Soru Cevap

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Vişne suyu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını arıyorsanız en büyük ve en zor çıkan leke ile karşı karşıya kaldığınızın farkındasınızdır. Özellikle temizlik konusunda oldukça titiz olanların en korkulu rüyası ise vişne suyu lekesidir. Özellikle halılara dökülen vişne suyu lekeleri en rahatsız edici lekeler arasındadır. Temizlik konusunda ne kadar dikkat edersek edelim oluşacak kazaların önüne hiçbir şekilde geçemeyiz. Bu kazalar neticesinde oluşan lekeler bizi çok zor durumda bırakır. Bu zor lekelerin en tehlikelisi ise vişne suyu lekesidir. Eğer bir bölgeye vişne suyu lekesi döküldü ise bu lekenin nasıl çıkacağı konusu merak konusu olur. Ancak bu yazımızda bir bölgede oluşan vişne suyu lekesinin nasıl çıkarılabileceğini anlatacağız.

Vişne suyunda bulunan asit özellikleri nedeniyle dökülen bölgelere hızlı bir şekilde yapışarak çıkarılması güç lekelere dönüşür. Vişne suyu lekesiyle karşı karşıya kaldığınız durumlarda ise yapmanız gereken ilk ve en önemli şey ise asidik çözeltiye sahip ürünler ile çözüm bulabilirsiniz. Vişne suyu lekesinden kurtulmanıza yardımcı olacak püf noktaları aşağıdadır.

  • Hidrojen Peroksiz çözelti: Bu çözelti oldukça güçlü lekelere karşı kullanılan en önemli sonuç veren ürünler arasındadır. En zorlu lekelerle başa çıkan bu çözelti, vişne suyu lekesini de oldukça güçlü bir şekilde çıkarır. Ancak uygulanması gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bu önemli noktalar ise 3 farklı adımdan oluşur.
  1. Vişne lekesi oluşan bölgeyi temiz bir bez yardımıyla bol su kullanarak silin. Bu bölgeyi sadece bez kullanarak silin. Aksi durumda oluşan vişne lekesi daha geniş alanlara yayılablir.
  2. Daha sonra yarım bardaktan biraz az hidrojen peroksit ile bir çay bardağı suyu karıştırın ve oluşan vişne lekesinin üzerine iyice yayın.
  3. Daha sonra bir bez yardımıyla vişne lekesinin olduğu bölgeyi leke gidene kadar silmeye devam edin.
  • Limon Suyu katkısı: Limon suyunun içinde yer alan asidik özelliği oldukça güçlüdür. Diğer asidik meyve lekelerine karşı kullanılan en etkili çözümler arasında yer alır. Meyve lekelerinden kurtulmak için limon suyunu kullanarak kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde vişne lekesi olan bölgeyi limon suyuyla temizlemenden önce lekenin olduğu bölgeyi temiz bir bez ve bol su kullanarak iyice silin. Daha sonra sildiğiniz lekenin üzerine limon suyu damlatarak temiz bir bez ya da sünger yardımıyla leke çıkana kadar temizleyin.
  • Amonyak: Oluşabilecek boya, mürekkep, yağ ve daha kötü lekeleri temizlemek için ilk akla gelen ve en iyi şekilde temizlik sağlayan üründür. Ancak amonyak kullanırken vişne lekesinin olduğu bölgeye kullanmadan önce oluşabilecek zararlara karşı su ile amonyağı inceltmeniz önemlidir. Bir bardak su içine bir çorba kaşığı amonyağı dökerek iyice karıştırın. Boş bir spreyli şişe içine bu karışımı dökerek oluşan vişne lekesinin üzerine bu amonyağı sıkın. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla bölgede var olan vişne lekesi çıkana kadar silmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu