayesinde ışınımın tesirleri de en üye indirgeniyor. Deney hayvanları üzerinde oldukça başarılı sonuçlar veren Ortopedi Robotu, 6 ay içerisinde insanlar üzerinde tecrübe etmeye başlanacak. Ortopedi Robotu’nun patentini de alan Tuna, dünyada başka benzeri olmayan robotun insanlığa büyük yarar sağlayacağını belirtti.

“6 AY İÇERİSİNDE İNSANLAR ÜZERİNDE TECRÜBEYE BAŞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”Ortopedi Robotu’nun kırık operasyonlarına büyük kolaylık sağlayacağını belirten Samsun Gazi Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Burak Tuna, “Kırık operasyonlarında kırık uçlarını elle uç uca getiriyoruz. Bu her vakit istenilen şekilde olmayabiliyor. Bu güç gerektiren ve hassas bir işlem olduğu için insan gücü yeterli olmayabiliyor. Ayrı olarak bu işlem röntgen aleti altında yapıldığından hem hasta hem de operasyon ekibi uzun müddetli ışınıma maruz kalabiliyor. Takriben 5 sene önce kırığı olan bir hastayı ameliyat ederken bu güçlükle karşılaştım. Ameliyattan çıktıktan sonra böyle bir proje aklıma geldi. Öyle bir robot olsun ki benim yerime geçsin; kırığın uçlarını hatasız, milimetrik ve kısa müddette bir araya getirsin. Bunu araştırdım ve dünyada böyle bir aletin olmadığını gördüm. Bu konuyu mühendis arkadaşlarımla paylaştım. Daha sonra AR-GE çalışmalarına başladık. Ben robotun nasıl bir şey olması gerektiğini tarif ettim. Arkadaşlarımla beraber 3 sene müddet içerisinde aletin prototipini yaptık ve patentini aldık. Şehir Sıhhat Müdürlüğümüz konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Allahın izniyle bu proje Türkiye ve halkımız için yararlı olacak ve bunu dünyaya ihraç edeceğiz. Deney hayvanları üzerinde tecrübelerimizi yaptık. Başarılı sonuçlar aldık. Son prosedürleri de bitirerek 6 ay içerisinde bu robotu insanlar üzerinde tecrübeye başlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“EMELİMİZ DEVLETİN DESTEĞİYLE DÜNYAYA PAZARLAMAK”Kapalı ameliyat metodu ile aletin işlem yaptığını belirten Tuna, “Bu ameliyatlar kapalı veya açık yapıldığında 2 saat sürebilen ameliyatlar. Bu robotla ameliyat süresi 15 dakikaya iniyor. Sürenin azalması ve ameliyathanenin uzun süreli işgal edilmemesi açısından da ehemmiyetli bir avantaj. Bu gibi vaziyetlerde genel olarak açık ameliyatlar yapılıyor. Ancak bu robotun sayesinde kapalı ameliyatlara dönüleceğine inanıyorum. Ameliyat kapalı olduğu için de enfeksiyon rizikosu de büyük oranda azalacak. Bu aletin dünyada başka bir örneği yok. Emelimiz bu ürünü devletimizin desteğiyle Türkiye’ye üretip dünyaya pazarlamak” dedi.

kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER