arama

Mutlu Bir Yaşam için Tavsiyeler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Bilgi PortaLı Bilgi PortaLı

İster web tasarımcısı, öğretmen, itfaiyeci veya ordu subayı olun, bazı şeyleri yapılacaklar listesinde kontrol etmeye, başarıları arttırmaya ve çabalarınızı geleceğe odaklamaya özen gösterin. İş yerinde kendinizi daha da ilerletmek için her zaman daha fazla şey yapabilirsiniz. Ekstra bir proje veya sorumluluk üstlenin, promosyon sağlamak için tamamlayabileceğiniz daha fazla okullaşma veya adil durumda bahis yapmak için ek bir yatırım. Her zaman daha uzun saatler harcayan, daha fazlasını yapabileceğiniz ve yapmanız gerektiğini gösteren bir iş arkadaşınız var. Ve bu nedenle, hedeflerinizi aşmak için kesintisiz olarak uğraşıyorsunuz, iddialı Yapılacaklar Liste‘nizi sürekli olarak takip ediyorsunuz.

Niye? Çünkü hatalı teori ile yaşamak istiyorsan başarılı olmak istiyorsan devamlı olarak bir şeyler yapmalı ve mümkün olan en kısa sürede bir sonraki hedefe geçmeliyiz. Zihniniz her zaman bir sonraki görev, bir sonraki başarı, konuşmanız gereken bir sonraki kişidir. Bu süreçte, mevcut kişisel mutluluğu feda edersiniz, olumsuz duygulara ve muazzam strese maruz kalırsınız; çünkü nihai ödeme buna değeceğine inanırsınız.

Sonuç olarak, çılgınca ve endişeli bir işkolikliğe bulaşırsınız. Kendinize “Şu an gelecekteki hedeflerime ulaşabilmek için ne yapıyorum” sorusunu sorabilirsiniz. Kendinize şu soruyu sormuyorsanız yöneticiniz, iş ortağınız veya iş arkadaşlarınız muhtemelen vardır. Ve cevabınız “hiçbir şey” ise, kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Böylece kendinizi geliştirmek için sürekli olarak bir şeyler yapmanız gerekir.

Yapılacaklar listenizdeki şeyleri temizlemek için çok çalıştıktan sonra hemen tekrar doldurun. Bir sunum veya makale üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, ancak aklınız bir başkasında da ele alacağınız konulardır. Evde bile yemek yapıyor olabilirsiniz, ancak zihniniz mücadele etmeniz gereken diğer işlerin zihinsel bir listesini hazırlıyor.

İşleri halletmeye odaklanma eğilimi elbette ki kategorik olarak negatif değildir.

Başarılar iyi şeylerdir!

Ancak herkes, her dakikanın daha fazlasını gerçekleştirmek ve ilerlemek için bir fırsat olduğu görüşünü benimsediğinde, bu perspektife kapılır ve sizin için çalışıp çalışmadığını sorgulamak için durmazsınız. Ve kendinizi iradenizle gururlandırabilirsiniz. Bununla birlikte, sorun, mutluluğu daha çok şey yapmaya sevk ederek ertelediğimizde, daha sonra daha mutlu olabilmemiz için -yani düşündüğümüzden daha fazla mutlu oluyoruz.

Bir işi başarmak için bu kadar kararlı olmamızın nedeni, kazanımlardan (bir ödül veya daha büyük bir tasarruf hesabı) gelen ödülün sonuç olarak herkesin en büyük kazançına dönüşeceğine inanmamızdır: mutluluk. Ama öyle değil. Kovaladığımız boşluğun başarısı, şöhreti ve para ile doldurulması, bize bir çeşit kalıcı tatmin getirecek gibi bir yanılsamaya sahibiz. Sıklıkla, bu projeyi bitirdikten sonra mutlu olacağımızı umuyoruz. Örneğin, bir manyak gibi çalışırsanız, evinizdeki kaygısını giderecek ve bu endişe gittikten sonra, büyük bir yükseltme ile aranan bir promosyon alacağınızı düşünebilirsiniz.

Eh, sonunda mutlu olacaksınız. Ancak, sürekli bir şeyler yapmaya ve bir sonraki işe odaklanmaya çalışırken önemli sorunlar vardır.Bu kadar ironik bir şekilde davranmak, olmasını istediğiniz kadar başarılı olmamanızı ve vücut ve zihin üzerinde tahribat yaratmasını engeller. Dışarıdan her şeye sahip olduğumuz gibi görünebiliriz, ancak içimizde, en üst noktamıza değil, hem duygusal hem de fiziksel açıdan perişan hissetmek üzere üzülürüz, ilişkilerimizde acı çekerken…

Gerçekten zevkle yaşayın

İşte eğlenceli biri. Zevk aldığınızda gözlerinizi kapayın ve bu zevke % 100 sunun. Duygusal (aşk gibi) veya şehvetli (yiyecek veya dokunuş veya ses) olsun, duyguyu tadın veya tamamen yaşayın. Örneğin, yemek yerken okumak yerine yiyecek tadını çıkarın. Araştırmalar, keyifli deneyimlerinizi yaşamanın öğrenilmesinin hissi genişletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Sadece keyif verici deneyimlerden daha fazla zevk almanın ötesinde, daha fazla isteğiniz olmayabilir, çünkü deneyimleriniz daha tatmin edicidir.

Nefesinize odaklanın

Zihni günümüze getirmek için yaşça büyük ve etkili bir uygulama, dikkatinizi tek bir şey üzerine, örneğin nefesinize odaklamaktır. Zihninizi dolaşırken bulursanız, derin bir nefes alın; nefeslerinizi çekerken, düşüncelerinizi bırakın. Sanki onları bilinçli olarak nefes nefese bırakıyormuşsunuz gibi  ve dikkatinizi şimdiye kadar getirin. Bir sürü düşünceye kapıldığınızda, bu egzersizleri tekrar tekrar yapmanız gerekebilir.

Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyon, zihninizde sakin ve sessiz bir devlet geliştirmenize yardımcı olabilir, geleceği kovalamak için gelen arzunun ve kaygı döngüsünün yerini alır. Araştırma, deneyimli meditatörlerin zihin dolaşımı ile ilgili alanlarda daha az beyin faaliyetine sahip olduğunu gösteriyor.