arama

İnsan Vucudunun Hangi Vitaminlere İhtiyacı Var?

KEMİKLER İÇİN FAYDALI VİTAMİN VE MİNERALLER BALANSLI BİR ŞEKİLDE ALINMALI!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

Sıhhatli ve doğru beslenme, bir hayli sıhhat meselesinin önlenmesi için ihtiyaç duyulan olduğu kadar kemik yapısı için de ehemmiyetlidir. Bilhassa kemik kırıklarının, ekseriyetle ileri yaşta ortaya çıkan kemik erimesinin önlenmesi ve kemiklerin güçlendirilmesi için kalsiyum, magnezyum, potasyum, d vitamini, omega-3 itibariyle zengin besinler tüketilmesi gereklidir.

 

Kuvvetli kemikler için bebeklikte anne sütü ehemmiyetli

 

Kemikler de diğer dokular gibi canlı bir yapıya sahiptir. Yapısı, kolajen isimi verilen ve esneklik sağlayan bir protein ile bu yapıyı sağlamlaştıran kalsiyum ve fosfattan oluşur. Yaş ilerledikçe, kemik erimesi ve kemik yoğunluğunun azalması ciddi bir sıhhat problemi olarak ortaya çıkar. İleri yaşlarda kemiklerin sıhhatli olması için çocukluktan başlanarak doğru beslenmeye önem vermek gerekir. Hem de bu vaziyet anne karnında başlar. Annenin beslenmesi çocuktaki kemik yapısını da etkiler. Çocuğun kemik yapısının gelişimi için anne sütünün ehemmiyeti de tartışılmaz bir gerçektir.

 

15-30 yaş arası kemikleri güçlendirmek gerekir

 

En iyi kemik yoğunluğu ve kalitesi 15-30 yaşları arasında kazanılır. Bu yaşlar arasında kazanılan kemik kalitesi, insanın gençliğinde çalışarak kazanıp bankaya yatırdığı para gibidir. İlerleyen yaşlarda, gençlik senelerinde edinilen kaliteli kemik yapısı kullanılarak daha dinç ve sıhhatli bir hayat sürmek olası olur. Zira 35 yaşından sonra kemik kitlesi ağır ağır zayıflamaya başlar. Bilhassa kadınlarda, östrojen hormonu menopozla beraber azaldığı için buna bağlı olarak kemikler de daha hızlı zayıflama sürecine girer. Bundan dolayı genç yaşlarda beslenme, insanın tüm hayatı süresince kemik sağlığını etkileyecek sonuçlar doğurur.

 

Kalsiyum ve fosfor kemikler için ayrılmaz ikili

 

Sağlıklı kemikler için akla gelen ilk besin grubu kalsiyum içeren gıdalardır. Kalsiyumun yeterli miktarda alınmadığında, vücut kandaki kalsiyum balansını sağlamak için kemiklerdeki kalsiyumu kullanır. Kalsiyum gereklidir lakin tek başına yeterli değildir. Kalsiyumun diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte alınmasıyla oluşan sinerjik tesir, kemik kalitesini artırmada daha etkili olur. Kemik sağlığı için kalsiyum alımı kadar emilimi de ehemmiyet taşır. Besinlerle alınan kalsiyumun ancak yüzde 50’si emilir. Kalsiyum ve fosfor birlikte çalışan önemli iki mineraldir, fosfor ile kalsiyum birbirlerine eşit miktarda alındığında emilimleri artar. Protein ve gerekli minerallerin vücuda yeterince alınabilmesi için ise et ve süt ürünleri düzenli olarak tüketilmelidir. Kafein, aşırı içki, sigara, obezite ve tuz, idrarla kalsiyum atılımını artırmaktadır. Yaşlılık dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek için bu gıdaların mümkün olduğunca sınırlandırılması önemlidir.

 

KEMİKLER İÇİN FAYDALI VİTAMİN VE MİNERALLER BALANSLI BİR ŞEKİLDE ALINMALI!

Kalsiyum: Kemikler için lokomotiftir. Kalsiyum içeren besinler; süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagillerdir.

 

A vitamini: Kemik gelişimine ve büyümesine katkısı oldukça fazladır. A vitamini istikametinden zengin besinler; turuncu renkli besinler, süt, yumurta, balık, karaciğer, brokoli, kivi, erik ve incirdir.

 

Magnezyum: Kemik gelişimine katkı sağlar. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, arıtılmış edilmemiş hububat taneleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli magnezyum kaynağıdır.

 

Çinko: Sağlıklı kemik gelişimi için gereklidir. Çinko içeren besinler deniz ürünleri, kırmızı et, mantar, ceviz, badem, fındık, fasulye, bulgur ve bezelye olarak sıralanabilir.

 

Potasyum: Kemikler için gereklidir. Günlük tüketilmesi şart olan potasyum miktarı 3,5 gramdır. Potasyumdan zengin besinler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu patates, kuru kayısı, sakız ve somon balığı, yoğurt, avokado.

 

D vitamini: Kemik sağlığı için önemlidir; balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bakımından zengindir.

 

K vitamini: Kemik arkadaşıdır; yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bürüksel lahanası, maydanoz, şalgam, pancar yaprağı, bamya, marul, brokoli, kuşkonmaz, tahıllar, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşil çay, kivi, yaban mersini, kuru erik, havuç K vitamini içeren besinler arasındadır.