Soru Cevap

Yün Halı Temizlik ve Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yün halılarınızın parlak, güzel ve mümkün olan en uzun süre için yeni görünmesini sağlamanın anahtarı, düzenli olarak temizleyerek, periyodik olarak derinlemesine temizleyerek ve farklı türlerle nasıl başa çıkılacağını bilerek, ona uygun özeni göstermektir. Kaçınılmaz olarak her evde meydana gelen lekeler olabilir ancak uygun bakım göz önüne alındığında, yün halılar onlarca yıl dayanabilir.

Yün halılarının güvenli ve doğru bakımına dair temel ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Yün halıyı temizlemek için çırpıcı çubuğu veya fırça çubuğu ile elektrikli süpürge kullanmayın, çünkü bu, kiliminizin yün liflerinin aşınmasına ve dökülmesine neden olabilir. Bunun yerine kiliminizi güvenli bir sekilde temizlemek için bir kanister vakum veya el aparati kullanmalısınız.
  2. Yün halılarınızı düzenli olarak vakumlayın, böylece tüm kirleri, tozu ve kalıntıları liflerin içine girmeden önce yüzeyden temizlemiş olursunuz. Uygun ek veya vakum tipini kullanarak yün kiliminizi haftada en az bir kez ve evde, küçük çocuklarınızda veya evde alerjik veya astımlı bir kişiyseniz, daha fazla kez iyice vakumlayın.
  3. Halılarınızı dışarı çıkarma ve vurarak temizleme alanına ve eşyalarına shaipseniz bunu yapın.
  4. Yün kiliminize birşeyler dökülürse hemen temizlemeniz gerekir. Temiz bir bez veya kağıt havlu kullanın ve tüm fazla sıvıyı dikkatlice temizleyin. Fırçalama yapmayın! Ilık su ve biraz yün temizleyici karıştırın ve temiz bir bezle hafifçe ovalayın. Ardından kalıntıları durulamak için sadece su ve temiz bir bez üzerinde kullanın.
  5. Yün kiliminizi korumak ve ömrünü uzatmak için, altında bir halı pedi kullanmanız tavsiye edilir. Bu sadece halıyı daha yumuşak hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda kilim desteğini olası sıyrıklardan ve altındaki döşeme hasarından korur.
  6. Derin temizlik için, profesyonel bir halı temizleme şirketi şirketine göndermeniz daha iyi olacaktır.

Halıyı temizlemek için asla normal temizleyici veya sıcak su kullanmamayı denemeyin, çünkü yüksek sıcaklıkta yıkadığınız zamanki en sevdiğiniz yün kazaklara ne olduğunu hatırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu