Sağlık

Zeytinin Faydaları Nedir? Omega 3 Zengini Zeytin

Kahvaltılarda peynirden sonra ilk aranan besin olan aynı zamanda salata gibi bazı yiyeceklere ek olarak da tüketilen zeytin herkesin vazgeçemediği bir üründür. Birçok zeytin türünün bulunduğu çeşit içerisinden siyah, yeşil ya da diğerlerinden herhangi birisi kişi tercihine göre tüketilebilir. Her yerden kolaylıkla ulaşılabilir bir besin olan zeytin içerisinde bulunan tüm vitamin ve mineraller ile vücuda oldukça yararlıdır. Siyah zeytin faydaları ya da diğer zeytinlerden birisinin faydaları saymakla bitmeyecek türdendir.

Zeytinin Vücuda Etkisi Genellikle

Zeytinin Vücuda Etkisi Nedir?

Ege ve Marmara ile Akdeniz’de bulunan ağaçlardan üretilen zeytinlerin yağlar ile kendileri cilt için oldukça yararlıdır. En çok da Ege de zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Kahvaltıda tüketilecek bir miktar zeytin tüm gün enerjik ve zinde kalmayı sağlamaktadır. İçerisinde yağ, karbonhidrat, omega 3 yağ asitleri, protein, omega 6 yağ asitleri, şif, vitaminler, folat, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır ve daha birçok besin değeri ile insan vücuduna oldukça faydalı olan bir tüketim ürünüdür.

Siyah zeytin faydaları için ilk olarak dolaşım sistemine yaptığı olumlu etkiden bahsetmek doğru olacaktır. Kolesterolü dengeleyerek kalp krizi gibi riskleri en aza indirerek damar yapısı ve sağlığını korumaktadır.

Kalpte bulunan diğer nedenlere bağlı ritim bozukluğu ya da diğer rahatsızlıklar için de oldukça faydalı olan bir besindir. Zeytin kansere karşı da oldukça etkili olan bir besindir. Bu özelliğinden dolayı kalp çarpıntısı için faydalıdır.

Tüketimi ile içeriğinde bulunan maddeler kanser ile mücadele ederek yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Yağı ve kendisinin tüketimi sonucunda kırmızı kan hücreleri için yararlı bir etki sağlanır. Alerjisi olan kişiler için önerilen zeytin bu durumlar için tedavi edici bir niteliktedir. Birçok kanser türüne karşı önleyici ve tedavi edici nitelikte bir besindir. İçeriğinde bulunan demir saçlara vitamin verirken tırnaklar için de oldukça faydalıdır.

Mide rahatsızlıkları için de oldukça faydalı olan bir besin olma özelliğine sahiptir. Cilt için faydalı olan zeytin ve zeytinyağı cildi genç tutmaya yardımcıdır. Cildi parlaklaştıran aynı zamanda saçlara sürüldüğünde saça hem vitamin veren hem de parlaklık katan bir üründür. Gözlerde oluşabilecek ya da var olan rahatsızlıklara karşı onarıcı ve koruyucu nitelikte bir üründür. Tırnaklara zeytinyağı ile bakım yapılması isteniyorsa öncelikle alınacak bir miktar yağ ısıtılmalı ardından tırnak diplerinden uçlarına doğru orantılı olarak sürülmelidir. Bir gece boyunca elde kalan zeytinyağının yararı daha fazla olacağından bir gece bekletildikten sonra ertesi gün yıkanmalı ve sonrasında vazelin ya da başka vitamin değeri aynı olan krem uygulanarak ellerin yumuşaması ile tırnakların kuvvetlendirilmesi sağlanabilir.

Zeytinin ve Diğer Zeytinden Üretilen Maddelerin Yararları

Zeytinin ve Diğer Zeytinden Üretilen Maddelerin Yararları

Siyah zeytin faydaları içerisinde en önemli olanı kolesterolü dengelemesidir. Doğru oranda tüketmenin yararı oldukça büyüktür. Zeytin dışında türevlerinden olan zeytinyağı gençlik kaynağı olarak nitelendirilir. Cilde sürerek ya da tüketerek cildi gençleştirmek mümkündür. Zeytinyağı içerikli olan krem ya da benzeri ürünlerin kullanımı uygun türdendir. Besinlere ek olarak kullanılan zeytinyağı tüketimi bağırsaklar için oldukça yararlı bir etkiye sahiptir.

Zeytinyağı içerisinde asit oranı az olduğundan bebek emziren anneler için yararlı olmasının yanında ödem önleyici bir etkiye sahiptir. Mideyi düzenleyerek eğer bir rahatsızlık var ise bunun önüne geçebilen bir besin türüdür. Diyabet hastalarına önerilen zeytinyağı şeker seviyesini dengeler aynı zamanda tansiyon rahatsızlığı olanlar içinde oldukça yararlı olan türden bir tüketim öğesidir. Kemik kas gelişimine katkısının yanı da damarlar ile alakalı olan rahatsızlıklar için oldukça faydalı olan bir besindir. Zeytinyağı bakım öğesi olarak diğer yapay ürünlere oranla daha çok yararlı ve kesin sonuç veren bitkisel bir yağ türüdür.

Saç maskesi yapılabilir ya da tırnaklara sürülebilir bunun da yanında yüze hiç bir şey eklenmeden direkt olarak uygulanabilir. Zeytinyağı bakterilerin oluşumuna karşı oldukça etkili olan bir antioksidandır. Zeytinyağı dışındaki diğer türev olan zeytin yaprağının da birçok yararı bulunmaktadır. Sinüzit açısından oldukça faydalı olan zeytin yaprağı anti bakteriyeldir. Bağırsak rahatsızlıkları için de oldukça faydalıdır. Zeytinin kendisi de yaprağı ve yağı da vücudun ihtiyaç duyduğu her değer sahip olup oldukça faydalıdır. Tedavi olarak kullanılabilme özelliğine sahip doğal bir üründür.

Zeytin Hakkında Kısa Bilgi

Zeytin Hakkında Kısa Bilgi

Akdeniz ikliminin vazgeçilmez öğesi zeytin ve türevleri dünya üzerinde benzer iklimlerin olduğu yerlerde yetişmektedir. Eskilerden bu yana Türkiye’de en çok Ege bölgesinde yetişen zeytinin geçmişine bakıldığında eski Yunan uygarlıklarında birçok alanda zeytin ve zeytinyağına yer verildiği görülmektedir. Zeytin dalının da dünya üzerinde simgesi barış olduğu düşünüldüğünde zeytin dünya için oldukça önemli bir besin ürünüdür.

Kış aylarında yetişmesi tamamlanan zeytinler toplanarak ayrıştırır. Bir kısım zeytin salamura edilerek sofralar kahvaltılık olarak gelirken diğer kısmın yaşı süzülerek her yemekte ya da kişisel bakım ürünü olarak kullanılmaya hazır olur.

Siyah zeytin faydaları saymakla bitmeyeceğinden en iyisi tüketilip kullanılarak yararının gözle görünmesi yeterli bir cevap olacaktır. Her yerden kolaylıkla bulunabilen zeytin herhangi bir market ya da süper marketten kolaylıkla alınabilir alınacak zeytinde kaliteye dikkat edilmelidir. Süresi geçmiş olan ürünlerin alınmamasına dikkat edilmelidir. Her yemeğe kolaylıkla eklenebilecek türden yapım kolaylığı olan bir besin türüdür. Zeytin her kahvaltıda zeytinyağı ise her salata ve benzeri yemekte kullanıldığında etkisi görülmeye başlanacaktır.

Zeytin hakkında Wikipedia üzerinden bilgi alabilir ve ayrıca sağlık için merak ettiklerinizi sitemizden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu