Sağlık

Yüksek Tansiyon Nedir? Nasıl Düşer?

Yüksek tansiyon ve hipertansiyon, ciddi sağlık problemleridir. Zamanla kalp rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, inme ve diğer sorunlara yol açabilen damar hasarlarına neden olur. Yüksek tansiyona bazen sessiz katil de denir; zira hiçbir belirti üretmez. Genetik etkilerin yanında özellikle beslenme alışkanlığı ve günlük yaşam tarzından dolayı tetiklenebilen hipertansiyon, gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Bu da bizi, hipertansiyonun bitkisel tedavi yöntemleri ve sağlıklı bir diyet programıyla aslında önlenebilir bir hastalık olduğu gerçeğine götürüyor.

Tansiyonu düşürmek, kontrol altına almak ve rahatsız edici semptomların ortaya çıkmasını engellemek için kan basıncını düzenli olarak kontrol ettirmek, spor yapmak ve sağlıklı bir günlük yaşam tarzı belirlemek gerekiyor. Bunların başını da elbette ki tansiyonu düşürecek diyen ve beslenme programları geliyor. Sağlıklı bir diyet programı ile yüksek tansiyonlar baş edebilmek mümkün.

Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Yüksek tansiyon, zamanında önlem alınmadığı takdirde bireyin boyun damarlarının kireçlenmesine ya da beynindeki kılcal damarların çatlayarak kanamasına sebebiyet vereceğinden dolayı son derece tehlikeli bir hastalık şeklinde kabul edilir. Kişinin yüksek tansiyona yakalanıp yakalanmadığına dair emin olmak için gün içerisinde üç kez tansiyon ölçümü yapmak yeterli olur; fakat bunun haricinde normal tansiyon derece tarifleri şu şekilde ifade edilir:

 • Büyük tansiyon 14
 • Küçük tansiyon 9

Tansiyonun yükselmesinde kişinin yaşı, hastalığa kalıtsal yatkın olma durumu, beden özellikleri vb. durumlar etki göstereceğinden dolayı herkes için tek bir genel geçer söz söylemek hataya yol açar. Yüksek tansiyona yatkınlığı olan birisini hareketsiz yaşaması, şeker hastalığına yakalanması, aşırı kilo alması, stres altında kalması onun bu hastalıkla çok sık muhatap olmasına sebebiyet vereceğinden bu durumlarda katiyetle kaçınılması gerekir.

Yüksek Tansiyon hakkında hazırlamış olduğumuz Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir? Ne İyi Gelir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tansiyonum Çıktı, Nasıl Düşürürüm?

Tansiyonum Çıktı, Nasıl Düşürürüm?

Yüksek tansiyonu çıkan kişinin bu hususta uygulayacağı ve hızlı bir şekilde sonuç almayla mevcut halinden kurtulacağı bazı yollar bulunur.

 • Yüksek tansiyon olduğunda çok hızlı olmadan, vücuttaki eklem noktalarının soğuk suyla yıkanması tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 • Ellerin, kolların, ayakların ve eklem yerlerinin yıkanması tansiyonu yükselen kişiyi rahatlatır.
 • Bu durumda vücuda aniden soğuk su tutmak yerine hafif ılık su veya musluk suyu ile yıkama işlemini tatbik etmek daha sağlıklı olabilir.
 • Limonlu su, yüksek tansiyonun düşmesinde birebir etki gösterir. Tansiyonu çıkan kişinin tansiyonunu düşürmek adına limon sıkması, sıkılan limonu suya katarak içmesi işe yarar.
 • Tuzsuz ayran ve tuzsuz yoğurt da kişinin tansiyonunu düşürür.
 • Yine nar suyu, tansiyonun düşmesiyle beraber onun normal seyrinde kalmasına büyük katkı ederek kişinin sağlık durumunu stabil noktaya taşır.
 • Yüksek tansiyon karşısında kekik, sarımsak işbirliğinden yararlanıp tansiyonunu düşürenlerde bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Yüksek Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Yüksek tansiyon hastası olan bireyin hayatını düzenlemeye gitmesi, hayatındaki stresi azaltabilmenin yanında yediğine, içtiğine karşı büyük bir dikkat göstererek hareket etmesi; mutlu yaşam sağlanabilmesi bu süreçte büyük önem taşır. Tansiyon, kişinin tüm yeteneklerini öldüren ve onun yaşam kalitesini belirli zaman dilimleri içerisinde yok eden bir hastalık olduğundan dolayı ona karşı sorumsuz bir şekilde gerçekleştirilecek yaklaşımın geri dönüşü çok ağır olabilir!

Diyet programınızın başında “yapraklı yeşillikler” dediğimiz, potasyum içeriği yüksek gıdalar geliyor. Zira organik yiyecekler sodyuma göre çok daha iyi bir potasyum oranı verir. Bu da böbreklerinize idrardaki fazla sodyumdan kurtulmasına olanak sağlar ve böylelikle hipertansiyonu düşüren yöntemlerin en önemlisini düzenli olarak uygulamış olursunuz.

Bitkisel yiyecekler lahana, şalgam, karalahana, ıspanak, kabak, brokoli, fasulye, yeşil bezelye, pancar yaprağı gibi mineral değeri yüksek besinleri kapsar.

Taze ve donmuş bitkisel yiyecekleri tercih edin. Çünkü konserve ürünlerine genellikle sodyum (tuz) eklenmiştir. Dondurulmuş sebzeleri de tercih edebilirsiniz, bunlar taze sebze gibi yüksek besin değeri içerir ve depolanması kolaydır.

Özellikle flavonoid olarak adlandırılan besinlerin tüketimi, hipertansiyon ve diğer birçok hastalığı önlemede mükemmel fayda sağlar.

Flavonoid İçeren Meyveler

Flavonoid İçeren Meyveler

 • Çilek,
 • Erik,
 • Kavun,
 • Karpuz,
 • Ahududu,
 • Yaban mersini,
 • Elma,
 • Kırmızı üzüm,
 • Kayısı,
 • Şeftali,
 • Havuç,

Patatesler, potasyum ve magnezyum açısından zengin olup, tansiyonu düşürmeye yardımcı olan iki minerali içerir. Ayrıca sağlıklı bir diyet için gerekli olan lif açısından da yüksektirler. Bunun yanında, yapılan araştırmalar, yüksek tansiyonlu kişilerin pancar suyunu içmesiyle olumlu gelişme kat ettiğini gözlemlemiştir. Pancar suyu içerisindeki nitratların tansiyonu 24 saat içinde düşürdüğü de bulgular arasındadır. Pancar suyunu kaynatıp içebilir veya sadece bütün pancar kökünü pişirip yiyebilirsiniz.

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar hem kan basını düşürmek hem de sağlıklı bir diyetin önemli unsurlarıdır. Yağsız yoğurt da tüketilebilir.

Muzlar diyetinize potasyum eklemek için uygun bir yoldur. Kahvaltıda mısır gevreği veya yulaf ezmesine bir muz dilimleyerek her gün tüketilebilir.

Hipertansiyon ve Egzersiz hakkında hazırlanan PDF dosyasını https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/kitaplar/t34.pdf buradan indirerek, uzman görüşlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu